W czwartek, 15 lutego, Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów poinformowało, że spółka Thales Nederland z Hengelo (część francuskiej grupy Thales) dostarczyła siłom zbrojnym pierwszą wielofunkcyjną stację radiolokacyjną Ground Master 200 (GM200) w wersji kompaktowej MM/C (Multi-Mission Compact).
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów
Radiolokator na podwoziu samochodu ciężarowego Scania Gryphus XT 8×8 został zaprezentowany na terenie koszar i poligonu artyleryjskiego Harde, położonego na północ od Veluwe w prowincji Geldria.
W 2019 zamówiono co najmniej 9 takich radarów, z których 6 z nich zostanie podporządkowanych Dowództwu Wsparcia Ogniowego (Vuursteuncommando) jako radary artyleryjskie, a 3 – Dowództwu Obrony Powietrznej królewskich wojsk lądowych (Grondgebonden Luchtverdedigingscommando) jako radary obrony przeciwlotniczej. Wszystkie radary powinny osiągnąć gotowość operacyjną do końca 2025.
Po kilku modyfikacjach Dowództwo Wsparcia Ogniowego otrzyma pierwszy system radarowy w połowie roku. Pierwsi użytkownicy ukończyli już szkolenie w Thales Nederland.
Do tej pory radary Ground Master 200 Multi-Mission Compact zostały zamówione przez trzy inne państwa: Danię, Norwegię, a w ostatnim czasie Litwę. Ponadto, według Thalesa, istnieje zainteresowanie dużą liczbą (europejskich) państw członkowskich NATO.
GM200 MM/C, pracujący w paśmie S, może wykrywać cele w odległości do 250 km, na pułapie do ok. 24 400 m i śledzić je w odległości do 100 km. Spaletyzowany zestaw składa się podnoszonego masztu z anteną stacji radiolokacyjnej AESA 3D w technologii azotku galu (GaN). Całość może być transportowana na samochodzie ciężarowym, rozkładana do rozpoczęcia pracy w 15 minut, z czasem odszyfrowania wynoszącym 10 minut.
Produkcja GM200 rozpoczęła się w 2010 na zamówienie nieujawnionego wówczas odbiorcy eksportowego. Wariant MM/A został zaoferowany również Polsce podczas kieleckich targów MSPO 2017, w ramach wsparcia Programu Operacyjnego obrony powietrznej na przeciwlotniczy zestaw rakietowy krótkiego zasięgu Narew. Jak dotąd, Thales sprzedał ponad 60 radarów tego typu.
Warto zauważyć, że 20 czerwca 2023, inny członek NATO, czyli Estonia zamówiła dwa radary Ground Master 403 Alpha (GM403α). Rodzina radarów AESA 3D dozoru przestrzeni powietrznej Ground Master obejmowała wcześniej warianty oznaczone jako GM60, GM200 i GM400, które zostały opracowane przez Thales Raytheon System (TRS). Stacje współdzielą ze sobą około 80% komponentów, gdyż są oparte na platformie SR3D (Dwa dalekosiężne radary Thales GM403α do Estonii).
Z kolei pełnowymiarowe radary GM200 MM/A (Multi-Mission All-in-one) miały trafić do walczącej Ukrainy, zgodnie z porozumieniem z 1 lutego 2023, w ramach systemu obrony powietrznej (Thales dostarczy Ukrainie system obrony powietrznej krótkiego zasięgu).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.