W środę, 12 lutego 2025, amerykańska spółka Raytheon, wchodząca w skład korporacji RTX, pomyślnie przeprowadziła test z użyciem radaru LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor) i pocisku przechwytującego PAC-2 GEM-T.
Przeprowadzony z wykorzystaniem ostrej amunicji test potwierdził, że wypróbowany w boju efektor może skutecznie zwalczać zagrożenia z udziałem radaru LTAMDS / Zdjęcie: RTX
Podczas tego niezwykle złożonego, przeprowadzonego z użyciem ostrej amunicji testu radar skutecznie wykrył i śledził poruszający się z dużą prędkością pocisk manewrujący oraz naprowadził na niego pocisk Patriot Advanced Capability-2 (PAC-2) Guidance Enhanced Missile-T (GEM-T), który skutecznie przechwycił cel. Jest to najnowszy, siódmy test w całej serii ćwiczeń przeprowadzonych w ramach rygorystycznego programu testów amerykańskich Wojsk Lądowych (US Army), prowadzącego do wdrożenia tego dookólnego radaru do służby (Szósty test radaru średniego zasięgu LTAMDS).
Ukończony właśnie test to znaczące osiągnięcie zarówno dla firmy Raytheon, jak i dla Wojsk Lądowych USA, ponieważ potwierdził on, że wypróbowany w boju pocisk przechwytujący PAC-2 GEM-T skutecznie współdziała z rewolucyjnym radarem LTAMDS – powiedział Tom Laliberty, prezes działu systemów obrony lądowej i powietrznej w firmie Raytheon. – LTAMDS zwiększy jeszcze bardziej niezrównane możliwości systemu Patriot w zakresie obrony powietrznej, dzięki czemu Wojska Lądowe USA i klienci na całym świecie będą mogli z powodzeniem bronić się przed zagrożeniami o coraz większym stopniu złożoności.
Był to najnowszy test sensora LTAMDS z użyciem ostrej amunicji, demonstrujących możliwości tego zaawansowanego radaru o polu widzenia 360 stopni oraz jego integrację z architekturą zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wojsk Lądowych USA. Program LTAMDS jest realizowany zgodnie z ambitnym harmonogramem – wiele egzemplarzy radaru bierze jednocześnie udział w testach i pracach integracyjnych prowadzonych w ośrodkach badawczych spółki Raytheon i rządu USA.
Poziom złożoności testów jest rosnący, tak aby wypróbować możliwości radaru i potwierdzić jego skuteczność wobec rzeczywistych zagrożeń oraz celów je imitujących. W rezultacie program LTAMDS osiągnął złożone cele i wykazał skuteczność radaru. Oczekuje się, że program osiągnie status Milestone C, co oznacza formalne przejście z fazy badawczo-rozwojowej do produkcji, w drugim kwartale roku budżetowego 2025. LTAMDS wzbudza ogromne zainteresowanie wśród klientów na całym świecie – już kilkanaście państw wystąpiło o informacje dotyczące radaru i wzięło udział w prezentacjach technicznych.
W sierpniu 2024 r. spółka Raytheon otrzymała od Wojsk Lądowych USA kontrakt o wartości ponad 2 mld dolarów na dostawy radarów LTAMDS do Stanów Zjednoczonych i do Polski. Dzięki tej umowie, realizowanej w formule Foreign Military Sales (FMS), Polska stanie się pierwszym zagranicznym klientem, który włączy radar LTAMDS do swojego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (Kluczowe technologie Raytheon w programie Wisła).
LTAMDS to trójścianowy nieruchomy radar zapewniający pokrycie w zakresie 360 stopni i wykorzystujący antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA (Active Electronically Scanned Array) w technologii azotku galu (GaN). Dzięki tym cechom umożliwia znacznie skuteczniejszą ochronę przed całą gamą zagrożeń – od samolotów załogowych i bezzałogowych do pocisków manewrujących, balistycznych i hipersonicznych. Jest następcą sektorowych radarów kierowania ogniem AN/MPQ-65 w bateriach systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot.
W porównaniu z radarem AN/MPQ-65, antena nowego urządzenia jest o 2130 mm dłuższa i 280 mm węższa. Nie wymaga stabilizatorów bocznych, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca w ładowni samolotu C-17A Globemaster III. Prototyp urządzenia został po raz pierwszy publicznie zaprezentowany podczas waszyngtońskiej wystawy AUSA 2019. US Army, oprócz sześciu prototypów, planuje zamówić 16 zestawów, a do 2031 co najmniej 60 stacji radiolokacyjnych ma trafić do wszystkich 15 batalionów Patriot.
Na podstawie informacji prasowej
https://twitter.com/RTX_News/status/1889700578000871639