18 grudnia br. na rosyjskim portalu społecznościowym VK pojawiła się fotografia wraku bojowo-rozpoznawczego bezzałogowego statku latającego (bbsl) Bayraktar TB2 (Taktik Blok 2), produkcji tureckiej spółki Baykar Makina, który miał trafić do Rosji z Syrii.
W rosyjskich mediach społecznościowych pojawiła się fotografia wraku bojowo-rozpoznawczego bezzałogowego statku latającego Bayraktar TB2, produkcji tureckiej, który miał trafić do Rosji z Syrii / Zdjęcie: Wojennyj Oswiedomitiel, VK
Na profilu użytkownika Wojennyj Oswiedomitiel (pol. Informator Wojskowy) pojawiła się fotografia (TUTAJ) przedstawiająca rosyjskiego dziennikarza śledczego Aleksandra Rogatkina pozującego przy wraku częściowo zniszczonego samolotu Bayraktar TB2 w nieznanej lokalizacji. Jak się później okazało kadr pochodzi z materiału wideo opublikowanym na kanale Rossija 1 w kontekście możliwości rosyjskich systemów bezzałogowych: pokazano m.in. drugi prototyp odrzutowego bojowego bsl Suchoj S-70 Ochotnik-B o rozpiętości ok. 16,7 m i masie 25 t oraz płaską dyszą wylotową silnika, ujawniony 14 grudnia br. czy pierwsze zestrzelenie celu powietrznego przez rozpoznawczo-bojowego bezzałogowca typu Orion (Rosja: Bezzałogowy Orion zestrzelił cel powietrzny, Rosja: Drugi S-70 Ochotnik-B z płaską dyszą).
Według Rogatkina, pozyskany przez Rosję wrak ma pochodzić z syryjskiej prowincji Idlib, gdzie został zestrzelony przez syryjską obronę powietrzną wojsk rządowych Baszszara al-Asada, wspieranego przez Rosję, za pomocą artyleryjsko-rakietowego zestawu Pancyr-S1. Oznacza to, iż jest to egzemplarz tureckich sił zbrojnych.
Zaproszony do programu gen. Aleksander Nowikow, dyrektor biura ds. systemów bezzałogowych w MO FR stwierdził, komentując fragment z testów Oriona przeciwko celom powietrznym (w tym wypadku bezzałogowego śmigłowca), że jest on w stanie zestrzelić turecki Bayraktar TB2 i inne tej klasy samoloty. Co ciekawe, gen. Nowikow, stwierdził, że Turcja straciła w Syrii i Libii ponad 40 bsl Bayraktar TB2, a także większych Anka-S. Z drugiej strony istnieją doniesienia, że tureckie bsl, działając w rojach, z powodzeniem niszczyły zestawy obrony powietrznej produkcji rosyjskiej (według raportu z czerwca 2020 – co najmniej 23 zestawy Pancyr-S1).
Alexander Rogatkin claims this TB2 was shot down in Idlib by a Pantsir (I've heard otherwise). 2/https://t.co/UqbhaVfoOc pic.twitter.com/90wrmtMrP5
— Rob Lee (@RALee85) December 19, 2021
Z uwagi na to, iż turecki system bezzałogowy jest na uzbrojeniu ukraińskich sił zbrojnych, deklarację rosyjskiego oficera należy traktować jako ostrzeżenie – zwłaszcza, że pojawiły się doniesienia z ostatnich tygodni, że Rosjanie zakłócali łączność ukraińskich bsl ze stacjami dowodzenia i kontroli, wykonujących loty w pobliżu Donbasu. Ukraińskie Bayraktar TB2 wykonywały dotąd loty rozpoznawcze w rejonie okupowanych przez Rosję terenów, ale 26 października br. po raz pierwszy wykorzystano je w boju (Debiut bojowy ukraińskiego Bayraktar TB2).
Z kolei w kontekście Polski, która zamówiła 24 maja br. dwadzieścia cztery bbsl Bayraktar TB2, warto zauważyć, że dzięki zdobyciu tureckiego egzemplarza Rosjanie będą owszem mieć wgląd do konstrukcji i części systemów pokładowych samolotu (zwłaszcza łączności, co jest kluczowe), ale wyposażenie polskich egzemplarzy będzie nieco różnić się od tych tureckich – chociażby faktem integracji włoskich radiolokatorów Leonardo Osprey 30 z antenami z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA (Active Electronically Scanned Array), o czym informowały 19 listopada br. media tureckie (Polskie Bayraktar TB2 z włoskimi radarami).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.