11 sierpnia niemiecka grupa Rheinmetall AG poinformowała o zawarciu umowy z nieujawnionym państwem o wartości około 250 mln EUR (1,144 mld zł) na dostawę pakietu części zamiennych do kołowych, pływających transporterów opancerzonych TransportPanzer (TPz) Fuchs 2 6×6 (pol. lis).
Niemiecka grupa Rheinmetall AG dostarczy kolejny pakiet części zamiennych dla nieujawnionego użytkownika kołowych, pływających transporterów opancerzonych TransportPanzer Fuchs 2 6×6
Realizacja zamówienia nastąpi w latach 2021-2023, a produkcja części zamiennych będzie realizowana na licencji w kraju użytkownika. Fuchs 2 otrzymał nowy zespół napędowy, tablicę rozdzielczą, układ hamulcowy i kierowniczy oraz ulepszone systemy nawigacji i nadzoru. Pojazdy tej wersji rozwojowej pozostaną w służbie nawet po 2035.
Choć komunikat prasowy nie wskazuje, kto jest odbiorcą zamówienia, to warto mieć na uwadze, że użytkownikami wersji rozwojowej TPz Fuchs 1, jaką jest Fuchs 2, są tylko Algieria (54 z planowanych 980 pojazdów) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (32 w wersji rozpoznania skażeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych CBRN, oznaczonej jako TPz 2/ABC Spürpanzer Fuchs). Zostały one dostarczone obu użytkownikom w latach 2015-2017 (Brytyjskie Spürpanzer Fuchs do modernizacji).
Zważywszy na zdjęcia z komunikatu prasowego, choć nieco ocenzurowane, to po bliższej analizie da się zauważyć u kierowcy pojazdu mundur wojsk lądowych ZEA. Nie można też wykluczyć, iż zdjęcie ma jedynie charakter poglądowy, a biorąc pod uwagę mocno cenzurowaną politykę informacyjną Algierii w kwestiach obronnych, to ustalenie użytkownika nie musi być takie klarowne. Myląca może też być tablica rejestracyjna typowa dla państw Unii Europejskiej, która konkretnie jest, bez zaskoczenia, niemiecka. Być może to fotografie z prób tych pojazdów po dostawie dla ZEA.
TPz Fuchs 2 to wariant rozwojowy Fuchs 1, na zakup którego zdecydowały się dotąd dwa państwa: Algieria i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Prawdopodobnie zatem któreś z nich jest zleceniodawcą umowy / Zdjęcia: Rheinmetall AG
Nie tak dawno, bo w kwietniu br. grupa Rheinmetall AG świętowała 40-lecie wprowadzenia do służby w niemieckich siłach zbrojnych transporterów z rodziny TPz Fuchs 1. Łącznie zbudowano około 1600 pojazdów, a w niemieckich wojskach lądowych pozostaje najnowszy wariant, oznaczony jako TPz Fuchs 1A8 W bieżącym roku Rheinmetall zmodernizuje 272 niemieckie pojazdy do tego standardu (40-lecie Fuchsów).
Ponadto, Rheinmetall AG oferuje jeszcze bardziej zaawansowaną wersję pojazdu, Fuchs 1A8 Plus z nowym powerpackiem, tablicą rozdzielczą, ulepszonym układem kierowniczym oraz systemem obserwacji za pomocą kamer. Dzięki temu Fuchs 1A8 będzie jeszcze bardziej zwrotny w terenie i ergonomiczny w eksploatacji. Sugeruje to implementację rozwiązań z eksportowego Fuchs 2.