W środę, 15 listopada, amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) poinformowała o zgodach Departamentu Stanu USA na ewentualną sprzedaż do Korei Południowej pakietów z przeciwlotniczymi i przeciwrakietowymi pociskami rakietowymi RIM-174 SM-6 Block I ERAM oraz z pociskami klasy powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder Block II/II+ za łącznie maksymalnie 702,1 mln USD (2,835 mld zł).
Zgodnie z pierwszym dokumentem, rząd w Seulu wnioskował o możliwość zakupu 38 bojowych pocisków SM-6 Block I wraz z pionowymi wyrzutniami kontenerowymi Mk 21 VLS (Vertical Launch System), sprzętem i wsparciem w zakresie inżynierii, integracji i testowania, sprzętem do obsługi, częściami zamiennymi, pakietem szkoleniowym oraz sprzętem i pomocami szkoleniowymi, publikacjami i danymi technicznymi, pomocą inżynieryjną i techniczną rządu USA i wykonawcy umowy (Raytheon, część korporacji RTX), w tym wsparciem w zakresie powiązanych badań i analiz, wsparciem produktu, sprzętem i wsparciem dla testów na żywo i interoperacyjności oraz innymi powiązanymi elementami logistyki i wsparcia programu. Pakiet wyceniono na maksymalnie 650 mln USD (2,62 mld zł).
26 kwietnia 2022 południowokoreańska agencja prasowa Yonhap jako pierwsza informowała, że komitet DAPPC (Defense Acquisition Program Promotion Committee), działający przy urzędzie zamówień obronnych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) zatwierdził zakup pocisków SM-6 za maksymalnie 760 mld KRW/606 mln USD (2,45 mld zł).
Pociski wejdą na uzbrojenie trzech zmodyfikowany niszczycieli rakietowych typu KDX-III drugiej serii (Sejongdaewang-Geup Guchukam) i będą wystrzeliwane z uniwersalnych pionowych wyrzutni rakiet Mark 41 VLS (Vertical Launch System) na produkcję których spółka Lockheed Martin Rotary and Mission Systems otrzymała zlecenie 20 lutego 2020. Budowa prototypowego okrętu tej serii, przyszłego ROKS Jeongjo the Great (DDG-995) rozpoczęła się 5 października 2021, a kadłub zwodowano 28 lipca 2022 – dostawa ma zostać zrealizowana do listopada 2024 (Korea: Budowa niszczyciela KDX-III drugiej serii, Kolejne Mk 41 VLS na eksport).
Korea Południowa stanie się kolejnym po USA i Japonii, oraz obok Australii, nowym użytkownikiem pocisków SM-6. W wersji Block I zostały one zaprojektowane do zwalczania samolotów, śmigłowców, bezzałogowców i pocisków manewrujących oraz pocisków balistycznych w końcowej fazie ich lotu. W ostatnich latach przeszły one modyfikację do wersji RIM-174B Block IA w celu dostosowania ich do atakowania celów nawodnych (zapowiedzianą w 2016), a RTX zaoferowała możliwość integracji ich z naziemnym system obrony powietrznej MIM-104F Patriot. Pocisk SM-6 ma długość 6,6 m i średnicę 0,5 m. Masa startowa wynosi 1500 kg, z czego 64 kg to masa głowicy odłamkowej. Pocisk wykorzystuje półaktywne i aktywne naprowadzanie radarowe, a szacowany zasięg wynosi do ok. 463 km (250 mil morskich).
AIM-9X Sidewinder / Zdjęcie: Airman Kristopher Wilson, US Navy
W drugim pakiecie, władze Republiki Korei wnioskowały o możliwość zakupu partii 42 bojowych pocisków rakietowych krótkiego zasięgu klasy powietrze-powietrze AIM-9X Block II/II+ Tactical Sidewinder, 10 makiet gabarytowo-masowych AIM-9X Sidewinder CATM (Captive Air Training Missile), 5 sekcji naprowadzania do tychże pocisków bojowych i trzy sekcje naprowadzania do makiet.
W zestawie znajdują się także kontenery transportowe na pociski, części zamienne i naprawcze, sprzęt pomocniczy i testowy, publikacje i dokumentacja techniczna, szkolenie personelu i sprzęt szkoleniowy, usługi pomocy technicznej oraz usługi wsparcia inżynieryjnego i logistycznego świadczone przez rząd USA i przedstawicieli wykonawcy umowy (Raytheon, część korporacji RTX) oraz inne powiązane elementy logistyki i wsparcia programu. Pakiet wyceniono na maksymalnie 52,1 mln USD (215 mln zł).
Pociski AIM-9X Block II są najnowszą wersją pocisku Sidewinder i są produkowane seryjnie od 2004 (w lipcu 2021 dostarczono 10-tysięczny egzemplarz). Są wyposażone w termowizyjną głowicą samonaprowadzającą. Pociski mogą atakować cele poza zasięgiem wzroku, także w tylnej półsferze własnego samolotu, a namierzanie odbywa się już po wystrzeleniu. W wariancie Block II+ rozwijane są moduły elektroniki, naprowadzania oraz układy czujników.
Wojska lotnicze Korei Południowej (Daehanminguk Gong-gun) są już ugruntowanym użytkownikiem wersji AIM-9X Block II. Pocisk ten jest zintegrowany z samolotami Boeing F-15K Slam Eagle, Lockheed Martin KF-16 Fighting Falcon i F-35A Lightning II. 20 marca 2020 Departament Obrony USA zawarł umowę produkcyjną o wartości 392 412 665 USD z Raytheon na dostawy m.in. AIM-9X Block II, jak i części do nich, do kilku użytkowników eksportowych, w tym właśnie Republiki Korei.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.