W środę, 11 grudnia 2024, amerykańska spółka Northrop Grumman poinformowała, że otrzymała kontrakt od Dowództwa Systemów Kosmicznych Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych (US Space Force Space Systems Command) na rozpoczęcie budowy dwóch satelitów wczesnego ostrzegania nowej generacji w programie Next-Generation OPIR (Overhead Persistent InfraRed), przeznaczonych do umieszczenia na orbicie biegunowej (polarnej).
Aneks do umowy z 23 października br. o wartości 1,2 mld USD w fazie drugiej programu OPIR dotyczy rozpoczęcia produkcji, montaż, integrację, testowanie i wystrzelenia dwóch satelitów NG-OPIR-Polar, oznaczonych jako Polar Space Vehicle 1 i 2. Ładunek użyteczny dostarczą spółki Ball Aerospace i BAE Systems. Umowa jest następstwem pomyślnego zakończenia latem br. faz Critical Design Review i Program Critical Integration Review.
Satelity będą służyć w celu wykrywania i śledzenia za pomocą czujników podczerwieni pocisków balistycznych i hipersonicznych nad półkulą północną, z uwagi że rejon bieguna północnego to najkrótsza trasa do zaatakowania terytorium kontynentalnych USA za pomocą broni strategicznej.
Umowę ramową na ich zaprojektowanie od Space and Missile Systems Center (w imieniu Departamentu Obrony USA) o wartości 2,375 mld USD otrzymano 18 maja 2020. Równolegle, w ramach konstelacji OPIR, spółka Lockheed Martin ma dostarczyć trzy satelity NG-OPIR-GEO, które zostaną rozmieszczone na orbicie geosynchronicznej. 10 grudnia br. spółka poinformowała o dostarczeniu pierwszego z nich.
Program został zainicjowany przez Siły Powietrzne (US Air Force, USAF) w maju 2018 w celu pilnego opracowania i budowy uzupełnienia dla satelitarnego systemu wczesnego ostrzegania Lockheed Martin SBIRS (Space-Based Infrared System).
Pierwotnie planowano, że pierwszy z dwóch satelitów NG-OPIR-Polar zostanie wystrzelony z terminem do 2027, a obecnie został on wydłużony do 2028. Szybciej na orbitę, bo już w 2025, trafi pierwszy NG-OPIR-GEO. Łącznie cały program OPIR jest szacowany na 14 mld USD i całkowicie pozwoli na zdeorbitowanie obecnych 12 satelitów SBIRS-GEO i SBIRS-HEO.
Dane zbierane w kosmosie są przesyłane do Centrum Ostrzegania Przed Atakiem Rakietowym (Missile Warning Center) z bazy lotniczej Cheyenne Mountain w Kolorado i Połączonego Centrum Ostrzegania w Podczerwieni (Joint Overhead Persistent Infrared Center) z bazy lotniczej Buckley w Kolorado w ramach Połączonego Komponentu Dowodzenia Siłami Kosmicznymi (Combined Force Space Component Command, CFSCC).
W porównaniu z obecną konstelacją, nowe satelity mają być wyposażone w potężniejsze czujniki podczerwieni, a także bliżej nieokreślone środki ochrony przed możliwością zestrzelenia przez broń antysatelitarną.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.