W piątek, 7 marca 2025, podczas trzeciego dnia 30. posiedzenia Sejmu premier RP Donald Tusk poinformował, że trwają prace przygotowujące na wielką skalę szkolenia wojskowe każdego dorosłego mężczyzny w Polsce, a model ma być gotowy do końca roku.
Zdjęcie: Katarzyna Kwaczyńska, Kancelaria Sejmu
Premier Donald Tusk wygłosił informację w sprawie sytuacji międzynarodowej i bezpieczeństwa Polski po szczycie państw sojuszniczych w Londynie i posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli.
Premier mówił o politycznym konsensusie panującym w Polsce dotyczącym spraw bezpieczeństwa narodowego oraz o ostatnich wydarzeniach na świecie w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej oraz relacji transatlantyckich. Powiedział o głębokiej korekcie amerykańskiej polityki wobec wojny na wschodzie Europy, ale podkreślił, że polski konsensus polityczny oznacza podtrzymanie dobrych relacji z USA i NATO.
Podkreślił, że dziś sytuacja bezpieczeństwa Polski i Ukrainy jest trudniejsza niż kilka miesięcy temu, a twarde gwarancje bezpieczeństwa dla Kijowa po ustanowieniu pokoju wydają się mało prawdopodobne. Premier powiedział, że bezpieczeństwo Polski jest wprost związane nie tylko z sytuacją na froncie, ale także przyszłym statusem Ukrainy.
Donald Tusk powiedział o przyjęciu zaproponowanego przez Komisję Europejską planu europejskiego pakietu obronnego o nazwie ReArm Europe, w tym pożyczkach na obronność dla państw o ujemnej stopie procentowej o wartości do 150 mld EUR. Podkreślił, że jest to podobny instrument, który UE przyjęła podczas pandemii COVID-19, tylko półtora razy większy.
https://twitter.com/PremierRP/status/1898019918609564056
Jak powiedział, jest iluzją, że Rosjanie, Amerykanie czekają z otwartymi ramionami, żeby Europa w tej czy innej postaci usiadła przy stole negocjacyjnym, a po zapowiadanym resecie na linii USA-Rosja pozycja Europy będzie trudniejsza.
Donald Tusk podtrzymał stanowisko rządu, że Polska nie wyśle kontyngentu wojsk do Ukrainy w ramach ewentualnej misji pokojowej. Podkreślił, że wszyscy sojusznicy rozumieją, że niezależnie od tego jak będzie wyglądał pokój i jakich gwarancji udzielą Amerykanie, rolą Polski będzie utrzymania bezpieczeństwa jej wschodniej granicy, która jest jednocześnie wschodnią flanką NATO i UE. Zwłaszcza, że UE uznała program Tarcza Wschód i podobne inicjatywy w krajach bałtyckich i Finlandii za kluczowe dla jej bezpieczeństwa, także w kwestii finansowania ich.
https://twitter..com/PremierRP/status/1898020493787058215
Powtórzył swoje słowa, że nie ma żadnego powodu, aby 500 mln Europejczyków błagało 300 mln Amerykanów, żeby chronili ich przez 140 mln Rosjan, którzy od trzech lat nie mogą sobie poradzić z 40 mln Ukraińców. Dodał, że obiektywnie nie ma żadnego powodu, aby Europa jako całość miała jakiekolwiek kompleksy z powodu Rosji, jeśli chodzi o realne potencjały: w 2024 państwa europejskie wydały 450 mln USD na obronność. Jedyną przeszkodą, według premiera, może być jedynie brak woli działania, niepewność, a czasami wręcz tchórzostwo.
https://twitter.com/PremierRP/status/1898031890264732075
Zauważył, że zgodnie z przekazywanymi przez sojuszników, ale i Ukrainę danymi wywiadowczymi, Rosja prowadzi działania, które miałyby jej zapewnić w ciągu 3-4 lat możliwość pełnoskalowej wojny przeciwko komuś wyraźnie większemu niż Ukraina.
Donald Tusk zapowiedział, że w przyszłym tygodniu podczas wizyty w Turcji będzie rozmawiał o jej roli w ustabilizowaniu sytuacji w regionie.
https://twitter.com/PremierRP/status/1898037594698523119
Podkreślił, że wydatki na obronność rzędu 5% PKB zostaną utrzymane w najbliższych latach. Zapowiedział, że razem z MON będą prace nad zwiększeniem potencjału osobowego Wojska Polskiego (cyt. mówimy o potrzebie armii półmilionowej w Polsce, razem z rezerwistami), także w zakresie szkoleń rezerwistów, aby z tych którzy nie idą do wojska uczynić pełnoprawnych i pełnowartościowych żołnierzy w sytuacji konfliktu.
Prace przygotowujące na wielką skalę szkolenia wojskowe każdego dorosłego mężczyzny w Polsce (…) będziemy się starali aby do końca tego końca roku mieć model gotowy (…) tak aby ta rezerwa rzeczywiście porównywalna i adekwatna do potencjalnych zagrożeń.
Premier będzie opiniował wycofanie Polski z konwencji ottawskiej o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu i być może z konwencji dublińskiej o zakazie użycia amunicji kasetowej (z tej drugiej już wycofała się Litwa, ale premier pomylił się, bo Polska jej nie podpisała – przyp. red.).
Dodał, że Polska poważnie rozmawia z Francją o jej idei parasola nuklearnego nad Europą, a także czas aby Polska zaczęła wykorzystywać nie tylko środki, ale doświadczenia ukraińskie z pola walki oraz współpracować z Ukrainą w zakresie bezzałogowców.