W piątek, 19 lipca 2024, amerykański dziennik The Wall Street Journal poinformował, że amerykańskie agencje wywiadowcze ostrzegły Dowództwo Centralne Stanów Zjednoczonych (CENTCOM), że Rosja może uzbroić bojowników Huti w Jemenie w nowoczesne pociski przeciwokrętowe w odwecie za zgodę administracji Bidena dla ukraińskich ataków w Rosji przy użyciu amerykańskiego uzbrojenia.
Mobilna wyrzutnia rosyjskiego systemu obrony wybrzeża K-300P Bastion-P (w kodzie DIA/NATO: SSC-5 Stooge) z pociskami przeciwokrętowymi P-800 Oniks/Jachont (SS-N-26 Strobile) o zasięgu do 600 km / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
Według źródeł dziennika, dowódca CENTCOM, gen. Michael Kurilla miał poinformować w liście do sekretarza obrony Lloyda Austina, że obecnie prowadzone działania międzynarodowe w ramach prowadzonej od 18 grudnia 2023 operacji Prosperity Guardian (Strażnik Dobrobytu) nie odnoszą oczekiwanych rezultatów, a wspierani przez Iran Huti wciąż atakują statki cywilne i próbują atakować okręty wojenne w rejonie Morza Czerwonego i Arabskiego (co najmniej 30 statków zostało uszkodzonych, a dwa zatonęły).
This is how Ukrainian-owned, Polish-operated M/V Verbena cargo ship looks like after Houthi attacks.
Two cruise missiles launched by Yemen’s Houthis struck the ship in the Gulf of Aden, severely injuring one of the crew. pic.twitter.com/UOOmyhGG1u
— Clash Report (@clashreport) June 15, 2024
Smaczku dodaje jednak informacja sprzed trzech dni o zaatakowaniu przez Huti dwóch tankowców (Chios Lion i Bentley I), które miały transportować rosyjską ropę naftową…
Yemeni Houthis attacked two tankers carrying Russian cargo. The tanker CHIOS LION, carrying crude oil from Tuapse, was damaged by drones. The tanker BENTLEY I, heading to Shanghai from Taman, was attacked by surface boats and an unmanned vessel, and may have been hit by a… pic.twitter.com/R3H7PtwbrM
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) July 17, 2024
Teraz doniesienia dziennika o ostrzeżeniu ze strony Wspólnoty Wywiadów USA o możliwym zaangażowaniu Rosji w postaci dostaw systemów przeciwokrętowych zbiegły się z pierwszym udanym atakiem za pomocą bezzałogowca, prawdopodobnie zmodyfikowanego irańskiego Samad-3, wystrzelonego przez Huti na Izrael (w wyniku detonacji bezpilotowca, który uderzył w mieszkanie w pobliżu budynku amerykańskiej dyplomacji w Tel Awiwie – zginęła 1 osoba, a 9 zostało rannych; Izrael zapowiedział odwet). Huti udzielają pomocy Hamasowi niedługo od wybuchu wojny z Izraelem, 7 października 2023, a pierwsza próba ataku jemeńskich rebeliantów miała miejsce już 19 października. Choć Huti twierdzili, że będą atakować tylko statki płynące do i z Izraela, to według czerwcowego raportu Wspólnoty Wywiadów USA, wiele z zatokowanych jednostek nie miało powiązań z państwem żydowskim.
Very clear footage of a kamikaze UAV fired by Yemen’s Houthis targeting Tel Aviv overnight, near the United States Embassy Office. pic.twitter.com/nvMTna32YJ
— Clash Report (@clashreport) July 19, 2024
It has been confirmed that tonight's explosion in Tel Aviv was from a drone attack targeting the US Consulate (the Embassy is in Jerusalem). In the first video, you can hear the sound of an engine before the explosion. The white building on the left is the Consulate.
It’s… pic.twitter.com/VXIrKOsU91
— Sacha Roytman (@SachaRoytman) July 19, 2024
Według anonimowych amerykańskich urzędników, prowadzone są obecnie wysiłki dyplomatyczne mające na celu zapobieżenie transferowi uzbrojenia rosyjskiego do Jemenu i obejmują wykorzystanie państwa trzeciego w celu przekonania prezydenta Rosji Władimira Putina, aby nie przyłączał się do Iranu w dostawach broni dla Huti.
Jak czytamy, CENTCOM zostało poproszone o przygotowanie szerszej listy potencjalnych celów, w tym konkretnych bojowników, dla ewentualnych ataków. Niektórzy urzędnicy amerykańscy twierdzą, że można było już wcześniej zrobić więcej, aby lepiej chronić żeglugę handlową, w tym atakować większe magazyny uzbrojenia w Jemenie lub atakować przywódców ruchu Huti i wybierać cele o nieco większej potencjalnej liczbie ofiar po stronie bojowników.
Decyzja Moskwy o ewentualnych dozbrojeniu Huti oznaczałaby eskalację konfrontacji z Waszyngtonem, która rozgrywa się głównie w związku z konfliktem na Ukrainie. Moskwa wzbudziła już głębokie zaniepokojenie, zacieśniając więzi z Koreą Północną i Iranem oraz uzyskując pomoc Chin we wzmacnianiu rosyjskiego kompleksu militarno-przemysłowego, zaangażowanego w wojnę z Ukrainą i obłożonego zachodnimi sankcjami.
Niektórzy analitycy wywiadu uważają, że Rosjanie zagrozić wysłaniem pocisków przeciwokrętowych, aby zniechęcić administrację Bidena do podjęcia dodatkowych kroków w celu pomocy Kijowowi, takich jak zezwolenie Ukrainie na użycie pocisków balistycznych MGM-140 ATACMS przeciwko lotniskom na właściwym terytorium Rosji.
Rosja może też ewentualnie dostarczyć system obrony wybrzeża Bał (w kodzie DIA/NATO SSC-6 Sennight, indeks GRAU 3K60) z pociskami serii Zwiezda Ch-35 Uran o zasięgu maksymalnie 300 km / Zdjęcie: RosOboronEksport
Inny anonimowy urzędnik, stwierdził z kolei, że koalicja z USA na czele zniszczyła znaczną część potencjału Huti, w tym setki rakiet i wyrzutni, setki bezzałogowców, dziesiątki magazynów broni i sprzętu, liczne obiekty dowodzenia i cele kontrolne, systemy obrony powietrznej, radary i kilka śmigłowców. Według dostępnych danych, tylko Amerykanie wystrzelili na cele Huti 135 pocisków manewrujących Tomahawk i 155 pocisków rodziny Standard Missile (SM), lotnictwo przeprowadziło 60 nalotów wystrzeliwując 420 środków bojowych powietrze-ziemia
Co ciekawiej, już 28 czerwca br. brytyjski serwis informacyjny Middle East Eye doniósł, że Rosja rozważała już wcześniej dostarczenie Huti przeciwokrętowych pocisków manewrujących, ale Arabia Saudyjska odwiodła Kreml od tego.
Podczas 27. Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w St. Petersburgu, 5-8 czerwca br., Władimir Putin ostrzegł, że Moskwa może dostarczyć broń amerykańskim przeciwnikom ze względu na politykę USA wobec Ukrainy. Reakcja może być asymetryczna i zastanowimy się nad tym – ostrzegł. Przed podobnym krokiem ostrzegł również Koreę Południową.
Jak dodaje, WSJ, choć wywiad nie zaobserwował ewentualnych dostaw lub przygotowań do takowych, to ostatnio Rosję mieli odwiedzić wysocy przedstawiciele jemeńskich bojowników.
Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na osoby i podmioty finansujące Huti, a także na przywódców Huti. 10 stycznia br. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła uchwałę USA i Japonii, żądającą zaprzestania ataków przez Huti. 17 stycznia br. USA ponownie uznały Huti ruch terrorystyczny, uchylając decyzję z lutego 2021 o skreśleniu ich z tej listy. 18 czerwca br. rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller poinformował o nałożeniu kolejnych sankcji na kilka osób i podmiotów, a także pięć statków.