17 lipca 2022. W Dragonfire, brytyjskim programie broni laserowej LDEW (Laser Directed Energy Program) prowadzonym przez MBDA, rozpoczęła się seria testów poligonowych, mającą udowodnić dokładność i moc nowego typu uzbrojenia (Wielka Brytania: Broń energetyczna do zwalczania bezzałogowców).
Europejskie konsorcjum MBDA testuje system broni laserowej Dragonfire, opracowywany na potrzeby brytyjskiego programu o kryptonimie LDEW / Zdjęcie: MBDA
Pierwsze z tych prób przy użyciu niskiej mocy – wykonane niedawno przez konsorcjum Dragonfire (koordynujące współpracę brytyjskiego ministerstwa obrony ze stroną przemysłową, obejmującą MBDA, Leonardo i QinetiQ oraz wojskową placówkę naukowo-badawczą DSTL – Defence Science and Technology Laboratory) dowiodły, że system może z powodzeniem śledzić obiekty powietrzne i morskie z wyjątkową precyzją (Laboratorium laserowe MBDA).
Uzyskany sukces pozwolił przystąpić do kolejnej fazy prób, która będzie dla brytyjskiego przemysłu pierwszym statycznym testem lasera dużej mocy, przy utrzymaniu dokładności celowania. Następnym krokiem powinno być połączenie rezultatów obu faz, czyli zweryfikowanej właśnie zdolności precyzyjnego śledzenia celów oraz lasera o dużej mocy. Jego efektem ma być potwierdzenie zdolności niszczenia celów w reprezentatywnych scenariuszach walki.
Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK, powiedział:
Sukces przeprowadzonych prób ma kluczowe znaczenie dla rozwoju przez Wielką Brytanię własnej broni laserowej. Zawdzięczamy go ciężkiej pracy specjalistów z branży zbrojeniowej i zespołów DSTL, przezwyciężeniu zakłóceń spowodowanych pandemią COVID-19 i wyzwań technicznych związanych z wykorzystaniem w Dragonfire innowacji, ocierających się o granice tego, co jest fizycznie możliwe w dziedzinie broni laserowej.
Podstawowym wyzwaniem stojącym przez konstruktorami LDEW jest bezpieczne kontrolowanie i skupianie dużej mocy lasera precyzyjnie na wybranym punkcie z dużej odległości. Próba śledzenia celów była doskonałym testem współpracy elementów składowych podsystemu celowania Dragonfire. Wykorzystano w niej laser QinetiQ o małej mocy, sterownicę wiązki firmy Leonardo oraz technologię przetwarzania obrazu MBDA, pozwalającą ultraprecyzyjnie wskazywać i dokładnie śledzić cel, niezbędną do osiągnięcia efektu niszczącego, gdy będzie używany laser o dużej mocy.
W próbie sprawdziły się również inne podsystemy, w tym kierowania walką C2, zarządzania laserem (Effector Management System, EMS) i zgrubnego śledzenia – kierującego laser w stronę celu.
Informacja prasowa
Komentarz MILMAG:
Pierwsze wzmianki o pracach nad systemem Dragonfire pojawiły się 16 września 2016. Informowano wówczas, że brytyjski resort obrony jest bliski sfinalizowania wartego 30 mln GBP kontraktu z MBDA UK (w kooperacji z BAE Systems, QinetiQ Group, GKN Aerospace, Arke, Marshall Aerospace and Defence Group i Leonardo Airborne & Space Systems) na opracowanie demonstratora technologii broni laserowej (Laser Directed Energy Weapons Capability Demonstrator) o nazwie własnej Dragonfire. Środki na rozwój programu pochodziły z puli 800 mln GBP z Funduszu Innowacyjnego brytyjskiego ministerstwa obrony.
Pierwotnie testy miały rozpocząć się w 2019, ale program opóźnił się. W międzyczasie, 12-15 września 2017, na londyńskich targach przemysłu obronnego i bezpieczeństwa DSEI (Defence Security and Equipment International) spółka MBDA UK zaprezentowała demonstrator technologii broni laserowej. Zaprezentowano wówczas koncepcję integracji Dragonfire z brytyjskimi fregatami rakietowymi. Podczas DSEI 2021 ogłoszono, że system broni laserowej trafi na fregaty rakietowe typu 23 Duke.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.