Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP realizuje projekt LOST-UAV: kompleksowego systemu detekcji i kinetycznej neutralizacji Bezzałogowych Platform Lotniczych z automatyczną predykcją lotu, zintegrowanego z bezzałogową platformą lądową.
Celem projektu jest opracowanie kompleksowego systemu detekcji i kinetycznej neutralizacji bezzałogowych platform powietrznych (UAV) z automatyczną predykcją lotu zintegrowanego z bezzałogową platformą lądową. System umożliwi wykrycie UAV, zagłuszenie jego transmisji radiowej np. z operatorem oraz kinetyczną neutralizację.
System zostanie wyposażony w radarowy system detekcji dronów i jednocześnie w system zagłuszania komunikacji radiowej dronów oraz system neutralizacji kinetycznej UAV. LOST-UAV zostanie zintegrowany na wysoko mobilnej, szybkiej i hybrydowej bezzałogowej platformie lądowej (UGV) PIAP HUNTeR. Neutralizacja UAV będzie odbywać się z wykorzystaniem efektora w postaci granatnika automatycznego wyposażonego w moduł umożliwiający stosowanie amunicji programowalnej.
PIAP HUNTeR jest wyposażony w kamery dzienne i termowizyjne oraz system komunikacji radiowej. Robot ma masę ponad czterech ton i blisko pięć metrów długości. Pojazd ma napęd hybrydowy, w którego skład wchodzi generator prądotwórczy i trakcyjne silniki elektryczne. Zastosowany układ zasilania pozwala na długą pracę robota, umożliwia także bezgłośne poruszanie się w trybie wyłącznie elektrycznym.
PIAP HUNTeR osiąga prędkość maksymalną ponad 50 km/h. Platforma wyposażona została w sześć kamer wysokiej rozdzielczości. Koła o średnicy metra w połączeniu z układem napędowym 4×4 dają robotycznej platformie wysoką dzielność terenową. Przyczynia się do tego również zastosowana przez konstruktorów Łukasiewicz-PIAP blokada mechanizmów różnicowych i dwie osie skrętne.
- Nazwa programu: Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa pn. „Rozwój nowoczesnych, przełomowych technologii służących bezpieczeństwu i obronności państwa” pk. SZAFIR – konkurs nr 4/SZAFIR/2021
- Okres realizacji: 01.09.2023 – 31.08.2026
- Budżet projektu: 19 731 475,00 PLN (w tym koszty kwalifikowane 16 041 850,00 PLN)
- Dofinansowanie: 19 731 475,00 PLN
- Numer umowy: DOB-SZAFIR/02/B/037/04/2021
- Rodzaj projektu: krajowy projekt badawczy
- Jednostka finansująca: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
- Lider konsorcjum: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP
- Współwykonawca: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa
Informacja prasowa
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.