W czwartek, 21 września, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się w Zielonce z zarządem oraz kadrą pracowniczą należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), Wojskowych Zakładów Elektronicznych (WZE).
Minister, któremu towarzyszyli prezes WZE Małgorzata Kobylarczyk oraz prezes zarządu Grupy PGZ Sebastian Chwałek, rozpoczął wizytę od zapoznania się z postępami prac przy nowopowstającej inwestycji PGZ powstającej w ramach umowy offsetowej z Lockheed Martin, którą jest Laboratorium Hardware-in-the-Loop (HWIL) (Polska Grupa Zbrojeniowa rozpoczyna budowę laboratorium HWIL).
Następnie delegacja udała się do nowej inwestycji realizowanej przez WZE: kompleksu produkcyjnego sekcji przedziału gazodynamicznego pocisku PAC-3 MSE składającego się z dwóch budynków tworzonych w ramach umowy offsetowej dla I fazy programu Wisła. WZE jest drugim podmiotem na świecie posiadającym technologię przekazaną przez Lockheed Martin (PIT-Radwar i WZE o oprogramowaniu Surveillance Management System, Elektronika z WZE dla Wisły).
W trakcie wizyty minister miał także okazję przetestować najnowszy produkt WZE jakim jest System SOD – System Obserwacji Dookrężnej, zaprojektowany do Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty Borsuk. System ten umożliwia załodze w sposób ciągły monitorowanie otoczenia niezależnie od położenia i warunków panujących wokół wozu. Na wyposażeniu SOD znajdują się gogle wizyjne z elementami sztucznej inteligencji (Umowa ramowa na prawie 1400 bwp Borsuk).
Ostatnim punktem pobytu szefa MON było Centrum Serwisowo-Produkcyjne pocisków NSM. Centrum zostało oddane do użytku w 2021 roku. Jest to efekt realizacji projektu związanego z umową offsetową zawartą w ramach zakupu przez Marynarkę Wojenną Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego (NDR) (MSPO 2023: Umowa na dwie kolejne Morskie Jednostki Rakietowe, Centrum serwisowania rakiet NSM prawie gotowe).
Rzeczywiście firma się rozwija dynamicznie. Bardzo się z tego cieszę, że produkuje bardzo zaawansowane technologicznie elementy uzbrojenia, które wykorzystujemy na potrzeby modernizacji Wojska Polskiego. Szczególnie chciałem zwrócić uwagę na produkcję rakiet, które służą do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w systemie Patriot. Pozyskaliśmy te rakiety, teraz jest już wszystko gotowe, żeby te rakiety były współprodukowane tu w Zielonce. To jest nasz wielki sukces – podkreślał na koniec wizyty w WZE minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jestem z tego dumny, że produkcja ważnych elementów systemów rakietowych odbywa się tu w Zielonce. To bardzo dobra wiadomości dla bezpieczeństwa Polski, ale także dla pracowników zakładu. Pracy dla państwa nie zabraknie. Były czasy, kiedy redukowano liczbę pracowników w tych zakładach, kiedy nie było perspektyw. Teraz perspektywy są, to są bardzo dobre perspektywy – podkreślił szef MON.
Wizyta Pana Ministra Mariusza Błaszczaka, to ogromne wyróżnienie dla Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. Tym samym możemy pokazać, że stawiamy na ciągły rozwój i rozbudowę infrastruktury, poszerzanie kompetencji, które są możliwe między innymi dzięki zawieranym umowom offsetowym oraz z kontraktami zagranicznymi partnerami – powiedziała prezes WZE Małgorzata Kobylarczyk.
Polska Grupa Zbrojeniowa była, jest i będzie partnerem procesu modernizacji technicznej Wojska Polskiego. Wspieramy zainicjowany przez ministra Mariusza Błaszczaka przeskok generacyjny polskiej armii, co najlepiej widać właśnie tu w Zielonce. To tu łączą się niejako wszystkie trzy warstwy tarczy antyrakietowej. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę, ale także potencjałowi intelektualnemu, jakim dysponują inżynierowie z WZE i pozostałych spółek udaje się nam zbudować kompleks, który z racji możliwości jakie zaoferuje w sferze techniki rakietowej będzie unikatowym – podkreślił prezes zarządu Grupy PGZ Sebastian Chwałek.
Zdjęcia: Polska Grupa Zbrojeniowa
Wojskowe Zakłady Elektroniczne istnieją od 1952. W 2008 przedsiębiorstwo zostało przekształcone w Spółkę Akcyjną ze 100% udziałem Skarbu Państwa. W 2014 Wojskowe Zakłady Elektroniczne decyzją Ministra Skarbu Państwa zostały włączone do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. WZE realizują zadania na potrzeby Sił Zbrojnych w zakresie remontów, produkcji i modernizacji wyrobów radiolokacyjnych, rozpoznania i walki elektronicznej oraz sprzętu obrony przeciwlotniczej. Od 2015 oprócz dotychczasowej swojej działalności firma realizuje nowe projekty, w tym m.in.: stworzenie centrum serwisowania rakiet NSM firmy Kongsberg oraz uczestniczy w offsecie dla programu Wisła współpracując z koncernami Raytheon i Lockheed Martin. Dzięki tej współpracy powstaje kompleks produkcyjny sekcji przedziału gazodynamicznego pocisku PAC-3 MSE, która ma zapewnić korektę lotu pocisku. Najnowszą inwestycją w ramach umowy offsetowej z Lockheed Martin jest budowa HWIL – laboratorium Hardware-in-the-Loop. Będą tam prowadzone badania systemów i pocisków łączące symulacje cyfrowe z fizycznymi testami działania kluczowych komponentów, takich jak głowice naprowadzające i układy sterowania z wykorzystaniem technologii HWIL. Projekt ten jest realizowany w ramach offsetu związanego z pierwszą fazą programu Wisła i dla PGZ.
Informacja prasowa
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.