Karabinki Grot zostały wprowadzone wcześniej na stan Sił Zbrojnych RP. Korzystają z nich m.in. Wojska Obrony Terytorialnej, 6 Brygada Powietrznodesantowa, Straż Graniczna (Tysiąc Grotów już w wojsku, Groty do Wojsk Lądowych, Krótkie i długie Groty dla SG, GROT C16A2 w Wojsku Polskim, Karabinki Grot dla organizacji proobronnych).
Zostały one zakupione również przez Straż Leśną. Formacja ta do tej pory miała na wyposażeniu głównie broń krótką, należy więc domniemywać, że zakupy karabinków Grot zostały dokonane w związku z działaniami polegającymi na wspieraniu Straży Granicznej (SG) i wojsk operacyjnych na terenach przylegających do granicy polsko-białoruskiej (Kryzys na granicy: WOT wzmacniają operację Silne Wsparcie, Kryzys migracyjny – nowy czynnik białoruskiej polityki).
Straż Leśna to umundurowana i uzbrojona formacja o charakterze policyjnym, klasyfikowana jako straż ochrony przyrody. Jest organem pomocniczym terenowej Służby Leśnej, powołanym do zwalczania przestępstw i wykroczeń zaliczanych do szkodnictwa leśnego (bezprawne korzystanie z lasu, kłusownictwo, kradzież drewna z lasu państwowego, kradzież lub zniszczenie mienia nadleśnictwa).
Strażą Leśną kieruje główny inspektor Służby Leśnej, podporządkowany dyrektorowi generalnemu Lasów Państwowych, jednostkami zaś straży są posterunki w nadleśnictwach podporządkowane nadleśniczemu oraz grupy interwencyjne w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych podlegające dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.