W piątek, 19 stycznia, brytyjska spółka MBDA UK (część europejskiego konsorcjum MBDA) poinformowała o przeprowadzeniu kolejnych testów systemu broni laserowej Dragonfire w ramach programu o kryptonimie LDEW (Laser Directed Energy Program) – tym razem zrealizowano strzelanie do celu powietrznego. Było to pierwsze w historii takie wydarzenie na terytorium Wielkiej Brytanii. Testy prototypu rozpoczęto w lipcu 2022 (MBDA testuje system broni laserowej Dragonfire).
Test, zrealizowany na poligonie wojskowym w Hebrydach Zachodnich w Szkocji, nadzorowało działające przy brytyjskim Ministerstwie Obrony laboratorium DSTL (Defence Science and Technology Laboratory). System broni laserowej dostarczyło konsorcjum spółek MBDA UK, Leonardo Electronics UK i QinetiQ.
Oprócz strzelania do celu powietrznego, przeprowadzono też próby śledzenia ruchomych celów powietrznych i morskie z bardzo dużą celnością na dużym dystansie (Wielka Brytania: Broń energetyczna do zwalczania bezzałogowców).
DragonFire to wynik wspólnej inwestycji przemysłu i brytyjskiego Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii o wartości 100 mln GBP, a zaangażowane w program spółki wspólnie dbają o miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników tworzących najnowocześniejsze technologie, zapewniające znaczącą, skokową wręcz zmianę w brytyjskich możliwościach wykorzystania broni energii kierowanej.
Minister obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps powiedział:
Ten rodzaj uzbrojenia może zrewolucjonizować pole walki, zmniejszając uzależnienie wojska od drogiej amunicji, a jednocześnie zmniejszając ryzyko spowodowania szkód ubocznych. Inwestycje z partnerami przemysłowymi w zaawansowane technologie, takie jak DragonFire, mają kluczowe znaczenie w obecnej sytuacji na świecie, pomagają nam utrzymać przewagę techniczną i zapewnić bezpieczeństwo narodowe.
Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK, powiedział:
Wspólnie partnerzy przemysłowi zaangażowani w DragonFire i DSTL dowiedli wyjątkowych możliwości Wielkiej Brytanii w zakresie budowy broni laserowej. DragonFire został pomyślnie sprawdzony i jesteśmy teraz bliżej niż kiedykolwiek posiadania unikalnej broni, która umożliwi dowódcom stawienie czoła szybko zmieniającym się zagrożeniom, przed którymi stoją.
Mark Hamilton, dyrektor zarządzający Leonardo Electronics UK, działu grupy Leonardo, powiedział:
Dragonfire to doskonały przykład tego, jak brytyjskie podejście do przedsiębiorczości oparte na partnerstwie można skutecznie zastosować do głównych narodowych wyzwań badawczych i technologicznych. Leonardo w pracach nad projektem czerpie z doświadczeń związanych z technologiami laserowymi, gromadzonych od kilkudziesięciu lat w zakładzie w Edynburgu: nasza technologia kierowania wiązką zapewnia ultraprecyzyjne śledzenie/dokładność i stabilność wskazywania celu na dużym dystansie, a jednocześnie radzi sobie z przechodzeniem energii lasera o dużej mocy przez atmosferę. Cieszymy się, że pomyślnie sprawdziliśmy system przeciwko reprezentatywnemu celowi powietrznemu na różnych odległościach, wysokościach i przy różnych prędkościach lotu. Po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii laser wysokoenergetyczny (HEL) strzelał do celów powietrznych w całym jego zasięgu rażenia.
Steve Wadey, dyrektor generalny grupy QinetiQ, powiedział:
Pierwsze w Wielkiej Brytanii strzelanie z broni laserowej o dużej mocy do celów powietrznych na zarządzanym przez QinetiQ poligonie na Hebrydach jest znaczącym wydarzeniem. Nasze możliwości naukowe i technologiczne zostały wykorzystane do ciągłego rozwoju zaawansowanej technologii łączenia spójnych wiązek, która zapewnia zwiększoną wydajność i skalowalność zestawu laserowego. Jestem dumny z kluczowej roli, jaką odgrywamy we współpracy z partnerami branżowymi i DSTL, wspierając rozwój, testy i ocenę tej nowej zdolności technologicznej.
Pierwsze wzmianki o pracach nad systemem Dragonfire pojawiły się 16 września 2016. Informowano wówczas, że brytyjski resort obrony jest bliski sfinalizowania wartego 30 mln GBP kontraktu z MBDA UK (w kooperacji z BAE Systems, QinetiQ Group, GKN Aerospace, Arke, Marshall Aerospace and Defence Group i Leonardo Airborne & Space Systems) na opracowanie demonstratora technologii broni laserowej (Laser Directed Energy Weapons Capability Demonstrator) o nazwie własnej Dragonfire. Środki na rozwój programu pochodziły z puli 800 mln GBP z Funduszu Innowacyjnego brytyjskiego ministerstwa obrony (Laboratorium laserowe MBDA).
Pierwotnie testy miały rozpocząć się w 2019, ale program opóźnił się. W międzyczasie, 12-15 września 2017, na londyńskich targach przemysłu obronnego i bezpieczeństwa DSEI (Defence Security and Equipment International) spółka MBDA UK zaprezentowała demonstrator technologii broni laserowej. Zaprezentowano wówczas koncepcję integracji Dragonfire z brytyjskimi fregatami rakietowymi. Podczas DSEI 2021 ogłoszono, że system broni laserowej trafi na fregaty rakietowe typu 23 Duke.
AKTUALIZACJA
W poniedziałek, 11 marca, laboratorium DSTL opublikowało w mediach społecznościowych nagranie wideo ze styczniowego testu:
https://twitter.com/dstlmod/status/1767119021432836103?s=20
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.