We wtorek, 4 lutego 2025, Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) poinformowała, że dla przedstawicieli firm prywatnych 5 marca br. odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie pierwsze Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego 2025. Jak poinformowano, będzie to okazja, by dowiedzieć się w jaki sposób nawiązać współpracę ze spółkami tworzącymi Grupę PGZ.
Grafika: Polska Grupa Zbrojeniowa
Kiedy: 5 marca 2025 r.
Rejestracja: do 14 lutego 2025 r. lub do wyczerpania miejsc.
Gdzie: PGE Narodowy, Al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1, 03-901 Warszawa
Dla kogo: przedstawicieli firm, które dotąd nie współpracowały z PGZ, a z uwagi na profil działalności mogłoby dołączyć do grona partnerów i kooperantów Grupy.
Formuła: warsztaty tematyczne łączone z elementami debaty branżowej.
>>>Formularz do rejestracji<<<
Uwaga: jeden podmiot może zarejestrować maksymalnie 2 osoby. Liczba miejsc ograniczona. Potwierdzeniem rejestracji będzie otrzymanie maila zwrotnego od organizatora.
Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego organizowane przez Polską Grupę Zbrojeniową to pierwsza tego typu inicjatywa, która umożliwi zbudowanie nowych relacji i zacieśnienie kontaktów między podmiotami działającymi w sektorze cywilnym, zainteresowanymi wzmocnieniem potencjału przemysłu zbrojeniowego a Spółkami Grupy PGZ.
Ze strony organizatora w wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele wszystkich spółek Grupy Kapitałowej PGZ:
- Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne BELMA należy do jednych z najstarszych zakładów przemysłowych w regionie kujawsko-pomorskim. Obecnie spółka jest nowoczesnym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu i produkcji wyrobów specjalnych na rzecz obronności kraju, zaspokajając potrzeby Sił Zbrojnych RP, projektowaniu i produkcji wyrobów w wykonaniu przeciwwybuchowym, świadczeniu usług przemysłowych, w tym usług obróbczych, pomiarowych i galwanicznych.
- Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy specjalizują się w produkcji, remontach oraz modernizacji sprzętu pancernego. Pakiety modernizacyjne oraz usługi remontowe w zakresie wszystkich typów pojazdów pancernych obejmują m.in. czołgi Leopard, PT-91, Wozy Zabezpieczenia Technicznego WZT-2 i WZT-3 oraz różne typy czołgów rodziny T-72. Spółka jest głównym wykonawcą modernizacji czołgów Leopard 2A4 do wersji Leopard 2PL/M1. Jako jedyny w Polsce zakład dysponuje własnym poligonem doświadczalnym. W obszarze produkcji cywilnej spółka oferuje usługi w zakresie obróbki mechanicznej i cieplnej oraz usługi galwaniczne.
- Zakład Mechaniczny Bumar-Mikulczyce jest zaliczany do przedsiębiorstw o strategicznym znaczeniu dla obronności kraju o 55-letnim doświadczeniu w branży zbrojeniowej. Spółka specjalizuje się w produkcji, remontach oraz modernizacji skrzyń przekładniowych, przekładni bocznych, przekładni pośrednich, amortyzatorów hydraulicznych i ciernych, kół nośnych, mechanizmów obrotu, podniesienia i wspomagania, zespołów podnoszenia, sprężyn, oplotów, zaworów, rozdzielaczy oraz wielu innych elementów mających zastosowanie w pojazdach bojowych i sprzęcie użytkowanym przez Siły Zbrojne RP.
- H.Cegielski–Poznań. Spółka powstała w 1846 roku, łączący w sobie innowacyjność oraz ponad wiekowe doświadczenie przemysłowe. Specjalizuje się w konstrukcjach stalowych, produkcji maszyn dla przemysłu ciężkiego, jak również w serwisie silników okrętowych i dostawach części zamiennych, zapewniając wysokiej jakości rozwiązania dla kluczowych sektorów gospodarki. Siłą zakładu są sprawdzone technologie oraz niezawodność.
- Cenzin to renomowana firma z wieloletnim doświadczeniem w handlu międzynarodowym, zajmująca się sprzedażą specjalistycznego sprzętu dla sektorów: militarnego oraz logistycznego. Portfolio produktowe spółki jest podzielone na segmenty, w których realizowane są dostawy dla rodzajów sił zbrojnych i służb specjalnych. Oprócz sprzętu specjalnego, Cenzin rozbudowuje także ofertę dla branży kolejowej i kontroli ładunków w transporcie. Jednym z kierunków rozwoju spółki jest poszerzenie oferty eksportowej o nowe wyroby polskich producentów.
- Zakłady Metalowe Dezamet to producent wysokiej klasy wyrobów branży zbrojeniowej z 85 letnim doświadczeniem. Głównym asortymentem produkcji na potrzeby obronności jest: 155 mm amunicja artyleryjska, 120 mm, 98 mm, 60 mm amunicja moździerzowa oraz 40 mm amunicja granatnikowa. Dodatkowo firma świadczy usługi i sprzedaż w zakresie produkcji cywilnej i obróbki metali, a także posiada laboratorium pomiarowe i badawcze.
- Fabryka Broni Łucznik-Radom to wiodący polski producent broni strzeleckiej, ze 100-letnim doświadczeniem. Dostarcza wysokiej jakości uzbrojenie dla Sił Zbrojnych RP, służb mundurowych oraz rynku cywilnego i międzynarodowego. W jej portfolio znajdują się m.in. karabinki z rodziny MSBS Grot, a także pistolety Vis 100, Vis 100 M1 oraz MPS. Dzięki innowacyjnym inwestycjom w robotyzację i cyfryzację produkcji spółka stale podnosi standardy jakości, oferując również profesjonalne usługi rusznikarskie i przemysłowe.
- Zakład Produkcji Specjalnej Gamrat producent artyleryjskiego prochu nitroglicerynowego oraz producent paliw rakietowych i wojskowych wyrobów pirotechnicznych co czyni go podmiotem o kluczowym znaczeniu dla obronności państwa. W związku z trwającym procesem modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, zarząd spółki prowadzi aktywne działania związane z udziałem zakładu w projektach nowych i zmodernizowanych typów uzbrojenia, przede wszystkim udział w projekcie polonizacji produkcji amunicji kaliber 155 mm – „Base Bleed PL”.
- Huta Stalowa Wola (HSW) jest producentem sprzętu artyleryjskiego i inżynieryjnego oraz opancerzonych wozów bojowych, ponadto oferuje wybrane usługi produkcyjne. Firma rozwija długoterminową współpracę z dostawcami opartą na pełnej odpowiedzialności za oferowane produkty i usługi. Współpraca z HSW to szansa na udział w nowoczesnych projektach zbrojeniowych oraz na rozwój biznesu w branży obronnej. Firmy zainteresowane współpracą powinny zapoznać się z wymaganiami dostępnymi w Strefie Dostawcy, gdzie znajduje się też pełna oferta spółki.
- Jelcz posiada ponad 70 lat doświadczenia w produkcji pojazdów samochodowych. Spółka specjalizuje się w: projektowaniu, produkcji i obsłudze posprzedażowej pojazdów specjalnych w układzie napędowym od 4×4 do 10×10, produkcji części zamiennych do pojazdów użytkowych marki Jelcz, produkcji części i zespołów do pojazdów kołowych i szynowych oraz maszyn i urządzeń dla rolnictwa. Spółka jest liderem w segmencie dostawy podwozi pod zabudowy specjalistyczne dla Sił Zbrojnych RP – podwozia w różnej konfiguracji, których spółka ma w portfolio ok. 70, są wykorzystywane w ramach programów takich jak: Wisła, Narew czy Pilica+.
- WSK PZL-Kalisz to producent komponentów dla przemysłu lotniczego i obronnego. Jedyny producentem silników ASz-62 IR. PZL-Kalisz jest też producentem części do karabinka Grot oraz silników lotniczych i wysokoprężnych. Zakład posiada nowoczesny park maszynowy i certyfikaty (AS 9100, AQAP 2110, NADCAP). W obszarze produkcji cywilnej Spółka oferuje obróbkę cieplną, galwaniczną, azotowanie, chromowanie, badania nieniszczące i kontrolę laboratoryjną.
- Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol jest wiodącym producentem w swojej branży, dysponującym nowoczesnym zapleczem badawczym i najnowszymi technologiami produkcji. Zakład projektuje i wytwarza wyroby ochrony balistycznej: hełmy i kamizelki kuloodporne; produkty ochrony przeciwchemicznej: maski przeciwgazowe, odzież ochronną i sprzęt odkażający oraz wyroby ochrony prewencyjnej. Głównymi odbiorcami produktów są wojsko, policja, straż graniczna oraz inne służby mundurowe.
- Mesko jest producentem światowej klasy wyrobów branży zbrojeniowej z ponad 100-letnim doświadczeniem produkcyjnym. Spółka produkuje amunicję małokalibrową od 5,56 mm do 9mm zarówno w standardzie NATO-wskim oraz rosyjskim, amunicję średniokalibrową od 12,7mm do 35mm, amunicję czołgową: 120mm i 125mm, artyleryjską, w tym 155 mm, jak również zestawy rakietowe: Grom, Piorun i Spike oraz rakiety Feniks i NLPR 70. Mesko świadczy usługi obróbki plastycznej, chemicznej, cieplnej, posiada możliwości utylizacji zbędnych środków bojowych oraz produkcji stopów ciężkich.
- Zakłady Chemiczne Nitro-Chem to największy w Europie i jeden z największych światowych producentów materiałów wybuchowych. Spółka dostarcza swoje wyroby m.in. dla Sił Zbrojnych RP oraz największych światowych koncernów zbrojeniowych. Specjalizuje się w produkcji materiałów wysokoenergetycznych i ich kompozycji oraz amunicji saperskiej. Świadczy również usługi elaboracji amunicji czołgowej i artyleryjskiej, bomb lotniczych, min przeciwpancernych i morskich. Na rynek cywilny z sukcesem dostarcza środki strzałowe oraz folie z tworzyw sztucznych dostępne pod nazwą Triniflex.
- Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM to nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe, specjalizujące się w technologiach obronnych. Oferuje symulatory, pojazdy inżynieryjne i dokumentację interaktywną. Dzięki doświadczonemu zespołowi i zaawansowanemu zapleczu wspiera innowacje, produkcję i serwis urządzeń. Flagowy produkt, most MS-20 Daglezja, zwiększa mobilność wojsk, a jego niezawodność czyni go kluczowym elementem wsparcia operacyjnego sił zbrojnych.
- Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (OBR CTM) powołany w 1982 roku, specjalizuje się w projektowaniu, budowie i utrzymaniu zintegrowanych systemów wojskowych i cywilnych, m.in. dowodzenia, łączności i systemów okrętowych. Dzięki nowoczesnemu zapleczu badawczo-technicznemu prowadzi prace rozwojowe. Uczestniczy w programach krajowych i międzynarodowych (NCBiR, EDA, NATO). Oferuje akredytowane badania i certyfikację produktów oraz technologie ochrony infrastruktury krytycznej.
- PCO jest największym polskim producentem szerokiej gamy urządzeń optoelektronicznych na potrzeby wojska i innych służb mundurowych. W ofercie spółki znajduje się profesjonalny sprzęt optoelektroniczny, urządzenia termowizyjne i noktowizyjne przeznaczone zarówno dla indywidualnego żołnierza, jak również do platform bojowych. Wszystkie wyroby są efektem własnej działalności badawczo-rozwojowej.
- PIT-Radwar to czołowy projektant i producent urządzeń z zakresu elektroniki profesjonalnej dla Sił Zbrojnych RP. Spółka od kilkudziesięciu lat prowadzi prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie radiolokacji, radioelektronicznych systemów rozpoznania, systemów automatyzacji i wspomagania dowodzenia oraz powiązanych z nimi systemów uzbrojenia, zwłaszcza przeciwlotniczego. Produkty zakładu znajdują się na uzbrojeniu wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, a także na wyposażeniu armii zagranicznych. Spółka posiada kompetencje i doświadczenie w zakresie integracji systemów w ramach systemów narodowych, a także sojuszniczych.
- Rosomak powstał w 1952 roku jako Wojskowe Zakłady Mechaniczne i posiada wieloletnie tradycje w remontach, modernizacjach oraz produkcji wyrobów specjalnych dla wojska. Spółka specjalizuje się dziedzinie produkcji i serwisowania pojazdów bojowych, w szczególności KTO Rosomak. Produkty zakładu zostały sprawdzone na misjach wojskowych. Rosomak proponuje rozwiązania bazujące na najnowszej technologii poparte rozległą wiedzą i badaniami.
- Stomil – Poznań jest pierwszym zakładem produkującym opony w Polsce działającym od 1928 roku. Producent opon diagonalnych dostosowanych do najtrudniejszych warunków użytkowania oraz o doskonałych parametrach eksploatacyjnych. Spółka oferuje opony do maszyn górniczych i opony OTR, opony przystosowane do pojazdów specjalistycznych i wojskowych oraz opony lotnicze. Ofertę Stomilu wzbogacają specjalistyczne wyroby gumowo-metalowe zarówno na rynek wojskowy jak i cywilny.
- PGZ Stocznia Wojenna jest najstarszą, działającą od 1922 roku, stocznią w Polsce. Spółka stworzyła ponad 300 różnego rodzaju jednostek pływających i wykonała tysiące remontów i modernizacji, głównie dla Marynarki Wojennej RP. Obecnie zakład realizuje Program Miecznik – budowę trzech nowoczesnych fregat wielozadaniowych, a także kontrakt na budowę okrętu ratowniczego Ratownik.
- Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne (WCBKT) od ponad 50 lat spółka specjalizuje się w opracowywaniu i produkcji sprzętu do naziemnej obsługi statków powietrznych (NOSP), urządzeń szkolno-treningowych oraz systemów i zespołów, wykorzystywanych w produkcji nowoczesnych wzorów uzbrojenia. Produkowane urządzenia NOSP wykorzystywane są we wszystkich bazach i jednostkach lotniczych w Polsce. Spółka projektuje i produkuje zasilacze elektroenergetyczne, zasilacze hydrauliczne, dystrybutory tlenu, azotu, powietrza, gazyfikatory tlenu i azotu, sprężarki powietrza, osuszacze, urządzenia diagnostyczne.
- Wojskowe Zakłady Elektroniczne realizuje zadania dla potrzeb Sił Zbrojnych RP w zakresie remontów, produkcji i modernizacji wyrobów radiolokacyjnych, rozpoznania i walki elektronicznej oraz sprzętu obrony przeciwlotniczej. działalności Wojskowych Zakładów Elektronicznych. Spółka jest producentem Systemów Nawigacji Inercyjnej Talin i Geonyx.
- Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 od 80 lat świadczą wysokiej jakości usługi dla lotnictwa Sił Zbrojnych RP oraz innych podmiotów krajowych i zagranicznych. Spółka znana jest z wieloletniej tradycji, przeprowadza remonty, obsługę i modernizację statków powietrznych. WZL-1 posiadają szeroką ofertę usług, które znajdują zastosowanie na rynku cywilnym, jak m. in. badania nieniszczące, usługi galwaniczne i lakiernicze. Działalność firmy jest doskonałym przykładem, jak doświadczenie i wiedza zdobyta w przemyśle obronnym mogą być z powodzeniem wykorzystane na potrzeby rynku cywilnego.
- Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 to jeden z największych zakładów lotniczych w Polsce, działający od niemal 80 lat. Firma oferuje kompleksowe usługi w zakresie obsługi, serwisu i modernizacji samolotów wojskowych, w tym F-16, C-130 i MiG-29, a także obsługi, naprawy i remontu turbinowych silników lotniczych. WZL-2 są producentem systemów BSP o przeznaczeniu wojskowym i pozamilitarnym. Spółka nieustannie inwestuje w rozwój technologii oraz innowacyjne rozwiązania, umacniając swoją pozycję w branży lotniczej zarówno w segmencie wojskowym, jak i cywilnym.
- Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 działają od 1955 roku. Spółka produkuje i dostarcza systemy mobilnej łączności dowodzenia i zintegrowane systemy teleinformatyczne oparte na nowoczesnych rozwiązaniach technicznych. Zakład jest jednym z liderów polskiego rynku zbrojeniowego wspierającym proces transformacji, który dostosowuje Wojsko Polskie do standardów NATO, współpracując z partnerami biznesowymi i badawczo-rozwojowymi w kraju i za granicą. Spółka zajmuje się integracją i dostawą mobilnych stanowisk dowodzenia, mobilnych kancelarii, integracją i dostawą systemów łączności. Posiada akredytowane Laboratorium Badawcze do badania sprzętu wojskowego oraz urządzeń komercyjnych.
- Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne to spółka o 80-letnim doświadczeniu skupiająca się na świadczeniu usług obsługowo-naprawczych pancernego sprzętu gąsienicowego. Zakład oferuje naprawy i serwisowanie czołgów oraz innych gąsienicowych oraz kołowych pojazdów opancerzonych, w tym pojazdów towarzyszących w postaci WZT, WZI czy mostów szturmowych. Spółka posiada kompetencje do realizacji modernizacji, modyfikacji tych pojazdów oraz produkcji wybranych komponentów i oprzyrządowania specjalistycznego. Spółka świadczy również usługi szkolenia specjalistycznego i wsparcia technicznego użytkowników tego sprzętu.
- Zakłady Mechaniczne Tarnów to renomowana polska firma zbrojeniowa, dostarczająca nowoczesny sprzęt wojskowy dla sił zbrojnych, służb mundurowych oraz klientów zagranicznych. Wśród szerokiej gamy produktów, na szczególną uwagę zasługują: karabiny maszynowe i wyborowe, granatniki, moździerze, artyleryjskie i artyleryjsko-rakietowe zestawy przeciwlotnicze oraz sprzęt szkolno-treningowy. Współpraca z partnerami przemysłowymi i instytucjami naukowo-badawczymi umożliwia ZMT rozwijanie produktów, które odpowiadają na rosnące potrzeby współczesnego pola walki.
- Wojskowe Zakłady Uzbrojenia są firmą działającą w zakresie rakietowej techniki obronnej. WZU wspierają bezpieczeństwo i utrzymanie stanu technicznego uzbrojenia i sprzętu wojskowego na poziomie pełnej sprawności technicznej przez cały okres jego eksploatacji, serwisując na poziomie przemysłowym, modernizując, modyfikując elementy systemów radarowych, technikę rakietową oraz artylerię lufową i rakietową. Spółka oferuje dostawy m.in. elementów systemów radarowych do wstępnego wykrywania celów i naprowadzania pocisków rakietowych, systemów optoelektronicznych, symulatorów szkoleniowych dla przeciwlotniczych systemów rakietowych oraz pojazdów do transportu pocisków rakietowych dla przeciwlotniczych systemów rakietowych.
- ZURAD od ponad 60 lat specjalizuje się w produkcji urządzeń i systemów dla sektora mundurowego i bezpieczeństwa. Firma jest jedynym krajowym producentem urządzeń do pomiaru prędkości. Oferuje szeroki asortyment, w tym kontenery w tym: medyczne, techniczne, wyroby dekontaminacyjne, systemy biometryczne, ITS, urządzenia streamingowe oraz usługi montażu elektronicznego i obróbki mechanicznej.
Komunikat prasowy