W czwartek, 5 października, w obecności ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastiana Chwałka otwarta została warta ponad 100 milionów złotych nowoczesna hala produkcyjna w Mazowieckim Centrum Produkcyjno-Serwisowowym w Kobyłce pod Warszawą, spółki PIT-Radwar. Ogromne inwestycje w modernizację Sił Zbrojnych RP stawiają przed Polską Grupą Zbrojeniową liczne wyzwania szybkiego zwielokrotnienia możliwości produkcyjnych. Dlatego odpowiedzią na zapotrzebowanie polskiego MON jest rozwój szeroko rozumianego potencjału spółek PGZ.
Miałem przyjemność i zaszczyt podpisać umowę offsetową, na podstawie której PIT-Radwar będzie produkował elementu do radaru dookólnego, czyli tego najnowocześniejszego radaru, który będzie stanowił wyposażenie systemu Patriot w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. To jest przyszłość zakładu. (…) Dzięki tej inwestycji moce produkcyjne PIT-Radwaru potroją się – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas otwarcia hali produkcyjnej w Kobyłce (Umowy offsetowe w II fazie programu Wisła).
Do 2015 roku wyprzedawano tereny, na których funkcjonowała firma. Przed 2015 rokiem, ci którzy rządzili nie składali zamówień w PIT-Radwar, nie było perspektyw rozwoju tej firmy. Rządy PiS postawiły na bezpieczeństwo. Wzmacniamy Wojsko Polskie, a kiedy to możliwe kierujemy zamówienia do polskiego przemysłu zbrojeniowego – poinformował minister Błaszczak.
Inwestycja w Kobyłce pozwoli na rozbudowę potencjału produkcyjno-serwisowego spółki PIT-Radwar. W oddawanych do użytku obiektach realizowane będą prace związane z montażem finalnym oraz serwisowaniem stacji radiolokacyjnych, systemów dowodzenia oraz systemów uzbrojenia wchodzących w skład złożonych, wielowarstwowych systemów obrony przeciwlotniczej Pilica, Narew oraz Wisła.
Dumny jestem z tego, że PIT-Radwar się tak dynamicznie rozwija. Bardzo się z tego cieszę. To jest naprawdę dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Polski, ale to jest dobra wiadomość również dla powiatu wołomińskiego, to jest dobra wiadomość dla pracowników PIT-Radwar, to jest dobra wiadomość dla polskiego przemysłu zbrojeniowego – zaznaczył szef MON.
Mazowieckie Centrum Produkcyjno-Serwisowe PIT-Radwar w Kobyłce będzie tworzyło nowoczesne systemy, np. stacje radiolokacyjne Bystra, Warta, SPL czy P-18PL. Inwestycja jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawia przed przemysłem zbrojeniowym proces modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.
W ciągu niespełna roku powstał nowoczesny kompleks produkcyjno-serwisowy z częścią zapleczem technicznym i niezbędną infrastrukturą techniczną. Nowoczesna hala produkcyjna o wielkości 10 000 m kw. i wysokości 22 m umożliwia pomieszczenie sprzętów dużych rozmiarów. Jest wyposażona w 8 niezależnych, w pełni konfigurowalnych obszarów roboczych. Rozwiązanie umożliwia multiplikację produkcji. Budynek posiada inteligentną, niezależną kontrolę parametrów oraz jest w pełni zintegrowany z halą laboratorium elektromagnetycznego – komorą bezechową. Dodatkowo znajdują się tam pomieszczenia kontroli jakości i wsparcia produkcyjnego zgodne ze standardami partnerów amerykańskich. Cały obiekt przygotowany jest na bezpośrednią współpracę zagraniczną.
Wewnętrzny system centralnego monitoringu i kontroli wszystkich istotnych parametrów, lokalne centrum nadzoru, system elastycznych stanowisk FloorBox w tym monitoring ugięć posadzki pozwalają na zarządzanie procesami produkcji potokowej w pełnym zakresie.
Zdjęcia: Krzysztof Gumul/WCEO MON
Kolejnym etapem inwestycji będzie rozbudowa w kierunku umiejscowienia na tym terenie wybranych działów związanych z produkcją. Przede wszystkim będą to kompetencje związane z produkcją mechaniczną, produkcją podzespołów elektronicznych oraz obróbką powierzchniową, w tym obróbką pokryć galwanicznych. Stopniowo do Kobyłki będą przenoszone również inne kompetencje produkcyjne, wraz z kompetencjami projektowymi i badawczymi. Docelowo do podwarszawskiej lokalizacji przeniesiona zostanie większość działalności operacyjnej z dotychczasowej lokalizacji w Warszawie (Kolejna inwestycja produkcyjna PIT-Radwar, PIT-Radwar rozbudowuje potencjał produkcyjny).
Projekt został zrealizowany zgodnie z wytycznymi i założeniami koncepcji Przemysłu 4.0, w tym konfigurowalnymi, mobilnymi stanowiskami montażowymi, strefową kontrolą zużycia energii oraz pełnym monitoringiem procesów zgodnym ze standardami aerospace.
Rozbudowa zdolności produkcyjnych PIT-Radwar. jest warunkiem dalszego rozwoju spółki i udziału w procesie modernizacji SZ RP. Umacnia to pozycję tej części Polskiej Grupy Zbrojeniowej w obszarach nowoczesnych, kompleksowych systemów obrony powietrznej, dowodzenia, uzbrojenia w oparciu o innowacyjne technologie elektroniki i radiolokacji oraz integracji.
https://twitter.com/PGZ_pl/status/1709905718755663878
Na podstawie informacji prasowych
Galeria zdjęć: