5 sierpnia Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej poinformował o rozpoczęciu ze spółką PCO negocjacji w sprawie dostaw 45 strzeleckich celowników termalnych SCT Rubin o szacowanej wartości 2 996 341,46 zł netto. Sprzęt ma trafić do Sił Zbrojnych RP do 30 listopada 2019.
SCT Rubin jest urządzeniem przeznaczonym do obserwacji i prowadzenia ognia z broni strzeleckiej w dzień oraz w nocy, w warunkach normalnych i ograniczonej widoczności, jak również w różnych warunkach klimatycznych i atmosferycznych. Celownik ma uchwyt umożliwiający powtarzalny montaż na szynie standardu Picatinny/NAR. Można też, za jego pomocą, prowadzić obserwację zza przeszkody terenowej (budynku, muru czy pojazdu), dzięki wykorzystaniu dodatkowego wyświetlacza, podłączonego przewodowo do urządzenia / Zdjęcie: 12. Brygada Zmechanizowana
Celowniki mają być kupione w ramach procedury negocjacyjnej bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu. Inspektorat Uzbrojenia uzasadnia to spełnieniem przez SCT Rubin definicji sprzętu wojskowego, jak też dostawami tych urządzeń jedynie przez spółkę akcyjną PCO.
Zakup innych celowników miałby doprowadzić do sytuacji, w której Siły Zbrojne eksploatowałyby różne rodzaje sprzętu o odmiennych parametrach technicznych i niekompatybilnych z pozyskanymi wcześniej, a to powodowałoby brak unifikacji. Powodowałoby to nieproporcjonalnie duże trudności techniczne w użytkowaniu i utrzymaniu sprawności technicznej urządzeń.
Analiza
Wcześniejsze duże zakupy celowników Rubin miały miejsce 7 grudnia 2016 (WOT przekazuje sprzęt, 2019-07-19). Wówczas Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z PCO umowę o wartości 352 477 800 zł na dostawy 914 strzeleckich celowników termowizyjnych SCT Rubin-M, 756 gogli noktowizyjnych MU-3AM, 788 gogli noktowizyjnych MU-3ADM, 2027 lornetek noktowizyjnych NPL-1M Brom-M i 859 celowników noktowizyjnych PCS-5/1(M).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.