5 stycznia br. prezydent USA Joe Biden i kanclerz Niemiec Olaf Scholza przeprowadzili rozmowę telefoniczną dotyczącą dalszego wsparcia militarnego dla Ukrainy. Ustalono, że USA przekażą bojowe wozy piechoty M2 Bradley i baterię systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot, a Niemcy bojowe wozy piechoty SPz Marder 1 i również baterię systemu Patriot.
SPz Marder 1 / Zdjęcie: Rheinmetall AG
Biały Dom i Urząd Kanclerski wydały wspólne oświadczenie:
Prezydent Biden i kanclerz Scholz rozmawiali telefonicznie 5 stycznia 2023 r., aby wymienić poglądy na temat toczącej się agresywnej wojnie prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie. Potwierdzili swoje poparcie dla niepodległości, integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. Potwierdzili swoją niezachwianą solidarność z Ukrainą i narodem ukraińskim w obliczu agresji Federacji Rosyjskiej na pełną skalę.
Prezydent Biden i kanclerz Scholz wyrazili wspólną determinację, by nadal zapewniać Ukrainie niezbędne wsparcie finansowe, humanitarne, wojskowe i dyplomatyczne tak długo, jak będzie to potrzebne. W tym celu Stany Zjednoczone zamierzają dostarczyć Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy zamierzają dostarczyć Ukrainie bojowe wozy piechoty Marder. Oba kraje planują szkolenie sił ukraińskich na odpowiednich systemach.
W świetle trwających rosyjskich ataków rakietowych i dronów na krytyczną infrastrukturę Ukrainy prezydent Biden i kanclerz Scholz potwierdzili swój zamiar dalszego wspierania pilnego zapotrzebowania Ukrainy na zdolności obrony powietrznej. Pod koniec grudnia Stany Zjednoczone ogłosiły przekazanie Ukrainie baterii rakiet przeciwlotniczych Patriot. Niemcy dołączą do Stanów Zjednoczonych w dostawie na Ukrainę dodatkowej baterii obrony przeciwlotniczej Patriot.
Prezydent Biden i kanclerz Scholz wyrazili uznanie dla wsparcia wojskowego udzielonego Ukrainie przez innych członków Sojuszu i partnerów, poparli trwające wysiłki koordynacyjne Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy i z zadowoleniem przyjęli dodatkowe dostawy w postaci systemów obrony powietrznej i pojazdów bojowych.
Niemiecki zestaw MIM-104 Patriot PAC-3 / Zdjęcie: Bundeswehra
Przypomnijmy, że Ukraina zabiegała o możliwość otrzymania z Niemiec SPz Marder 1 od wielu miesięcy. Takie starania były też po stronie niemieckiego przemysłu. Już 23 kwietnia 2022 niemiecka grupa Rheinmetall AG zwróciła się do rządu federalnego o wydanie zgody na eksport 100 bwp tego typu. 10 maja przemysł deklarował, że po ewentualnej zgodzie, dostawy pierwszych wozów mogłoby rozpocząć się w ciągu tygodni. Ta jednak nie następowała. 23 maja niemiecki tygodnik Bild informował, że zgodnie z niejawnym dokumentem do którego dotarli dziennikarze gazety, federalne ministerstwo obrony Niemiec ma do dyspozycji 62 zmagazynowane bwo Marder, które mogłoby przekazać Ukrainie, czego jednak nie zrobiło (w służbie aktywnej Bundeswehra dysponuje 343 wozami tego typu) (Ukraina kupiła niemieckie haubice RCH 155 AGM).
Cierpliwość strony ukraińskiej była na wyczerpaniu i 2 czerwca przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk podczas wizyty w Berlinie stanowczo zaapelował o dostawy czołgów Leopard 2 i bwp Marder. 12 czerwca Rheinmetall AG podtrzymywała gotowość do rozpoczęcia dostaw, oczekując na zgodę Berlina. 9 września niemiecka opozycja wezwała rząd do wydania zgody na dostawy.
Pełna lista niemieckiej pomocy wojskowej Ukrainie ze stanem na 4 stycznia br. dostępna jest tutaj: https://www.bundeskanzler.de/bk-en/news/military-support-ukraine-2054992
Jeśli chodzi o amerykańskie bojowe wozy piechoty M2 Bradley, jest to pierwsze oficjalne potwierdzenie doniesień z 29 grudnia ub. r., o tym, że administracja Joe Bidena rozważa taki krok (USA rozważają dostarczenie do Ukrainy bwp M2 Bradley).
Z kolei pierwsze doniesienia o finalizacji kwestii dostawy przez USA zestawów MIM-104 Patriot pojawiły się 13 grudnia ub. r. i zostały oficjalnie potwierdzone podczas wizyty w Waszyngtonie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego 21 grudnia (Wołodymyr Zełenski z wizytą w USA, USA dostarczą do Ukrainy zestawy obrony powietrznej Patriot).
Ciekawą kwestią pozostaje niemiecka bateria systemu Patriot, zwłaszcza, że 20 listopada, po tragicznym w skutkach incydencie z Przewodowa z 15 listopada, Niemcy ogłosiły że rozmieszczą taką baterię w Polsce. Jednak już 23 listopada wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaproponował rozmieszczenie systemu w zachodniej Ukrainie. Propozycja stała się przedmiotem dyskusji na poziomie polsko-niemieckim, ale również na poziomie NATO. Ostatecznie zdecydowano, że baterie trafią do Polski, gdzie zostaną wpięte w krajowy system dowodzenia. Teraz zasadnym pytaniem jest, czy zatem Niemcy rozmieszczą jedną baterię w Polsce, a drugą przekażą Ukrainie, czy będzie to ta sama bateria – czyli Berlin faktycznie zrealizuje pomysł ministra Błaszczaka (Niemieckie Patrioty i Typhoony do Polski, Wybuch w Przewodowie: prawdopodobny scenariusz).
Powyższe plany to kolejne w ostatnim czasie istotne wzmocnienie sił zbrojnych Ukrainy lub deklaracja wzmocnienia. 31 grudnia ub. r. pojawiło się potwierdzenie dostaw przez Kanadę 39 zmodernizowanych kołowych transporterów opancerzonych LAV ACSV (Armoured Combat Support Vehicle) Super Bison, a 4 stycznia br. prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił plany przekazania samochodów rozpoznawczych AMX-10RC i transporterów opancerzonych Bastion (Francja przekaże Ukrainie pojazdy AMX-10RC i Bastion, Eks-kanadyjskie ACSV w siłach zbrojnych Ukrainy).
MIM-104 Patriot należący do US Army / Zdjęcie: Archiwum MILMAG
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.