Jak poinformował oficer prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej (DWOT) płk Marek Pietrzak, 27 sierpnia liczebność WOT przekroczyła 30 tysięcy żołnierzy. Według prognoz do końca roku przybędzie kolejne 2 tysiące (Nowy komendant CS WOT).
27 sierpnia liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła 30 tysięcy żołnierzy. Według prognoz do końca roku przybędzie kolejnych 2 tysiące / Zdjęcie: WOT
WOT jest dzisiaj formacją stanowiącą wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową ukierunkowaną na realizację misji wspierania i obrony lokalnych społeczności. W tym dniu zachęcamy do podejmowania służby w WOT wszystkie osoby, które swoją aktywność zawodową i życie rodzinne chcą uzupełnić o służbą wojskową – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT w Lipinach, gdzie towarzyszył ministrowi obrony narodowej, który obserwował szkolenie żołnierzy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rotmistrza Witolda Pileckiego (6. MBOT) i uczniów Liceum Ogólnokształcącego Kadetów RP (WOT: Szkolenie SERE poziom B w Bieszczadach).
Jak podkreśla płk Pietrzak, wczorajsze przekroczenie symbolicznej wartości 30 tys. żołnierzy WOT jest kolejnym, ważnym krokiem na drodze do osiągania zdolności operacyjnych formacji. WOT jest formacją z coraz silniejszymi korzeniami w lokalnych społecznościach, które dzięki lokalnym strukturom wzmacniają swoją odporność. Ta teza w czasie już blisko 5 lat funkcjonowania WOT została wielokrotnie udowodniona poprzez setki działań kryzysowych, w których brali udział żołnierze tej formacji (Nowi oficerowie w WOT).
Dodał, że konsekwentne budowanie liczebności formacji, w tym zwiększanie potencjału osobowego stanowi swoistą kontrę do wypowiedzi osób uznawanych za ekspertów, którzy wielokrotnie byli zmuszani do zmiany swojej narracji co do kolejnych progów liczebności żołnierzy WOT, komentując, że oto formacja osiągnęła już maksymalny możliwy pułap (WOT w podwyższonej gotowości w związku z burzami).
Według prognoz DWOT, na koniec bieżącego roku WOT osiągnie liczebność 32 tys. żołnierzy, o ile rekrutacji nie zakłóci czwarta fala pandemii COVID-19. Odnotowano fakt dużego zainteresowania służbą młodych osób (8% żołnierzy to uczniowie szkół średnich, a 19% to studenci), a co trzeci żołnierz ma wyższe wykształcenie. Jak podkreśla płk Pietrzak, w ostatnim czasie wśród nowo powoływanych ochotników spada współczynnik tych, którzy mieli wcześniej kontakt z wojskiem. Dla coraz większej liczby ochotników 16-dniowe szkolenie podstawowe jest ich pierwszym kontaktem ze służbą wojskową.
DWOT podkreśla, że służba w tej formacji cieszy się dużym zainteresowaniem kobiet, które stanowią już blisko 19% wszystkich żołnierzy i jest to współczynnik zdecydowanie wyższy, niż w wojskach operacyjnych. Warto przy tym zauważyć, że wskaźnik retencji wśród kobiet w WOT jest wyższy niż w przypadku mężczyzn, to znaczy, że dłużej pozostają one w służbie (Kobiety w WOT).
Warto dodać na koniec, że według pierwotnych założeń kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej z 2016, liczebność WOT miała sięgać 35 tysięcy do końca 2018 oraz 53 tysięcy żołnierzy do końca 2019. W rzeczywistości nie udało się osiągnąć tych progów.