We wtorek, 1 października 2024, podczas uroczystości w Kwaterze Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli, zgodnie z oczekiwaniami, były premier Królestwa Niderlandów Mark Rutte zastąpił Jensa Stoltenberga na stanowisku Sekretarza Generalnego NATO.
Mark Rutte i Jens Stoltenberg / Zdjęcie: NATO
Norweg pełnił to stanowisko od 1 października 2014, a jego kadencja była czterokrotnie przedłużana – ostatni raz 4 lipca 2023 w związku z trwającą wojną rosyjsko-ukraińską. O tym, że Holender został wybrany przez wszystkich 32. część członków NATO na 14. Sekretarza Generalnego informował jako pierwszy amerykański magazyn Politico, 20 czerwca br.
Dziś, Mark Rutte został powitany w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli przez ustępującego Sekretarza Generalnego Jensa Stoltenberga. Następnie obaj złożyli wieniec podczas ceremonii pod Pomnikiem Poległych żołnierzy NATO (NATO Memorial to the Fallen).
Podczas specjalnej sesji Rady Północnoatlantyckiej, Jens Stoltenberg formalnie przekazał urząd Sekretarzowi Generalnemu Markowi Rutte. To wielki zaszczyt być tutaj i objąć stanowisko Sekretarza Generalnego NATO, powiedział Mark Rutte, zanim podziękował sojusznikom za powierzenie mu odpowiedzialności za kierowanie Sojuszem w nadchodzących latach.
Sekretarz Generalny Rutte przedstawił trzy priorytety dla Sojuszu. Pierwszym jest utrzymanie NATO silnym i zapewnienie, że nasza obrona pozostanie skuteczna i wiarygodna, w obliczu wszelkich zagrożeń, zaczął. Mój drugi priorytet to zwiększenie naszego wsparcia dla Ukrainy i zbliżenie jej do NATO, ponieważ nie może być trwałego bezpieczeństwa w Europie bez silnej, niezależnej Ukrainy, kontynuował, dodając, że jego trzecim priorytetem jest wzmocnienie naszych partnerstw w bardziej połączonym świecie.
[LIVE] 🎥 Watch @SecGenNATO Mark Rutte's first press conference @NATO HQ.https://t.co/jkk2YTdGE7
— NATO Spokesperson Farah Dakhlallah (@NATOpress) October 1, 2024
Sekretarz Generalny złożył również hołd swojemu poprzednikowi, opisując jego kadencję jako wzorową i dodając, że dziś NATO jest większe, NATO jest silniejsze i bardziej zjednoczone niż kiedykolwiek, w dużej mierze dzięki pańskiemu przywództwu. Za czasów Stoltenberga NATO powiększyło się o cztery państwa: Czarnogórę (5 czerwca 2017), Macedonię Północną (27 marca 2020), Finlandię (4 kwietnia 2023) i Szwecję (7 marca 2024). Wejście do Sojuszu tych dwóch ostatnich, co było następstwem pełnoskalowej rosyjskiej wojny w Europie, znacząco zwiększa sytuację geopolityczną na kontynencie.
W przemówieniu pożegnalnym Jens Stoltenberg pochwalił Marka Rutte za pragmatyzm i umiejętność budowania konsensusu, zauważając jednocześnie, że nie idzie pan na kompromis w kwestii naszych wartości i zasad. Pochwalił również osobiste zaangażowanie swojego następcy w naszą więź transatlantycką. I pańskie niezachwiane poparcie dla Ukrainy.
Przekazanie zostało uczczone uroczystym wręczeniem historycznego młotka.
Ha det bra, @jensstoltenberg! 👋 pic.twitter.com/AoKGslds5L
— NATO (@NATO) October 1, 2024
Deeply honoured to succeed @jensstoltenberg as Secretary General of #NATO – the most successful political-military Alliance in history.
I thank the 32 Allies for their confidence and I am excited to get started. pic.twitter.com/bCZX7KxEYs
— Mark Rutte (@SecGenNATO) October 1, 2024
On this historic day, we bid farewell to NATO Secretary General @jensstoltenberg and welcome incoming @SecGenNATO Mark Rutte 🤝 pic.twitter.com/cGfNQEMZuU
— NATO (@NATO) October 1, 2024
At the #NATOSummit in Washington, Allies set a clear course towards a safer world for the 1bn people we serve.
It is my job to ensure that we collectively implement these decisions. All 32 Allies have their unique role to play.
There is nothing we cannot achieve together. pic.twitter.com/7PPsXl5wuj
— Mark Rutte (@SecGenNATO) October 1, 2024