W środę, 5 marca 2025, na PGE Narodowym w Warszawie odbyła się pierwsza edycja Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego, organizowane przez Polską Grupę Zbrojeniową. W wydarzeniu wzięło udział ok. 400 firm z sektora prywatnego, które miały szansę wymienić się doświadczeniami oraz nawiązać kontakty biznesowe z przedstawicielami sektora zbrojeniowego, a relację z forum przeprowadziło kilkadziesiąt redakcji mediów branżowych i ogólnopolskich. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli ministrowie Aktywów Państwowych i Obrony Narodowej.
Zdjęcia: Polska Grupa Zbrojeniowa
Wydarzenie zainaugurował prezes zarządu PGZ Krzysztof Trofiniak, który przedstawił ideę przyświecającą organizacji wydarzenia.
Forum to nasza inicjatywa, gdyż jako lider krajowego przemysłu zbrojeniowego chcemy nie tylko zainicjować debatę o naszej branży, ale przede wszystkim porozmawiać o tym, jak współpracować dla dobra kraju i podnoszenia zdolności wytwórczych sektora obronnego. To ważne w obliczu sytuacji geopolitycznej, z którą mamy do czynienia bezpośrednio za naszą wschodnią granicą – powiedział Krzysztof Trofiniak. – Mam głębokie przekonanie, że nasze dzisiejsze wydarzenie przyniesie dobre efekty w różnych obszarach. Powiększy zrozumienie dla wsparcia finansowego i kadrowego, którego potrzebuje branża zbrojeniowa, przełoży się na nowe relacje biznesowe i co najważniejsze – zbuduje silne długotrwałe partnerstwo między sektorem prywatnym i państwowym – dodał prezes zarządu PGZ.
Form podzielone zostało na trzy odbywające się równolegle bloki. Blok debaty, w którym przedstawiciele władz państwowych, biznesu i wojska rozmawiali o obecnej sytuacji branży zbrojeniowej, jej perspektywach, Tarczy Wschód i partnerstwie publiczno-prywatnym. Prelegentami byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wojska polskiego i przemysłu prywatnego. Dyskusje moderowane były przez Agnieszkę Gozdyrę (dziennikarkę Polsat News), Jarosława Wolskiego (analityka branży zbrojeniowej) i Dawida Kamizelę (współpracownika Polski Press). Pomiędzy panelami na scenie wystąpił wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Silna Europa, zintegrowana, przekazująca więcej na bezpieczeństwo, na przemysł zbrojeniowy, inwestująca usługi w systemy produkty podwójnego zastosowania, dająca szansę na to, żeby deficyt nie był powiększany przez wydatki na zbrojenia. Liczymy na zmiany w polityce fiskalnej w tym znaczeniu i liczymy na program zbrojeniowy z prawdziwego zdarzenia. Potrzebujemy europejskiego programu zbrojeniowego, potrzebujemy bezpieczeństwa łańcucha dostaw komponentów do przemysłu zbrojeniowego, potrzebujemy niezależności europejskiego i polskiego przemysłu zbrojeniowego – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.
Równolegle odbywał się blok warsztatowy, w którym przedstawiciele PGZ omawiali zasady współpracy ze spółkami, funkcjonowanie platformy zakupowej i kwestie prawne. Dodatkowym elementem była prezentacja poświęcona Tarczy Wschód, przygotowana przez przedstawicieli wojska. Przedstawiciele sektora prywatnego mogli dzięki niej dowiedzieć się, jak zostać podwykonawcą w programie Tarczy Wschód.
Trzeci odbywający się blok poświęcony był prezentacjom spółek GK PGZ, które przybliżały przybyłym gościom zagadnienia związane z przemysłem, wsparciem oraz elektroniką. Prezentacje stanowiły poradnik, który pozwolił zainteresowanym poznać profil spółek, wymogi i oczekiwania sektora zbrojeniowego. Dodatkowo spółki Grupy PGZ posiadały własny punkt informacyjny, przy którym przeprowadzano indywidualne rozmowy i nawiązywano kontakty.
Uroczystość podsumował podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Konrad Gołota, który podkreślił, jak ważna jest współpraca i strategiczne planowanie.
Polska ma ogromny potencjał, by stać się liderem w regionie, pod warunkiem, że będziemy konsekwentnie rozwijać nasze zdolności produkcyjne, innowacyjne i eksportowe. Mamy plan, pieniądze na poziomie krajowym i europejskim. Brakuje nam czasu i to jest wyzwanie. Ale jak nauczymy się działać szybciej, to łatwiej nam będzie rozwiązywać kolejne problemy. Będziemy oddziaływać na inne państwa, co wzmocni nasze miejsce w sieci połączeń gospodarczych – podsumował minister Gołota.
Forum spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem. Zainspirowani skalą wydarzenia oraz poziomem merytorycznym ze strony prelegentów i gości, będziemy kontynuować naszą pracę na rzecz bezpieczeństwa Polski oraz polskiej gospodarki.
Galeria zdjęć: