We wtorek, 6 sierpnia 2024, amerykańska korporacja RTX poinformowała o podpisaniu umowy o wartości 478 mln USD (1,889 mld zł) z Agencją Wsparcia i Zamówień NATO (NATO Support and Procurement Organisation, NSPA) na dostawy partii rakietowych pociski przechwytujących PAC-2 GEM-T do niemieckich zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych średniego zasięgu MIM-104 Patriot (Hiszpania 16. użytkownikiem pocisków PAC-3).
Jak informuje RTX, kontrakt ten wspiera uzupełnienie zapasów pocisków do zestawów Patriot przekazanych walczącej Ukrainie przez Niemcy. Wykazując silne poparcie dla Ukrainy, Dania, Królestwo Niderlandów i Norwegia zgodziły się uczestniczyć w finansowaniu tego zamówienia.
Nie można zatem wykluczyć, że jest to pierwsza umowa wykonawcza na mocy umowy ramowej z 3 stycznia 2024 pomiędzy NSPA a spółką joint venture COMLOG (złożonej właśnie z RTX i europejskiego konsorcjum MBDA) na produkcję i dostawę do 1000 pocisków PAC-2 GEM-T do zestawów Patriot czterech państw: Niemiec, Królestwa Niderlandów, Rumunii i Hiszpanii (informowano wówczas, że potencjalnie ich grono może zostać rozszerzone o kolejne cztery nieujawnione państwa).
Nasi klienci już dostrzegają korzyści płynące z pakietowego, międzynarodowego zakupu pocisków Patriot za pośrednictwem NSPA, w tym z gospodarek oferujących większą przystępność cenową oraz wstępnie wynegocjowanych ram kontraktowych, które skracają czas zakupu — powiedział Tom Laliberty, prezes Land and Air Defense Systems w Raytheon. W rezultacie możemy nie tylko lepiej wspierać zapasy pocisków dla tych europejskich partnerów, ale także wzmocnić naszą współpracę, ich interoperacyjność i ich wkład w istotną misję NATO.
Stacy A. Cummings, dyrektor generalna NSPA, potwierdziła:
Ta umowa po raz kolejny pokazuje, że NSPA, jako wiodąca organizacja NATO ds. międzynarodowych zakupów, wsparcia i utrzymania, dostarcza państwom skuteczne i ekonomiczne rozwiązania międzynarodowe, jednocześnie wzmacniając europejskie zdolności przemysłowe. Dzięki ścisłej współpracy euroatlantyckiej między sojusznikami a przemysłem, państwa będące klientami osiągnęły ekonomię skali, zmniejszyły swój ślad logistyczny i uzyskują sprawne rozwiązania i wsparcie dzięki sprawdzonym, gotowym ramom prawnym.
Rakietowy pocisk przechwytujący PAC-2 GEM-T, oznaczony też jako TBM (Theater Ballistic Missile) został wprowadzony na wyposażenie US Army w 2006, niemniej dostawę 230 z 376 zamówionych pocisków rozpoczęto rok wcześniej. Jak wskazuje nazwa TBM, pocisk jest przeznaczony do zwalczania przede wszystkim rakietowych pocisków balistycznych średniego zasięgu (taktyczno-operacyjnych), a w wariancie PAC-2 GEM-C także pocisków manewrujących i statków powietrznych.
GEM-T/C jest głęboko zmodernizowanym pociskiem MIM-104C/D (lub PAC-2), który otrzymał zapalnik zbliżeniowy, nowy odbiornik radiolokacyjny o zwiększonej dokładności oraz nowe elementy elektroniki oparte o technologię stałokrystaliczną. W 2018 pociski zostały wyposażone w bardziej trwały cyfrowy nadajnik wykorzystujący technologię azotku galu (GaN), co ma zredukować koszty eksploatacyjne pocisków.
Wcześniej, 21 marca br., korporacja RTX informowała o podpisaniu umowy o wartości 1,2 mld USD (4,76 mld zł) na dostawę do Niemiec nowych zestawów Patriot, obejmującej wyrzutnie M903, radary kierowania ogniem AN/MPQ-65, stacje kontroli AN/MSQ-132 ECS, powiązane części zamienne oraz pakiet wsparcia technicznego.
.@NSPA_NATO awards Raytheon $478 million contract to supply additional Patriot GEM-T missiles to Germany.
Details: https://t.co/O6wGCZLfk4 pic.twitter.com/m3MgxyuVws
— RTX (@RTX_News) August 6, 2024
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.