W czwartek, 28 listopada 2024, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ) poinformowało w mediach społecznościowych, że do Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) na Łotwie po raz pierwszy trafiły zmodernizowane czołgi Leopard 2PL z 10. Brygady 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.
Zdjęcia: st. chor. sztab. Bartosz Kozłowski (PKW Łotwa)
W Polskim Kontyngencie Wojskowym na Łotwie rozpoczęła się wymiana podstawowego sprzętu. Wysłużone PT-91 Twardy zostały zastąpione czołgami Leopard 2PL, które znacząco wzmacniają zdolności obronne łotewskiej NATO Multinational Brigade Latvia (MNB-LVA) oraz podnoszą efektywność i budują interoperacyjność sił NATO w regionie Bałtyku. Wymiana sprzętu w kontyngentach NATO to dostosowanie do współczesnych wyzwań i standardów Sojuszu oraz zwiększanie efektu odstraszania na wschodniej flance Sojuszu – poinformowało DO RSZ.
PKW Łotwa utworzono w czerwcu 2017, ale do połowy 2024 kolejne zmiany wystawiały pododdziały 16. oraz 18. Dywizji Zmechanizowanej. W bieżącym roku zastąpiła je 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w ramach XV rotacji. Wojsko Polskie na potrzeby misji wystawia kompanię czołgów.
Państwem ramowym MNB-LVA, liczącej około 4000 żołnierzy, jest Kanada, która wcześniej stała na czele Batalionowej Grupy Bojowej eFP NATO (enhanced Forward Presence) w tym kraju. Rozmieściła tam m.in. kompanię czołgów Leopard 2A4CAN. Poza tym w skład Brygady wchodzą także żołnierze z Albanii, Czech, Danii, Islandii, Włoch, Łotwy, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Słowacji, Słowenii i Hiszpanii (ta ostatnia wysłała sześć czołgów Leopard 2E). Niedawno, bo w dniach 1-14 listopada br. odbyło się ćwiczenie certyfikujące Brygadę, przekształconą z Batalionu, o kryptonimie Resolute Warrior 2024.
W ćwiczeniu wzięło udział ponad 3500 żołnierzy z 13 państw, w tym trzy bataliony manewrowe, jednostki wsparcia bojowego, elementy wsparcia służb bojowych i 1000 pojazdów wojskowych. Po zakończeniu certyfikacji wizytę na Łotwie złożył sekretarz generalny NATO Mark Rutte.
Jeśli chodzi o czołgi Leopard 2PL w Wojsku Polskim, to do stycznia br., wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy przekazały już 61 egzemplarzy (umowa opiewa na modernizację 128 Leopardów 2A4 z opcją na 14 kolejnych, którą aneksowano). Aktualnie przewidywanym terminem zakończenia realizacji programu jest rok 2027 (w przypadku wykonania także aneksu).
ZM Bumar-Łabędy stoją ze strony polskiej na czele programu modernizacyjnego czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL/M1. Pozostałe spółki biorące w nim udział to PCO, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania, Zakład Mechaniczny Bumar-Mikulczyce, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM i spółka Rosomak. Na mocy porozumienia z 18 lutego 2016 kluczową rolę w programie odgrywa również niemiecka spółka Rheinmetall Landsysteme (RLS). Wartość programu to 3,29 mld zł brutto.
Zakres prac modernizacyjnych do standardu Leopard 2PL pozwolił na podniesienie odporności balistycznej i udoskonalenie systemów obserwacyjnych. Zmiany obejmują wprowadzenie dodatkowego opancerzenia wieży, nowych przyrządów obserwacyjnych dla działonowego (kamera termowizyjna EMES-15 i dwie kamery KLW-1 Astera) i dowódcy (przyrząd obserwacyjno-celowniczy PERI R17 A3L4CP), dzienno-nocną kamerę cofania KDN-1T Nyks i elektrycznego spustu armaty.
Modernizacja obejmuje też instalację pomocniczej jednostki napędowej APU o mocy 17 kVA, zmodernizowanego systemu przeciwwybuchowego i przeciwpożarowego Deugra ze zbiornikami DeuGen-N i cyfrową magistralę komunikacyjną CAN-BUS. Zgodnie z planami wymieniono układ stabilizacji armaty i napędy wieży z hydraulicznych na elektryczne (EWNA). Ponadto z pojazdami zintegrowane zostaną nowe typy amunicji: przeciwpancerna DM63A1 z pociskiem podkalibrowym i wielozadaniowa DM11 z programowalnym pociskiem odłamkowo-burzącym (Agencja Uzbrojenia szuka amunicji programowalnej do Leopardów 2PL).
Wariant 2PLM1 ma otrzymał z kolei system aktywnego chłodzenia przedziału elektroniki EGPT, funkcję zimnego startu (cold start), zabezpieczającą elektronikę wieży przed spadkiem napięcia podczas rozruchu, funkcję wyboru pierwsze/ostatnie echo dalmierza laserowego, dodatkowe gniazdo do podładowania akumulatorów oraz funkcję PIX pozwalającą dowódcy na automatyczny obrót głowicy optoelektronicznej przyrządu obserwacyjno-celowniczego PERI R17 A3L4CP na pozycję godziny 6. i 12. względem kadłuba.