W środę, 11 grudnia 2024, Raytheon, spółka wchodząca w skład korporacji RTX, poinformowała o pomyślnym zakończeniu szóstego testu z użyciem ostrej amunicji radaru LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), we współpracy z amerykańskimi Wojskami Lądowymi (US Army). Tym razem radar naprowadził pociskami przechwytujące Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) do zniszczenia wrogich pocisków manewrujących i balistycznych. Poprzedni test zrealizowano w ubiegłym miesiącu.
LTAMDS nadal pomyślnie pokonuje każdą przeszkodę rygorystycznego programu testowego US Army, wykazując gotowość do początkowego wdrożenia do służby operacyjnej — powiedział Tom Laliberty, prezes Land & Air Defense Systems w Raytheon. W tym najnowszym teście żołnierze amerykańscy używali LTAMDS, aby skutecznie wykrywać, śledzić i wspierać przechwytywanie złożonego zestawu zagrożeń.
To wydarzenie z użyciem LTAMDS na żywo jest częścią oceny operacyjnej US Army wymaganej przed wejściem programu do produkcji pełnoseryjnej (Full Operational Capability, FOC). Transformacyjny radar o zakresie 360 stopni połączony ze Zintegrowanym Systemem Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową (Integrated Battle Command System, IBCS) przekazywał dane o torze imitatorów pocisków balistycznych i manewrujących, jednocześnie kierując na nie pociski przechwytujące PAC-3.
Program LTAMDS jest realizowany zgodnie z ambitnym harmonogramem, a sześć prototypowych radarów przechodzi równolegle testy i integrację w wielu lokalizacjach testowych Raytheon i US Army. Oczekuje się, że program osiągnie status Milestone C, czyli zgodę Departamentu Obrony USA na przejście z fazy badawczo-rozwojowej do produkcji małoseryjnej, w drugim kwartale roku fiskalnego 2025.
Jak informuje RTX, ponad tuzin państw prosi o informacje i otrzymuje briefingi na temat LTAMDS. W sierpniu 2024 Raytheon otrzymała kontrakt od US Army o wartości ponad 2 mld USD na dostawę ośmiu radarów dla USA i Polski (z 12 jakie rząd w Warszawie zamówił). Dzięki tej zagranicznej sprzedaży wojskowej Polska jest pierwszym międzynarodowym klientem, który zostanie włączony do architektury obrony powietrznej i przeciwrakietowej w ramach II fazy programu Wisła (Kluczowe technologie Raytheon w programie Wisła).
LTAMDS to trójścianowy nieruchomy radar zapewniający pokrycie w zakresie 360 stopni i wykorzystujący antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA (Active Electronically Scanned Array) w technologii azotku galu (GaN). Dzięki tym cechom umożliwia znacznie skuteczniejszą ochronę przed całą gamą zagrożeń – od samolotów załogowych i bezzałogowych do pocisków manewrujących, balistycznych i hipersonicznych. Jest następcą sektorowych radarów kierowania ogniem AN/MPQ-65 w bateriach systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot.
W porównaniu z radarem AN/MPQ-65, antena nowego urządzenia jest o 2130 mm dłuższa i 280 mm węższa. Nie wymaga stabilizatorów bocznych, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca w ładowni samolotu C-17A Globemaster III. Prototyp urządzenia został po raz pierwszy publicznie zaprezentowany podczas waszyngtońskiej wystawy AUSA 2019. US Army, oprócz sześciu prototypów, planuje zamówić 16 zestawów, a do 2031 co najmniej 60 stacji radiolokacyjnych ma trafić do wszystkich 15 batalionów Patriot.
https://twitter.com/RTX_News/status/1866958947002749190
Na podstawie informacji prasowej
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.