W środę, 3 lipca 2024, Departament Obrony USA ogłosił siódmy w tym roku (a 65. z kolei) i szósty w ramach nowej ustawy pakiet pomocy wojskowej walczącej Ukrainie o wartości 2,35 mld USD (9,36 mld zł). Poprzedni ogłoszono 7 czerwca. Środki pochodzą zarówno z funduszy mechanizmu Presidential Drawdown Authority (PDA), jak i Ukraine Security Assistance Initiative (USAI).
Zdjęcie poglądowe: Lockheed Martin
Fundusze zostały uwzględnione w ustawie federalnej H.R.8035 – Ukraine Security Supplemental Appropriations Act, 2024 o wznowieniu pomocy wojskowej Ukrainie.
Szczegółowa lista pomocy w ramach funduszy PDA o wartości 150 mln USD (597,30 mln zł):
- dodatkowe kierowane pociski rakietowe do zestawów systemu obrony powietrznej MIM-23 HAWK (dostarczonych przez Hiszpanię, USA i Szwecję);
- dodatkowa kierowana amunicja rakietowa do wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS (kompatybilna z wyrzutniami M270B1 MLRS, MARS-II/MLRS-E i LRU);
- dodatkowa amunicja artyleryjska kal. 155 mm i 105 mm;
- dodatkowe granaty moździerzowe kal. 81 mm;
- dodatkowe przeciwpancerne pociski kierowane FGM-148 Javelin i jednorazowe 84-mm granatniki przeciwpancerne M136 AT-4;
- dodatkowa amunicja małokalibrowa i granaty;
- amunicja i wyposażenie do wyburzania;
- dodatkowe pojazdy taktyczne do holowania sprzętu wojskowego;
- taktyczne systemy nawigacji lotniczej i wyposażenie wsparcia do samolotów;
- części zamienne, wsparcie eksploatacji i inne wyposażenie pomocnicze.
Szczegółowa lista pomocy w ramach funduszy USAI o wartości 2,2 mld USD (8,76 mld zł):
- zakup kierowanych pocisków rakietowych do zestawów systemu obrony powietrznej MIM-104 Patriot (wcześniej dostarczano PAC-2 GEM-C, PAC-2 GEM-T, PAC-3 CRI i PAC-3 MSE);
- zakup kierowanych pocisków rakietowych do zestawów systemu obrony powietrznej NASAMS (system używa pocisków serii AIM-9 Sidewinder i AIM-120 AMRAAM).
W sumie Stany Zjednoczone przeznaczyły dla Ukrainy ponad 54,2 mld USD (215,82 mld zł) na pomoc wojskową od początku prezydentury Joe Bidena, w tym ponad 53,6 mld USD (213,43 mld zł) od 24 lutego 2022 (pełna lista pomocy wojskowej TUTAJ – stan na 3 lipca).
20 czerwca br. brytyjski dziennik Financial Times, powołując się na rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Johna Kirby’ego, poinformował, że administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła wstrzymanie dostaw m.in. pocisków przechwytujących do zestawów Patriot i NASAMS dla sojuszników, tak aby całość produkcji była skupiona na pomocy dla walczącej Ukrainy (USA negocjują z Izraelem przekazanie Ukrainie zestawów Patriot).
Tymczasem, już 28 czerwca, Departamentu Obrony USA podpisał wieloletnią umowę o wartości 5,278 mld USD (20,12 mld zł) z Lockheed Martin na produkcję i dostawę kolejnej partii pocisków rodziny PAC-3.