Podczas XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, 7-10 września, amerykańska spółka Lockheed Martin podkreśli 20-letnie partnerstwo na rzecz polskiej obronności, przemysłu i obronności oraz zaprezentuje obecne i przyszłe technologie.
Podczas XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, amerykańska spółka Lockheed Martin podkreśli 20-letnie partnerstwo na rzecz polskiej obronności i zaprezentuje obecne i przyszłe technologie / Zdjęcie: Archiwum MILMAG
W trzech wydzielonych strefach Lockheed Martin zaprezentowane zostaną obecne i przyszłe technologie dla potrzeb obronnych Polski i NATO, w tym pełnowymiarowa makieta samolotu wielozadaniowego F-35A Lightning II, którego 32 egzemplarze zamówiła Polska w ramach programu Harpia, czy śmigłowiec wielozadaniowy Sikorsky S-70i Black Hawk International, który jest montowany w PZL Mielec na potrzeby krajowe i zagraniczne. Zostaną zaprezentowane także przykłady systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz precyzyjnego rażenia.
Na stanowiskach Lockheed Martin będą obecni także studenci Politechniki Warszawskiej, aby omówić niektóre z ich nagradzanych bezzałogowych systemów powietrznych, zaprojektowanych i opracowanych przy wsparciu Lockheed Martin.
Robert Orzyłowski, dyrektor Lockheed Martin w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej, powiedział:
Nasze partnerstwo z Polską koncentruje się na pomocy w obronie przed zagrożeniami zewnętrznymi, jednocześnie wzmacniając kraj od wewnątrz. Inwestując w Polsce ponad 1,8 mld USD (6,8 mld zł) w ciągu ostatnich 10 lat, utrzymujemy tysiące wymagających wysokich kwalifikacji polskich miejsc pracy, wspieramy krajowy wzrost gospodarczy i dostarczamy wiodące na świecie innowacje. Nasze zaangażowanie w PZL Mielec jest niezachwiane, zależy nam również na rozwijaniu silnych relacji ze spółkami PGZ. Bezpośrednim efektem innowacyjnego spotkania networkingowego z firmami PGZ, które odbyło się latem tego roku, jest rozwijanie nowych relacji biznesowych w ramach naszego globalnego portfolio.
Centralnym punktem działalności Lockheed Martin w Polsce jest spółka PZL Mielec, największy zakład produkcyjny koncernu poza Stanami Zjednoczonymi. W ubiegłym roku PZL Mielec był największym eksporterem zbrojeniowym w Polsce, montując śmigłowce Black Hawk na rynki globalne, w tym USA, jak i kabiny śmigłowców Black Hawk na eksport dla linii produkcyjnej Lockheed Martin w Connecticut oraz samolot M28 z podwójnym silnikiem turbośmigłowym.
Według danych oenzetowskiego Rejestru zbrojeń konwencjonalnych (UN Register of Conventional Arms, UNROCA), w 2020 PZL Mielec sprzedała 11 śmigłowców Black Hawk, w tym 6 do Filipin i 5 do USA (United Rotorcraft zamówiła w Mielcu pięć S-70i, Trzecia partia mieleckich S-70i na Filipinach).
Od momentu otwarcia biura w centrum Warszawy w 1997, Lockheed Martin stale rozwija swoje relacje z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej, przemysłem i środowiskiem akademickim. Obecnie koncern jest partnerem MON w zakresie wielu kluczowych programów w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, w tym samolotów wielozadaniowych, śmigłowców wielozadaniowych, obrony przeciwrakietowej i precyzyjnych systemów ogniowych.
Lockheed Martin odgrywa również aktywną rolę we wzmacnianiu jakości życia w społecznościach, w których prowadzi swoją działalność. Działania spółki na rzecz społeczności w Polsce wspierają przede wszystkim edukację w zakresie nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM), badań i rozwoju, a także kwestii dotyczące wojskowości oraz wspierania weteranów.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.