Podczas zaplanowanego na 5-8 września XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2023 w Kielcach, w Pawilonie Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), spółka Rosomak zaprezentowała po raz pierwszy publicznie Lekki Pojazd Rozpoznawczy (LPR) Legwan, czyli spolonizowany koreański pojazd rodziny KLTV produkcji KIA. Co ciekawe, w Kielcach ujawniono po raz pierwszy nazwę tego pojazdu.
Lekki Pojazd Rozpoznawczy Legwan jest pojazdem o wysokich możliwościach terenowych, z układem napędowym 4×4, przeznaczonym do transportu 4 żołnierzy wraz z ich wyposażeniem indywidualnym i specjalistycznym, w każdych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy.
Pojazd zapewnia wymagany przez SZ RP poziom ochrony balistycznej oraz wyposażony jest w obrotowy uchwyt (obrotnicę) umożliwiający montaż karabinu maszynowego lub automatycznego granatnika, co umożliwi w trakcie realizacji zadań prowadzenie ognia z LPR przy zapewnieniu ochrony załogi.
Lekkie Pojazdy Rozpoznawcze przeznaczone będą dla pododdziałów rozpoznania w wojskach pancerno-zmechanizowanych. Wojna na Ukrainie w jasny sposób pokazała, że wzmacnianie zdolności do rozpoznawania przekłada się na późniejsze sukcesy na polu walki.
Lekki Pojazd Rozpoznawczy Legwan 4×4 jest polonizacją koreańskiej rodziny pojazdów KLTV produkcji KIA. Wóz już od pierwszych dostaw otrzyma nowe, unowocześnione nadwozie przygotowane na potrzeby polskiego projektu. W ciągu kolejnych lat Rosomak planuje stopniowe przenoszenie produkcji komponentów pojazdu do Polski, począwszy od transferu technologii produkcji nadwozia oraz wprowadzenia zmian konstrukcyjnych pod kątem wymagań Sił Zbrojnych RP. Jednym z priorytetów, podobnie jak w przypadku rozwoju platformy KTO Rosomak, jest maksymalne dostosowanie konstrukcji w oparciu o uwagi użytkowników pojazdów.
Pojazd LPR Legwan 4×4 został stworzony z myślą o pracy w ciężkich warunkach. Wóz wyposażony jest w opancerzenie stanowiące ochronę balistyczną na poziomie I wg STANAG 4569. Napędzany jest silnikiem wysokoprężnym o mocy 225 KM oraz posiada w pełni niezależne zawieszenie na wszystkich osiach. Nowoczesność konstrukcji podkreśla zastosowanie ośmiostopniowej automatycznej skrzyni biegów. Pojazd wyposażony jest także we wszystkie atrybuty typowe dla wojskowej maszyny wysokiej mobilności: system centralnego pompowania kół oraz system run-flat umożliwiających jazdę po przestrzeleniu opon. LPR będzie wyposażony w obrotnicę na dachu umożliwiającą zamiennie montaż karabinu kal. 12,7 mm, 7,62 mm lub granatnika 40 mm. Dopuszczalna masa pojazdu wynosi ok. 5,7 t, co umożliwia wypełnienie luki pomiędzy lekkimi pojazdami o DMC do 3,5 t, a ciężkimi konstrukcjami na bazie platformy Waran 4×4.
Zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski, MILMAG
Przypomnijmy, że 14 sierpnia 2023 została podpisana umowa pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Konsorcjum w składzie Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) oraz Rosomak, w ramach której w latach 2024-2030 planowana jest dostawa kilkaset Lekkich Pojazdów Rozpoznawczych (LPR) wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Umowa o wartości ok. 1,2 mld zł brutto przewiduje również ustanowienie potencjału przemysłowego umożliwiającego produkcję oraz świadczenie usług serwisowych i naprawę pojazdów w kraju (Lekkie Pojazdy Rozpoznawcze dla Wojska Polskiego).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.