W piątek, 10 stycznia 2025, użytkownik serwisu społecznościowego Telegram o pseudonimie Voenacher opublikował materiały wizualne ze zniszczenia domniemanej stacji radiolokacyjnej produkcji zachodniej, będącej na wyposażeniu jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy okupujących obwód kurski. Jednak ich analiza wskazuje, że był to północnokoreański zestaw przeciwlotniczy, nazywany nieformalnie jako Tor-NK, z uwagi na swoje podobieństwo do rosyjskiego oryginału w wariancie Tor-M2KM.
Kierunek Kurski. Nasi żołnierze zniszczyli stację radarową produkcji zachodniej – napisał rosyjski użytkownik Telegrama publikując nagranie z bezzałogowca oraz zdjęcia wykonane w podczerwieni. Sprawcami zdarzenia są operatorzy dronów FPV ze Zgrupowania Wojsk Północ.
Według innych źródeł, do zniszczenia doszło w rejonie sudżańskim obwodu kurskiego. Wizualna analiza materiałów wskazuje jednak na typowy ogień bratobójczy, które są plagą rosyjskich sił zbrojnych wykonujących zadania bojowe przeciwko Ukrainie.
Zniszczony, zapewne omyłkowo, system to północnokoreański odpowiednik rosyjskiego zestawu przeciwlotniczego 9K330 Tor (w kodzie DIA/NATO: SA-15 Gauntlet), który został ujawniony 10 października 2020 podczas defilady wojskowej w Pjongjangu z okazji 75-lecia powstania Partii Pracy Korei. Zaprezentowano wówczas sześć egzemplarzy jadących w szyku (na nagraniu wideo począwszy od 2:00:25):
Zniszczenie tego systemu w obwodzie kurskim oznacza jednocześnie jego pierwsze udokumentowane użycie w wojnie rosyjsko-ukraińskiej i fakt, że reżim Kim Dzong-Una zdecydował się na wysłanie w ramach pomocy wojskowej Rosji jednego ze swoich najnowszych systemów przeciwlotniczych.
Zgodnie z analizami, północnokoreański Tor-NK zawiera elementy konstrukcyjne zarówno przywodzące na myśl rosyjski system Tor, jak i jego chiński odpowiednik, HQ-17 (w kodzie DIA/NATO: CH-SA-15), z odrębnymi cechami związanymi z wymaganiami Koreańskiej Armii Ludowej.
W przeciwieństwie do swoich samobieżnych odpowiedników, Tor-NK jest zamontowany na naczepie, holowanej przez ciągnik, co ogranicza jego mobilność i wskazuje na jego przeznaczenie do stacjonarnej obrony powietrznej. Jednakże tak jak zestawy rosyjskie i chińskie, system koreański jest w pełni samodzielny i wszystkie komponenty umieszczono na jednym nośniku: antenę systemu radarowego pracującego prawdopodobnie w pasmach S/X (o oczekiwanym zasięgu wykrywania celów o przekroju radarowym 3 m kw. wynoszącym około 70 km i 0,1 m kw. – około 30 km), antenę kanału naprowadzania pocisków/oświetlania celu, antenę systemu identyfikacji swój-obcy oraz wyrzutnie rakietowych pocisków przechwytujących.
Według ekspertów, Tor-NK jest przeznaczony do zwalczania samolotów, śmigłowców, pocisków manewrujących, amunicja kierowanej precyzyjnie czy bezzałogowych statków powietrznych.