6 września Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) poinformowała, że konsorcjum z jej udziałem oraz Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi (WZM) z Poznania podpisały umowę wieloletnią o wartości prawie 100 mln zł brutto z 2. Regionalną Bazą Logistyczną (2. RBLog.) z Warszawy na remonty bojowych wozów piechoty BWP-1.
Umowa będzie realizowana w latach 2022-2024, a pierwsze dostawy wyremontowanych pojazdów nastąpią w 2022. Porozumienie przewiduje wykonanie 31 remontów głównych, 9 remontów konserwacyjnych w ramach zamówienia gwarantowanego oraz 2 remonty główne i 3 remonty konserwacyjne w ramach opcji.
Sebastian Chwałek, prezes zarządu Grupy PGZ, powiedział: Bojowe wozy piechoty są niezmiennie podstawą wyposażenia Wojsk Lądowych, dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiedniej sprawności w całym cyklu użytkowania tego sprzętu. Cieszę się, że równolegle do prac nad Borsukiem, możemy zabezpieczyć obszar remontów i wykorzystać kompetencje poznańskich WZM, tym bardziej, że podpisana umowa dopuszcza zwiększenie liczby remontowanych BWP w kolejnych latach.
Jak nieoficjalnie dowiedział się MILMAG zmodernizowane pojazdy mają zostać wyposażane w cyfrową platformę komunikacji FONET oraz system łączności PR4G bazujący na radiostacjach Radmor RRC9311AP. Takie rozwiązanie pozwoli na przyszłe zaimplementowanie systemu zarządzania polem waliki (BMS).
Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne na polskim rynku zbrojeniowym działają od ponad 70 lat. Działalnością podstawową zakładu są naprawy i modernizacje sprzętu pancernego, gąsienicowego i kołowego oraz samochodów osobowych, terenowych, ciężarowych i autobusów. W chwili obecnej zakład oferuje działalność produkcyjną i usługową w bardzo szerokim zakresie, zarówno dla zabezpieczenia potrzeb polskiej armii, jak i dla klientów indywidualnych (Części dla BWP-1, BRDM-2 i MT-LB).
3 września PGZ informowała, że Zakłady Metalowe (ZM) Dezamet z Nowej Dęby dostarczyły partię 7020 sztuk amunicji przeciwpancernej PG-15W o wartości ponad 41 mln zł brutto, jako część realizacji umowy z 18 grudnia 2019 (dotyczącej 40 tysięcy sztuk amunicji za ponad 236 mln zł). Jest to główna amunicja stosowana w 73-mm gładkolufowej, niskociśnieniowej armaty 2A28 Grom w BWP-1 (Partia amunicji przeciwpancernej PG-15W dostarczona).
Warto dodać, że Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej pracuje nad zmodernizowaniem jednego batalionu zmechanizowanego, wyposażonego w BWP-1. W ramach fazy analityczno-koncepcyjnej w ramach zadania pod nazwą Moduł batalionowy wyposażony w zmodernizowane bojowe wozy piechoty BWP-1 zgłosiło się 12 podmiotów krajowych i zagranicznych (Chętni na modernizację BWP-1).
Jak wspomniał prezes Chwałek, PGZ równolegle pracuje nad następcą BWP-1, czyli nowym bojowym pływającym wozem piechoty (NBPWP) Borsuk, wyposażonym w Zdalnie Sterowany System Wieżowy ZSSW-30 z 30-mm armatą automatyczną ATK Mk 44 Bushmaster II, zdwojoną wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Rafael Spike LR i 7,62-mm karabinem maszynowym UKM-2000C (Borsuk na poligonie w Drawsku Pomorskim).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.