Spółka MILDAT
MILDAT to powstała w 2006 roku spółka oferująca rozwiązania z dziedzin:
- wyposażenia indywidualnego,
- techniki wojskowej i logistycznej,
- amunicji i środków bojowych,
- sprzętu elektronicznego i optycznego.
Dostarczamy i wdrażamy koncepcje na każdym poziomie logistyki wojskowej, począwszy od oporządzenia osobistego, osłon balistycznych, taktycznych symulatorów pola walki, poprzez systemy łączności, sprzęt optoelektroniczny, a także systemy uzbrojenia, rozwiązania z sektora C5ISR, bariery i struktury fortyfikacyjne, logistykę, serwis i wiele innych.
Mildat – Kim Jesteśmy
Ochrona balistyczna i nie tylko
Hełmy Protection Group z Danii. Producent ma w ofercie również noszaki osłon balistycznych jak i kamizelki z wkładami miękkimi.
Twarde panele balistyczne TenCate Advanced Armor. Producent oferuje wiele rozmiarów i krojów (np. osłony boczne).
MILDAT oferuje także środki ochrony wzroku i słuchu – m.in. okulary balistyczne Wiley X i słuchu 3M Peltor Comtac. Nowością w ofercie mogącą zainteresować posiadaczy tych ostatnich jest adapter Disco32 Discus, umożliwiający podłączenie bojowych zestawów słuchawkowych (kompatybilne modele to m.in. 3M Comtac, Otto Engineering NoizeBarrier TAC oraz OpsCore AMP) do każdego telefonu komórkowego z Bluetooth.
Optyka Primary Arms
Posiadaczy karabinków zainteresować mogą lunety biegowe PLx i SLx. Widok z pierwszej perspektywy przez pierwszą z nich zawarto w artykule o nowym montażu, umożliwiającym regulację powiększenia lunety za pomocą umieszczonego na łożu manipulatora – Scopeswitch – zmiana powiększenia LPVO bez zdejmowania dłoni z łoża.
Z tyłu widoczny celownik pryzmatyczny Micro Prism o mocy powiększenia 3x. Przyrząd cechuje się znacznie mniejszymi wymiarami w porównaniu do starszych konstrukcji o stałym powiększeniu
BSP i system kontroli ognia Smartshooter
Trwający konflikt w Ukrainie znacząco zwiększył znaczenie BSP (Bezzałogowych Statków Powietrznych) na nowoczesnym polu bitwy, gdzie użytkowane są intensywnie i odkrywa się ich coraz to kolejne możliwości.
W ofercie spółki znajdują się drony Uavtek Unmanned Systems.
Niektóre z produktów Uavtek wyposażone są w specjalne zdolności, takie jak samodzielne wypoziomowanie w locie po wyrzuceniu w górę
System kontroli ognia Smartshooter może zostać zainstalowany na dowolnej broni palnej. Jedne z jego funkcji to śledzenie celu oraz tryb celowania do celów powietrznych (jak wspomniane wyżej BSP).
Szkoleniowe atrapy min i improwizowanych ładunków wybuchowych
Karabinki oraz karabiny Robinson Armament XCR
Uwagę pasjonatów strzelectwa przykuć może nowość na rynku polskim – karabinki i karabiny Robinson Armament XCR, dostępne także w odmianach samopowtarzalnych dla strzelców cywilnych.
Ta mniej znana konstrukcja powstała specjalnie pod wymagania programu SCAR (Special Operations Combat Assault Rifle). Jej najważniejsze cechy to prostota konstrukcji i obsługi, monolityczna komora zamkowa z łożem, system gazowy z tłokiem o długim skoku i łatwą regulacją gazów oraz możliwość szybkiej zmiany lufy i kalibru broni.
Dostępne na chwilę obecną kombinacje to:
- XCR-L 5,56 mm x 45 z lufą 7.5 calową (190 mm) i dodatkową lufą na nabój 300 Blackout (zestaw na jedną promesę).
- XCR-L 5,56 mm x 45 z lufą 9 calową (228 mm).
- XCR-L 5,56 mm x 45 z lufą 12 calową (304 mm).
- XCR-M .308 Winchester z lufą 16 calową (406 mm) o ciężkim profilu i dodatkową lufą 6.5 Creedmor (zestaw na jedną promesę).
- XCR-M .308 Winchester z lufą 16 calową (406 mm) o lekkim profilu.
Uwagę przykuwa rękojeść napinania zamka umieszczona z prawej strony monolitycznej komory zamkowej. Warto zaznaczyć, że mechanizm oporo-powrotny zawarty jest wewnątrz niej co umożliwia wykorzystanie składanej na bok kolby
Konfiguracja na dłuższy dystans. Przed gniazdem magazynka widoczna śruba mocująca lufy, odpowiedzialna za jej szybką wymianę
XCR-M na nabój .308 Winchester z leżącą obok lufą na nabój 6.5 Creedmoor
Wersje na nabój 5,56 mm x 45 i .308 Winchester, poza gabarytami, z zewnątrz nie różnią się od siebie za wiele. Identyczne rozłożenie manipulatorów i te same procedury rozkładania ograniczają czas potrzebny na opanowanie przejścia z jednej wersji na drugą
Oficjalna witryna spółki MILDAT: https://www.mildat.pl/
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.