Od 10 stycznia 2025 żołnierze tureckich wojsk inżynieryjnych z 5. Korpusu z Kirklareli pracowało w miejscowości Krosnowice (pow. kłodzki). Ich zadaniem było złożenie konstrukcji mostu M2 Bailey i posadowienie go na przyczółkach przygotowanych wcześniej przez wojska inżynieryjne i firmy cywilne (RARS i Wojsko Polskie – siły połączone w niesieniu pomocy).
Zdjęcia: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
W piątek, 17 stycznia, o godzinie 14.00 na miejscu budowy mostu odbyło się oficjalne zakończenie prac. W wydarzeniu wzięli udział między innymi generał Onder Durgut, attaché Obrony Turcji płk Emrah Börekçi, przedstawiciele Wojska Polskiego: gen. dyw. Marek Wawrzyniak z Dowództwa Generalnego RSZ, gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk z Dowództwa WOT, który jest jednocześnie Dowódcą Operacji Feniks, płk Krzysztof Jaroszek z 1. pułku saperów z Brzegu i przedstawiciele jednostek wojskowych zaangażowanych w instalację mostu i Op. Feniks. Nie zabrakło także Wojewody Dolnośląskiej Pani Anny Żabskiej, która w swoim przemówieniu wyraziła swoją wdzięczność za udział wojsk tureckich w odbudowie mostu w Krosnowicach.
W swoim przemówieniu na zakończenie prac w m. Krosnowice gen. dyw. Marek Wawrzyniak mówił o wspólnym zaangażowaniu i celu, w jakim żołnierze z Turcji pojawili się w Kotlinie Kłodzkiej:
Dzięki tej wspólnej inicjatywie z tureckimi żołnierzami udało się nam nie tylko zrealizować projekt o strategicznym znaczeniu dla mieszkańców Krosnowic, ale także wzmocnić naszą interoperacyjność i zdolność do współdziałania w przyszłości. Budowa tego mostu to efekt nie tylko wspólnej pracy i zaangażowania, ale również dowód na to, że w najtrudniejszych chwilach możemy liczyć na naszych przyjaciół – powiedział gen. dyw. Wawrzyniak.
Wojewoda dolnośląska odniosła się do wzajemnego wsparcia, jakiego na przestrzeni ostatniego roku udzieliły sobie Polska i Turcja:
Przybycie żołnierzy tureckich do naszego regionu to gest przypominający, że pomoc i współpraca nie znają granic. Jeszcze niedawno to Polska wspierała Turcję po tragicznym trzęsieniu ziemi w 2023 roku. […] Chciałabym w tym miejscu podziękować raz jeszcze wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia: żołnierzom tureckim za ich zaangażowanie i profesjonalizm oraz żołnierzom polskim za każdy dzień wsparcia i pomocy – powiedziała Anna Żabska.
Przed oddaniem do użytku Krosnowicki most przejdzie próby obciążeniowe, za których przeprowadzenie odpowiadają lokalne władze. Wicestarosta kłodzki Piotr Marchewka zapowiedział, że ruch samochodów zostanie dopuszczony we środę, 22 stycznia.
Most w Krosnowicach jest 9 przeprawą odbudowaną w ramach Operacji Feniks. Od początku operacji wojska inżynieryjne wybudowały mosty w Głuchołazach, Skorogoszczy, Kantorowicach, Wilkanowie, Bielicach, Krapkowicach i Lądku Zdroju. W trakcie prac projektowych są kolejne przeprawy w Stroniu Śląskim, Niedźwiedzicy, Piechocicach, Wawrzeńczycach i Markowicach. Działalność wojsk inżynieryjnych to nie tylko budowa mostów, ale także prace rozbiórkowe i odbudowa infrastruktury drogowej. Do dziś zdemontowano 6 uszkodzonych obiektów mostowych, odbudowano ponad 32 km dróg, ponad 44 km dróg zostało oczyszczonych oraz udrożniono blisko 17 km rzek. Ponadto w rejonie operacji wywieziono blisko 100 000 ton odpadów popowodziowych (Operacja Feniks: Wojskowa inżynieria rodem z Brzegu, Głuchołazy: Pierwszy most tymczasowy oddany do użytku).
Operacja Feniks potrwa do końca kwietnia 2025 roku.