W niedzielę, 9 lipca br., amerykański dziennik The Wall Street Journal poinformował, że Polska miała nieoficjalnie przekazać walczącej Ukrainie nawet 12 śmigłowców uderzeniowych Mi-24. Informacja pojawiła się przy okazji artykułu w niedzielnym wydaniu pt. Why the Ukraine Counteroffensive Is Such Slow Going.
Zdjęcie poglądowe Mi-24 Wojsk Lądowych / Michał Adamowski, MILMAG
Polska, lojalny sojusznik Ukrainy, wysłała niedawno do Kijowa kilkanaście śmigłowców bojowych Mi-24 projektu radzieckiego – czytamy w artykule. Nieoficjalnie mowa jest o 12 egzemplarzach. Autorzy dziennika powołują się przy tym na źródła zaznajomione ze sprawą. Polski rząd nie ogłaszał dotąd dostaw śmigłowców tego typu do Ukrainy.
Przed rewelacjami amerykańskim mediów wiadomo było, że około 25 śmigłowców szturmowych Mi-24D/W jest eksploatowanych w 49. Bazie Lotniczej w Pruszczu Gdańskim oraz 56. Bazie Lotniczej w Inowrocławiu. Mi-24D wyprodukowano w latach 1981-1985, a Mi-24W przekazano do Polski w 1986 i jeden w 1991. Liczba Mi-24 w służbie zmniejszyła się przez ostatnie 20 lat aż z 43 egzemplarzy. Średnia wieku obecnie używanych śmigłowców to ponad 17 lat.
W 2007 roku Mi-24W zostały poddane ograniczonej modernizacji, która obejmowała dostosowanie śmigłowca do użytkowania gogli noktowizyjnych (tablica przyrządów, oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne), instalację systemów radionawigacji i lądowania VOR/TACAN/ILS, nawigacji satelitarnej oraz rejestratora z szybkim dostępem ITWL S2-3a i OAZ.
Zabudowano też system łączności ZSŁ-1 wykorzystujący cztery radiostacje HF-VHF-UHF i pracujący w trybach COMSEC/TRANSEC. Wprowadzono system zakłócania pocisków rakietowych na podczerwień KT-01 ADROS. Prace objęły także wymianę silników turbowałowych na TW3-117WMA-SBM1W z rozpraszaczami gazów wylotowych EWU. Za integracją całości odpowiadały Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1.
Następcami Mi-24D/W w Wojsku Polskim ma być nawet 96 najnowszych amerykańskich Boeing AH-64E Apache Guardian – decyzja w tej sprawie została ogłoszona 8 września ub. r.
Zanim jednak do Polski trafią nowo wyprodukowane AH-64E, zgodnie z informacją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszaka z 5 maja br., podczas drugiego dnia wizyty w USA, ze strony Waszyngtonu pojawiło się zapewnienie strony amerykańskiej o przekazaniu Polsce ośmiu śmigłowców AH-64 Apache z zasobów amerykańskich wojsk lądowych (US Army) jako rozwiązania pomostowego.
W świetle najnowszych doniesień The Wall Street Journal, o ile się potwierdzą, taki krok – czyli pozyskanie pomostowych wiropłatów uderzeniowych – wydaje się teraz konieczny.