W czwartek, 5 grudnia 2024, grecki portal branżowy OnAlert jako pierwszy poinformował, że Rządowa Rada ds. Zagranicznych i Obrony (KYZEA) oraz parlament zatwierdziły wniosek tamtejszego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych dotyczący zakupu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych PULS (Precise & Universal Launching System), produkcji izraelskiej spółki Elbit Systems.
Według źródła, rząd w Atenach chce pozyskać 38 wyrzutni wraz z kierowaną amunicją, pojazdami dowodzenia i wsparcia, pakietem części zamiennych, wsparcia eksploatacji oraz szkolenia, co jest szacowane na ok. 500 mln EUR (2,13 mld zł). Wyrzutnie miałyby zostać zintegrowane z podwoziami ciężarowymi spółki Iveco Defence Vehicles. Zakup byłby zrealizowany w ramach programu modernizacji technicznej Agenda 2030.
Co ciekawiej, zestawy PULS miałyby trafić do pododdziałów artyleryjskich w jednostce regionalnej Ewros, w regionie Macedonia Wschodnia i Tracja, która graniczy bezpośrednio z europejską częścią Turcji, jak i na wszystkich głównych wyspach wschodniej części Morza Egejskiego.
Zakup izraelskich wyrzutni ma być wynikiem rezygnacji z wcześniej planowanej gruntownej modernizacji ciężkich wyrzutni M270A0 MLRS (Multiple Launch Rocket System), produkcji amerykańskiej. Początkowo planowano prace przy 24 z nich za 1,81 mld EUR (co uznano za zbyt wygórowaną cenę), następnie tylko 12 (za 500 mln EUR), co miało się rozpocząć po 2021, ale od tamtej pory brak informacji w tej sprawie i uważa się, że program zarzucono na rzecz pozyskania nowego systemu polowej artylerii rakietowej.
System PULS, który są rozwinięciem opracowanego przez spółkę Israel Military Industries (IMI) systemu Lynx, może przenosić 122-mm pociski rakietowe Accular (18 jednocześnie) o zasięgu do 35 km, 160-mm pociski Accular (10 jednocześnie) o zasięgu do 40 km, 306-mm pociski EXTRA (4 jednocześnie) o zasięgu 150 km czy 370-mm pociski Predator Hawk (2 jednocześnie) o zasięgu 300 km (370 km w wersji izraelskiej). I to właśnie zasięg rażenia miał, według doniesień, przekonać greckich decydentów.
Gdy wybór systemu PULS zostanie potwierdzony przez czynniki oficjalne, a umowa sfinalizowana przez Generalną Dyrekcję Inwestycji i Zamówień Obronnych (GDDIA) przy Ministerstwie Obrony Narodowej Grecji, państwo to stanie się kolejnym użytkownikiem izraelskiego systemu, który w ostatnich miesiącach zdobywa coraz szersze zainteresowanie.
Elbit Systems otrzymała bowiem zamówienia na dostawy systemu od ministerstw obrony Danii (2 marca 2023 zamówiono 8 wyrzutni, z których pierwsze 2 dostarczono 3 sierpnia 2023), Królestwa Niderlandów (18 maja 2023 zamówiono 20 wyrzutni), 18 lipca 2023 od pierwszego nieujawnionego klienta, Hiszpanii (w październiku 2023 zamówiono 16 wyrzutni), 6 sierpnia br. od drugiego nieujawnionego klienta, 18 listopada br. od trzeciego nieujawnionego klienta, a w dalszej kolejności do grona użytkowników mają dołączyć Niemcy (planowane jest zamówienie 5 wyrzutni). System jest też oferowany Norwegii, która równolegle jest zainteresowana konkurencyjnym systemem M142 HIMARS.
Z kolei 4 marca br., niemiecka grupa Rheinmetall AG informowała, że otrzymała zamówienie od nieujawnionego członka europejskiej części NATO na dostawę kierowanej amunicji artyleryjskiej o zasięgu 300 km do wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych – wiele wskazuje, że właśnie PULS, a odbiorcą jest Hiszpania.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.