W piątek, 24 stycznia 2025, w Senacie Stanów Zjednoczonych odbyło się głosowania w sprawie zatwierdzenia nominata, Petera Hegsetha na stanowisko 29. sekretarza obrony USA w drugim rządzie prezydenta Donalda Trumpa.
Zdjęcie: Gage Skidmore via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)
Nominat otrzymał 50 głosów „za” i 50 głosów „przeciw”, a rozstrzygający 51. głos „za” udzielił wiceprezydent J.D. Vance, pełniący funkcję Przewodniczącego Senatu. Co ciekawe, „przeciw” głosowali wszyscy Demokraci, co nie jest zaskoczeniem, ale także wyłamało się troje Republikanów: Susan Collins, Lisa Murkowski i były lider partii w Senacie Mitch McConnell. Nastąpiła sytuacja patowa.
Zgodnie z literą Konstytucji Stanów Zjednoczonych stałym przewodniczącym Senatu jest wiceprezydent. Jednakże nie jest on członkiem tej izby (czyli jednym z senatorów). W związku z tym nie przysługuje mu prawo głosu, poza rzadkimi, aczkolwiek mającymi czasem miejsce, sytuacjami, kiedy podział głosów jest równy. Wtedy to wiceprezydent oddaje decydujący (tie-break vote). I tak też stało się wczoraj.
Podczas wysłuchania przed Senatem, nominat Donalda Trumpa przedstawił główne założenia polityki, jaką będzie prowadził jako nowy sekretarz obrony USA:
Po pierwsze i najważniejsze, będziemy bronić naszej ojczyzny, naszych granic i naszego nieba. Po drugie, będziemy współpracować z naszymi partnerami i sojusznikami, aby powstrzymać agresję na Indo-Pacyfiku ze strony komunistycznych Chińczyków. I wreszcie, odpowiedzialnie zakończymy wojny, aby zapewnić, że priorytetowo potraktujemy nasze zasoby, aby przeorientować je na największe zagrożenia – wskazywał Hegseth.
W kontekście trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej powiedział, że jest to decyzja na poziomie prezydenckim, a Donald Trump zapowiadał wielokrotnie, że chce zakończyć ten konflikt jak najszybciej:
Wiemy, kto jest agresorem. Wiemy, kto jest tym dobrym gościem. Chcielibyśmy, żeby było to jak najbardziej korzystne dla Ukraińców, ale ta wojna musi się zakończyć – skwitował.
Warto dodać, że wcześniej zatwierdzony na stanowisko sekretarza stanu Marco Rubio, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym prezydenta Trumpa, polecił wczoraj wstrzymanie na okres 90 dni przyznawanie pomocy zagranicznej do czasu rozpatrzenia każdej sprawy przez sekretarza (wyjątkami są Egipt i Izrael), a wśród państw którym wstrzymano pomoc mają być Ukraina, Jordania i Tajwan, zgodnie z informacjami do których dotarł magazyn Politico.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który spotkał się dziś z prezydent Mołdawii Maią Sandu oświadczył, że USA nie wstrzymały pomocy wojskowej:
Skupiam się na pomocy wojskowej. Nie jest ona wstrzymana, dzięki Bogu. Jestem świadomy, że istnieją pewne ograniczenia, które musimy szczegółowo przeanalizować. Ograniczenia programów humanitarnych są ustalone na 90 dni.
Biogram
Przypomnijmy, że 12 listopada 2024 Peter Hegseth został ogłoszony przez, wówczas prezydenta-elekta, kandydatem na następcę Lloyda Austina. Nominacja była uważana za kontrowersyjną.
Peter Brian Hegseth, urodzony 6 czerwca 1980 w Minneapolis w Minnesocie, ukończył szkołę średnią Forest Lake Area i uzyskał tytuł licencjata w Uniwersytet Princeton w 2003. Dziesięć lat później uzyskał tytuł magistra z polityki publicznej w Harvard Kennedy School w Cambridge. Legitymuje się pochodzeniem norweskim.
Służył w Gwardii Narodowej stanu Minnesota, a w 2004 został wysłany do bazy US Navy Guantanamo na Kubie jako dowódca plutonu. Za swoją służbę został odznaczony Medalem Pochwalnym US Army. Krótko po powrocie z Kuby, na ochotnika zaciągnął się do US Army i został wysłany na misję do Iraku. Służył w Bagdadzie i Samarze jako oficer łącznikowy wojskowo-cywilny. Za swoją służbę został odznaczony Medalem Brązowej Gwiazdy, Odznaką Piechoty Bojowej i drugim Medalem Pochwalnym. Do czynnej służby powrócił w 2012 w stopniu kapitana. Został wysłany do Afganistanu wraz z Gwardią Narodową Armii Minnesoty i pełnił funkcję starszego instruktora ds. działań przeciwpartyzanckich w Centrum Szkolenia Przeciwpartyzanckiego w Kabulu. Służbę zakończył w stopniu majora.
W międzyczasie pracował w konserwatywnym think tanku Manhattan Institute for Policy Research (do 2007), a następnie organizacji kombatanckiej Vets For Freedom, gdzie był dyrektorem wykonawczym. W 2012 założył komitet polityczny MN PAC, który działał do 2018. W międzyczasie, do 2015, był dyrektorem wykonawczym grupy adwokackiej Concerned Veterans for America, finansowanej przez braci, miliarderów Charlesa i Davida Koch. W 2012 ubiegał się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach do Senatu Stanów Zjednoczonych w stanie Minnesota, ale wycofał się przed prawyborami.
Od 2014 pracuje w telewizji Fox News jako komentator polityczny i wojskowy. W republikańskich prawyborach prezydenckich w 2016 początkowo popierał Marco Rubio, następnie Teda Cruza, a później Donalda Trumpa. Pojawiał się także na kanałach CNN i MSNBC. Znany ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi na temat islamu, zmian klimatu, ideologii woke i pandemii COVID-19.
Autor książek: In the Arena (2016), American Crusade (2020), Battle for the American Mind: Uprooting a Century of Miseducation (2022) i The War on Warriors: Behind the Betrayal of the Men Who Keep Us Free (2024).
— Senate Republicans (@SenateGOP) January 25, 2025