W czwartek, 16 stycznia 2025, wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z Grudziądza (WZU) poinformowały, że podpisały umowę z firmą Raytheon Polska, dotyczącą otwarcia Centrum Eksperckiego Wiązek Kablowych do produkcji ponad 80 typów kabli do systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot.
Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. w ramach Centrum Eksperckiego Wiązek Kablowych podpisały umowę z firmą Raytheon Polska na produkcję wiązek kablowych do wyrzutni obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. System ten jest jednym z głównych elementów tworzących system obrony powietrznej kraju – poinformowano w krótkiej notce prasowej opublikowanej na portalu społecznościowym Facebook.
Centrum, znajdujące się w Grudziądzu, będzie dostarczać kable umożliwiające wykonywanie napraw sprzętu Sił Zbrojnych RP. Pierwszy kabel zostanie dostarczony do 2026 roku. Raytheon jest spółką należącą do korporacji RTX.
W ramach programu budowy centrum eksperckiego spółka WZU przeprowadziła generalny remont jednego ze swoich budynków o powierzchni ponad 2000 m kw., który mieści teraz liczne stanowiska montażowe, strefę kontroli jakości i magazyn.
Dzisiejsza umowa jest dowodem na zdobycie przez WZU kolejnych eksperckich kompetencji w ramach projektów offsetowych, przynoszących wymierne efekty. Stanowi także doskonały przykład skutecznego wdrażania transferu zaawansowanych technologii w ramach Zobowiązań Offsetowych z I fazy programu WISŁA. Jest też potwierdzeniem owocnej współpracy i zaangażowania w rozwój Centrum Eksperckiego Wiązek Kablowych – powiedział Mateusz Roszkiewicz, dyrektor Biura Strategii i Rozwoju PGZ.
Inauguracja Centrum to potwierdzenie, że WZU spełniły wszystkie normy jakości wymagane przez amerykańskiego partnera, firmę Raytheon. Powstające w WZU, jak również innych spółkach wchodzących w skład konsorcjum PGZ-Wisła, elementy systemu są wykonane w najwyższym standardzie, zgodnie z przyjętymi wymaganiami technicznymi. Dzisiejszy sukces stanowi znakomity wstęp do obchodzonego w tym roku jubileuszu 65-lecia powstania naszych Zakładów – powiedział Maciej Besciak, prezes zarządu Wojskowych Zakładów Uzbrojenia.
Jako zaufany partner polskiej branży zbrojeniowej, Raytheon pragnie poszerzać swoją współpracę z polskimi firmami i wspierać rozwój nowych zdolności z myślą o wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski – powiedziała Caroline Touchstone, dyrektor ds. polskich programów w firmie Raytheon. – Umowa ta dowodzi naszego zaangażowania w budowanie nowych relacji ze spółkami PGZ i wspierania wysoce wykwalifikowanych pracowników na lokalnym rynku, oraz dzielenia się z polskim partnerami przemysłowymi nowymi kompetencjami i wiedzą techniczną – dodała Caroline Touchstone.
Przypomnijmy, że w 2024 spółka z Grudziądza zakończyła zobowiązanie offsetowe D10A, dzięki czemu uzyskała potwierdzone kompetencje w zakresie produkcji wysoko wyspecjalizowanych wiązek kablowych do wyrzutni Patriot PAC-3 oraz innych zastosowań zbrojeniowych. Współpracę w tym zakresie zacieśniono we wrześniu 2023.
W ramach umowy wykonawczej w II fazie programu Wisła z 12 sierpnia 2024 na produkcję 48 wyrzutni M903, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia otrzymały zlecenie na dostawy samochodów transportowo-załadowczych, kabin dowodzenia, omawianych wiązek kablowych oraz sterowników podgrzewacza HCU, który stanowi integralną część wyrzutni Patriot obsługującą pociski PAC-2 GEM-T i PAC-3 MSE. Zapewnia on kontrolę oraz dystrybucję prądu elektrycznego do elementów grzejnych w kontenerach startowych, umożliwiając sterowanie temperaturą. Uzyskanie zdolności produkcyjnych było częścią offsetu w I fazie programu.
Na podstawie informacji prasowej
https://twitter.com/PGZ_pl/status/1879879763499876499