7 lipca amerykańska spółka Lockheed Martin poinformowała, że dostarczyła od niemieckiego producenta nawijarek do Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 z Łodzi (Wzl-1) sprzęt niezbędny do uruchomienia linii produkcyjnej kluczowych zespołów komór startowych rakietowych pocisków przechwytujących PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability-3 Missile Segment Enhancement) na potrzeby programu Wisła.
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 z Łodzi otrzymały sprzęt niezbędny do uruchomienia linii produkcyjnej kluczowych zespołów startowych pocisków przechwytujących PAC-3 MSE / Grafika: WZL-1
Będzie to pierwszy sprzęt produkcyjny, który zostanie zainstalowany w nowej hali produkcyjnej Centrum Produkcji Struktur Kompozytowych, wybudowanej przez WZL-1 na terenie Oddziału w Dęblinie (dawnych zakładów WZL-3) m.in. na potrzeby programu Wisła. Zakład ten, mający powierzchnię 3 tys. m kw., będzie w stanie produkować do 150 komór kontenerów startowych rocznie. Komory startowe stanowią podstawową obudowę konstrukcyjną pocisku PAC-3 MSE oraz interfejs między pociskiem a elementami układu wyrzutni (ZM Tarnów dostarczą elementy wyrzutni Patriot, HSW wyprodukuje wyrzutnie Patriot).
Robert Orzyłowski, dyrektor Lockheed Martin w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, powiedział:
Ten ekscytujący, nowy projekt jest tylko jednym z 15, które realizujemy z polskimi spółkami w wyniku wybrania przez polski rząd naszego pocisku PAC-3 MSE do obrony swoich obywateli przed zagrożeniami, takimi jak taktyczne rakiety balistyczne, pociski manewrujące i statki powietrzne. To kluczowy etap, który świadczy nie tylko o naszym stałym zaangażowaniu w rozwijanie głębokich relacji partnerskich z polskimi spółkami, ale także o sile relacji, jaką mamy z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej.
WZL-1 i Lockheed Martin rozpoczęły współpracę 23 marca 2018 roku, w wyniku umowy o partnerstwie przemysłowym podpisanej przez Skarb Państwa RP i amerykańską spółką z sektora obronnego oraz wynikiem partnerskich porozumień przemysłowych i umów offsetowych podpisanych z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) z 26 marca 2019 (Program Wisła: Kolejne umowy podpisane).
Porozumienie o budowie Centrum Produkcji Struktur Kompozytowych w Oddziale WZL-1 w Dęblinie zostało podpisane 7 września 2020. Dęblińskie zakłady będą odpowiadać za produkcję i kwalifikację komory kontenera startowego pocisków PAC-3 MSE (Elementy pocisków PAC-3 MSE z WZL-1).
Pociski PAC-3 MSE będą kluczowym elementem, tj. podstawowym efektorem dla dwóch polskich baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MIM-104F Patriot PAC-3+ (Post-Deployment Build 8) wraz z sieciocentrycznym Zintegrowanym Systemem Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową (Integrated Battle Command System, IBCS). Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej (IU MON) zamówił 206 pocisków na potrzeby I etapu programu Wisła (Polska łączność w IBCS, Program Wisła: rekordowa umowa podpisana).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.