We wtorek, 30 lipca 2024, służba prasowa amerykańskich wojsk lądowych (US Army) poinformowała, że do połączonej bazy Lewis-McChord (JBLM) w stanie Waszyngton trafił pierwszy z 10 prototypów naziemnej stacji terminalu wsparcia celowania TITAN (Tactical Intelligence Targeting Access Node), który dostarczyła spółka Palantir USG Inc. z Palo Alto w Kalifornii, na mocy umowy o wartości 178,4 mln USD z 7 marca br. (Amerykański rakietowy Typhon na Filipinach, US Army inwestuje kolejne środki w hipersoniczny Dark Eagle).
Program TITAN jest nadzorowany przez biuro kierownika projektowego Intelligence Systems and Analytics (PM IS&A). Palantir USG Inc. dostarczy łącznie 5 prototypów w konfiguracji podstawowej i 5 w konfiguracji zaawansowanej, które zostaną poddane rygorystycznym testom operacyjnym. Podwykonawcami zamówienia zostały spółki Northrop Grumman, Anduril Industries, L3Harris Technologies i SNC. Wcześniej, w czerwcu 2022, ten sam dostawca otrzymał od US Army kontrakt o wartości 36 mln USD na zbudowanie prototypu TITAN we wstępnej konfiguracji.
Dostarczenie pierwszego prototypu TITAN do JBLM jest kluczowym krokiem w zwiększaniu możliwości naszych żołnierzy — powiedział płk Chris Anderson z PM IS&A. TITAN zapewnia przełomowe technologie, które rewolucjonizują sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i rozpowszechniamy informacje wywiadowcze na polu bitwy, dając nam decydującą przewagę.
Ten zaawansowany system zarządzania polem walki, oparty na sztucznej inteligencji i technologiach uczenia maszynowego, ma za zadanie koordynować przesyłanie danych od czujnika do strzelca w łańcuchu dowodzenia, wspierając jednostki ogniowe w zakresie wyznaczania celów.
Zasadniczym celem opracowania systemu TITAN było skrócenie czasu reakcji w pętli pomiędzy systemami zwiadu i rozpoznania w przestrzeni kosmicznej, platformach wysokościowych, powietrznych i naziemnych, punktami dowodzenia a pododdziałami bojowymi. W zamyśle było uzyskanie przepływu informacji w czasie rzeczywistym, w celu zwiększenia świadomości sytuacyjnej pododdziałów wyposażonych w systemy precyzyjnego rażenia dalekiego zasięgu w wielodomenowym polu walki.
Wprowadzenie systemu zostało zapowiedziane jeszcze w 2019, ale nie udało się dotrzymać terminów w 2020. Faza produkcji prototypów do testów operacyjnych na dobre rozpoczęła się w br. System posadowiono na najnowszym podwoziu samochodu ciężarowego Oshkosh FMTV A2 w wersji M1083A2 6×6.
Obecnie, US Army dysponują około setką taktycznych stacji naziemnych, 13 operacyjnych stacji naziemnych i kilka innych pojazdów specjalistycznych, pełniących rolę terminali przesyłania informacji. TITAN ma docelowo trafić do jednostek US Army rozmieszczonych na obszarze Oceanu Spokojnego oraz Europy w ramach dwóch batalionów I2CEWS (Intelligence, Information, Cyber, Electronic Warfare and Space).
Program TITAN jest częścią szeregu inicjatyw mających przyspieszyć tzw. data kill chain w jednostkach artylerii lufowej i rakietowej US Army, a wśród innych należy wymienić oprogramowanie systemu kierowania ogniem JTC2S (Joint Targeting Command and Coordination System Suite) czy nową wersję zaawansowanego artyleryjskiego systemu dowodzenia AFATDS (Advanced Field Artillery Tactical Data System).