We wtorek, 5 września, pierwszego dnia XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2023 w Kielcach, Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 (WZŁ-1) i spółka ICEYE Polska (przedstawicielstwo fińskiej spółki ICEYE) ogłosiły rozpoczęcie współpracy przemysłowej w zakresie przygotowania dla Sił Zbrojnych RP nowego produktu, jakim jest konstelacja satelitów radarowych wraz ze stacjonarną i mobilną stacją naziemną dla Narodowego Systemu Rozpoznania Satelitarnego.
Od lewej: dr Jarosław Robert Kudelski, prezes zarządu WZŁ-1, Sebastian Chwałek, dyrektor zarządu Grupy Kapitałowej PGZ i Rafał Modrzewski, dyrektor wykonawczy ICEYE Polska / Zdjęcie: ICEYE
Na mocy umowy ICEYE Polska, PGZ i WZŁ-1 będą współpracować, aby móc zaoferować Siłom Zbrojnym RP rozwiązanie, które w przyszłości będzie obejmować stacjonarne i mobilne stacje naziemne, a także konstelację satelitów radarowych z syntetyczną aperturą (SAR). PGZ i WZŁ-1 będą odpowiedzialne za integrację i obsługę zarówno segmentu naziemnego stacjonarnego, jak i mobilnego, natomiast ICEYE będzie w stanie zapewnić sprawdzoną i niezawodną infrastrukturę kosmiczną (WZŁ-1 na MSPO 2023: Mobilny segment naziemny do obsługi satelitów SAR).
Technologia ICEYE to dojrzałe i sprawdzone rozwiązania. W zakresie świadczenia usług związanych z wykorzystaniem radarów SAR na orbicie, takich jak obrazowanie, stały monitoring określonych obszarów czy narzędzia analityczne, zaufały nam już na całym świecie rządy wielu krajów, m.in.: Brazylii, Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kluczową zaletą radaru SAR dla naszego regionu jest to, że możemy zapewnić zobrazowanie niezależnie od pogody, zachmurzenia nad danym obszarem czy pory dnia – wyjaśnia Rafał Modrzewski, współzałożyciel i dyrektor generalny ICEYE Polska.
Rozpoczynamy współpracę w celu przygotowania nowego, unikalnego produktu dla Sił Zbrojnych RP, jakim jest konstelacja satelitów radarowych wraz ze stacjonarną i mobilną stacją naziemną. System ten może zapewnić niezakłócony dostęp do zdjęć satelitarnych w celu zwiększenia świadomości sytuacyjnej, dostarczanych w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Polska Grupa Zbrojeniowa będzie platformą dalszego rozwoju kompetencji w obszarze technologii kosmicznych i satelitarnych, a w konsekwencji także w obszarze analizy produktowej tego systemu. Podpisane porozumienie to dopiero początek długoterminowej współpracy w ramach tego trójstronnego partnerstwa na rzecz bezpieczeństwa narodowego Polski – dodał Sebastian Chwałek, prezes zarządu Grupy PGZ.
WZŁ-1 będą odpowiedzialny za dostarczenie mobilnej stacji naziemnej, która umożliwi bezpieczne i niezawodne zarządzanie systemem w każdych warunkach i z dowolnego miejsca rozmieszczenia wojsk. Koncepcja stacji obejmuje przede wszystkim rozwiązania spełniające wymagania współczesnego pola walki w zakresie transmisji danych, bezpieczeństwa użytkowania czy zasilania. Opiera się na rozwiązaniach kontenerowych z dedykowanym systemem antenowym zapewniającym szybką transmisję danych z segmentu satelitarnego i późniejszą dystrybucję, spełniając potrzeby Sił Zbrojnych RP.
WZŁ-1 S.A. od wielu lat systematycznie rozwija swoje kompetencje w zakresie satelitów łączności. Jesteśmy producentem większości terminali satelitarnych wykorzystywanych obecnie przez Wojsko Polskie. Ponadto posiadamy doświadczenie w realizacji projektów z wykorzystaniem rozwiązań kontenerowych. Nasze rozwiązania są w pełni kompatybilne z wyposażeniem kontenerów aktualnie wykorzystywanych w wojsku. Koncepcja Mobilnej Stacji Naziemnej, bazując na wieloletnim doświadczeniu firmy, powstała z myślą o zabezpieczeniu systemów łączności polowej i satelitarnej dla Sił Zbrojnych RP. Ten projekt wspólnie z ICEYE i PGZ to idealne rozwiązanie na obecne potrzeby rozpoznania pola walki – dodał dr Jarosław Robert Kudelski, prezes zarządu Wojskowych Zakładów Łączności Nr 1.
Radar z syntetyczną aperturą to technologia obserwacji Ziemi, która pozwala na wykonywanie zdjęć zarówno lądu, jak i morza, bez względu na warunki oświetleniowe i stopień zachmurzenia nieba. Instrument radaru z syntetyczną aperturą został opracowany przez ICEYE przy użyciu najnowszych technologii i filozofii projektowania na świecie. ICEYE-X1, pierwszy na świecie satelita SAR o wadze poniżej 100 kg, który dostarcza obrazy Ziemi z kosmosu, został wystrzelony w styczniu 2018, otwierając nowy rozdział w historii radarowego obrazowania naszej planety. Założenia konstrukcyjne sensora produkowanego przez ICEYE pozwalają na jego integrację z systemami innymi niż satelity, na przykład umieszczenie go na samolocie. Od 2018 ICEYE umieściło na orbicie już 27 satelitów.
Ponieważ konstrukcja radaru SAR budowanego przez ICEYE, jako integralną część procesu projektowania, zakłada wykorzystanie najnowszych komponentów dostępnych na rynku, firma jest w stanie przekroczyć granice tego, co wcześniej uważano za możliwe. Dzięki zastosowaniu podejścia New Space, ICEYE udało się pogodzić wymogi technologiczne związane z operowaniem w trudnym środowisku kosmicznym, bez ograniczania się do stosowania rozwiązań technologicznych stworzonych wiele lat temu.
Obrazowanie radarowe różni się od metod wykorzystujących instrumenty optyczne. Te ostatnie muszą polegać na świetle wytwarzanym przez inne źródła, takie jak Słońce. Dopiero to odbite od obiektu światło trafia na soczewkę obiektywu i pozwala na uzyskanie obrazu. Instrument radarowy aktywnie wysyła własne fale radiowe w kierunku fotografowanego obiektu, a następnie mierzy w jaki sposób fale odbijają się od niego z powrotem.
Technika radaru z syntetyczną aperturą (SAR) polega na „wirtualnym” zwiększeniu rozmiaru anteny poprzez nadawanie i odbiór sygnałów sondujących za pomocą sensora umieszczonego na ruchomej platformie – satelicie lub samolocie. Zarejestrowane sygnały są następnie składane w taki sposób, jak gdyby pochodziły od elementów składowych jednej dużej anteny.
Przetwarzanie obrazu SAR to proces przekształcania zebranych danych w wyraźne obrazy, czytelne zarówno dla ludzi, jak i algorytmów. Ze względu na sposób ich gromadzenia obrazy SAR mają specyficzne cechy, które sprawiają, że jest to niezawodna metoda obserwacji naszej planety. Instrument nie wymaga światła słonecznego, dzięki czemu można wykonywać nim zdjęcia zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Sensory SAR ICEYE do gromadzenia danych wykorzystują fale radiowe w paśmie X, które mogą przenikać przez chmury.
Niewielki w swoich rozmiarach instrument stworzony przez ICEYE wraz z platformą satelitarną, na której został umieszczony zapewnia wydajność jakiej nie osiągnęła żadna inna organizacja na świecie. Tradycyjne satelity radarowe swoją wielkością dorównywały często autobusowi, a ich masa startowa liczona była w tonach. Kompaktowy instrument SAR stworzony przez ICEYE jest zarówno tańszy, jak i energooszczędny. Tradycyjne radary z syntetyczną aperturą wymagały ogromnej mocy, co przekładało się na konieczność stosowania największych dostępnych platform satelitarnych. ICEYE opracowało jedyny na świecie system SAR, który mieści się na satelicie o masie startowej poniżej 100 kilogramów.
Wydajność struktury platformy i poszczególnych podsystemów tworzących ICEYE-X1 pokazała, że masy satelitów SAR nie trzeba już mierzyć w tonach, ale w dziesiątkach kilogramów.
Konstelacja satelitów ICEYE zapewnia najbardziej aktualne i niezawodne obrazowanie SAR na świecie. Duża, odpowiednio rozmieszczona konstelacja pozwala jednocześnie osiągnąć wysoką szybkość reakcji i częstą rewizytę nad rozległymi terenami na Ziemi. Konstelacja ICEYE zapewnia ogromną liczbę możliwości akwizycji, umożliwiając obrazowanie wielkich obszarów w wysokiej rozdzielczości w ciągu jednego dnia. Obrazowanie za pomocą konstelacji satelitarnej ICEYE nie jest ograniczone warunkami pogodowymi ani porą dnia.
https://twitter.com/PGZ_pl/status/1699020880397943280?s=20