W środę, 6 listopada 2024, wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda, odpowiedzialny za nadzór nad modernizacją techniczną Wojska Polskiego poinformował w mediach społecznościowych o początku realizacji najważniejszych umów wykonawczych na pozyskanie zestawów rakietowych obrony powietrznej krótkiego zasięgu (ZROP-KZ) o kryptonimie Narew, tj. dostaw pocisków przeciwlotniczych MBDA CAMM-ER i dostosowanych do systemu IBCS wyrzutni iLauncher.
Zdjęcia: Polska Grupa Zbrojeniowa
Dziś, w ramach spotkania pomiędzy Konsorcjum PGZ-Narew, MBDA i Agencji Uzbrojenia, rozpoczęto realizację najważniejszych umów wykonawczych programu Narew tj. dostaw rakiet CAMM-ER, dostosowanych do systemu IBCS wyrzutni iLauncher (…) co najważniejsze — w ramach realizacji umów nastąpi szeroki transfer technologii i wiedzy zapewniający produkcję oraz rozwój systemu, w oparciu o polski przemysł i kooperacje z brytyjską MBDA UK – napisał wczoraj wiceminister Bejda na portalu społecznościowym X.
W skład Konsorcjum PGZ-Narew wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa (lider), Huta Stalowa Wola, Jelcz, Mesko, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, PCO, PIT-Radwar, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, Wojskowe Zakłady Elektroniczne oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów.
Przypomnijmy, że 5 września 2023 ówczesny minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy zatwierdził kolejne umowy wykonawcze na pozyskanie przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu Narew.
W ramach pierwszej z nich zamówiono ponad tysiąc rakiet CAMM-ER oraz w ramach drugiej – 138 wyrzutni rakiet dostosowanych do współpracy z IBCS. Zakontraktowany został również transfer technologii zapewniający produkcję w Polsce zarówno pocisków rakietowych, jak i wyrzutni oraz szeroki pakiet szkoleniowy i logistyczny. Umowy przewidują dostawy przedmiotowych elementów zestawów bateryjnych Narew od 2027 do 2035.
Stanowi to kontynuację podpisanej we wrześniu 2021 umowy ramowej, której celem było określenie warunków udzielania i realizacji zamówień wykonawczych w celu realizacji zamówienia na dostawę systemu Narew oraz późniejszych działań związanych z rozpoczęciem procesu dostaw wstępnych elementów systemu efektora celem przyśpieszenia osiągania zdolności bojowych w zakresie zwalczania zagrożeń powietrznych.
Następnie, 30 listopada 2021 podpisano pierwszą umowę wykonawczą o wartości ok. 18 mln zł brutto na usługę zarządzania projektem w sposób ciągły oraz realizację zadań o charakterze doraźnym, zleconych przez zamawiającego, związanych z realizacją projektu.
Program Narew jest największym i najbardziej złożonym programem modernizacyjnym w historii Sił Zbrojnych RP, o szacunkowej wartości sięgającej kilkudziesięciu miliardów złotych. Rozwiązaniem pomostowym było pozyskanie w kwietniu 2022 dwóch baterii tzw. Małej Narwi, które już weszły do służby (Pierwsze strzelanie drugiego zestawu Małej Narwi).
Dlatego 25 czerwca br. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie dokapitalizowania spółek wchodzących w skład Konsorcjum PGZ-Narew, przedłożoną przez Ministra Aktywów Państwowych. Na jej mocy Konsorcjum otrzyma około 3 888,11 mln zł w latach 2024-2030 w ramach siedmiu etapów.
…co najważniejsze — w ramach realizacji umów nastąpi szeroki transfer technologii i wiedzy zapewniający produkcję oraz rozwój systemu, w oparciu o 🇵🇱 przemysł i kooperacje z 🇬🇧 @MBDA_UK. pic.twitter.com/BmwW5tb4yX
— Paweł Bejda (@pawelbejda) November 6, 2024
Tymczasem, 31 października br. brytyjska agencja kredytowania eksportu UK Export Finance opublikowała informacje dotyczące wsparcia rządu brytyjskiego dotyczącego programu Narew. Jak wynika z opublikowanych dokumentów datowanych na 24 maja br. zabezpieczenie finansowe ryzyka związanego z programem określono na około 9 mld GBP (wobec proponowanych 15 mld GBP) w przypadku wystąpienia problemów w związku ze spłatą którejkolwiek z umów. Oceniono jednak, że ryzyko w przypadku Polski jest niskie.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.