W czwartek, 19 października, rzecznik prasowy Departamentu Obrony USA gen. Pat Ryder poinformował na konferencji prasowej, że amerykański niszczyciel rakietowy USS Carney (DDG-64) typu Arleigh Burke Flight I zestrzelił nad Morzem Czerwonym pociski manewrujące i bezzałogowce, wystrzelone z zachodniego Jemenu przez bojówki Huti na cele w Izraelu. Wcześniej, organizacja ta, wspierana przez Iran, jawnie ogłosiła chęć przyłączenia się do trwającej wojny Izraela z Hamasem.
Widok z pokładu krążownika USS Hue City (CG-66) grudzień 2003. Od lewej do prawej: krążownik USS Vicksburg (CG-69) oraz niszczyciele USS Roosevelt (DDG-80), USS Carney (DDG-64) i USS The Sullivans (DDG-68) wystrzeliwują skoordynowaną salwę rakiet podczas ćwiczenia VANDALEX. Ćwiczenie miało na celu przechwytywanie wrogich pocisków za pomocą okrętowego uzbrojenia rakietowego / Zdjęcie: US Navy
Jak poinformował rzecznik Pentagonu, okręt wystrzelił pociski przechwytujące w celu zniszczenia trzech pocisków manewrujących i niesprecyzowanej liczby bezzałogowych statków latających, które zostały wystrzelone z terenów jemeńskich kontrolowanych przez Huti. Wszystkie wrogie cele zostały zniszczone. Decyzja o przechwyceniu nastąpiła po wystąpieniu przesłanek, że są to środki napadu powietrznego wymierzone w Izrael.
Jak poinformował z kolei serwis USNI News, powołując się na własne źródła, do zestrzelenia obiektów użyto pocisków przechwytujących średniego zasięgu RIM-66 Standard Missile-2 (SM-2). Sam okręt nie był zagrożony. Warto dodać, że odległość z zachodniego Jemenu do południowego Izraela znacznie przekracza 1700 km, biorąc pod uwagę fakt, że takie pociski i bezzałogowce nie mogłyby lecieć po linii prostej do potencjalnych celów.
Pocisk manewrujący Kuds-2 na uzbrojeniu Huti / Zdjęcie: Internet
Huti dysponują pociskami manewrującymi Kuds-1 i ulepszonymi Kuds-2, których zasięg nie jest jednak znany. Mogą być nielicencyjnymi kopiami rosyjskich pocisków Raduga Ch-55 (w kodzie DIA/NATO: AS-15 Kent) albo, co jest bardziej prawdopodobne, irańskich Soumar i Meszkat. O ile zasięg rosyjskiego oryginału wynosi 2500 km, to irańskich kopii podobny lub nieco mniejszy: Soumar do 700 do 2500 km, a Meszkat do 2000 km – natomiast najnowsze odmiany Howejza tylko 1350 km, a Martyr Abu Mahdi Al-Mohandis – ok. 1000 km. Nie wydaje się, aby technologia Huti stała na wyższym poziomie niż irańska (Rakietowe nowości z Iranu, Nowy irański pocisk manewrujący).
O ile jak stwierdzono, amerykański okręt nie był bezpośrednio zagrożony przez nadciągające pociski i bezzałogowce, to warto przypomnieć, że w przeszłości były aż trzy próby zaatakowania przez Huti niszczyciela USS Mason (DDG-87) typu Arleigh Burke Flight IIA, które miały miejsce 9, 12 i 15 października 2016 w rejonie cieśniny Bab al-Mandab, pomiędzy Morzem Czerwonym a Zatoką Adeńską. Łącznie Huti wystrzelili dziewięć przeciwokrętowych pocisków rakietowych C-802 (w kodzie DIA/NATO: CSS-N-8 Saccade), produkcji chińskiej, ale żaden nie zagroził okrętowi, bo zostały przechwycone i zniszczone przez obronę przeciwrakietową jednostki: wspomniane pociski średniego zasięgu SM-2, jak i krótkiego zasięgu RIM-162 ESSM.
AKTUALIZACJA
Zgodnie z nowymi informacjami, USS Carney zestrzelił cztery pociski manewrujące i aż 15 bezzałogowców, a zadanie ogniowe trwało aż 9 godzin – tak wynika z informacji uzyskanych przez CNN.
Tymczasem, w serwisie DVIDS (Defense Visual Information Distribution Service) zostały opublikowane fotografie z pokładu niszczyciela w czasie operacji:
Zdjęcia: Petty Officer 2nd Class Aaron Lau, US Naval Forces Central Command, US 5th Fleet, US Navy