Czerwona książeczka w mObywatel?
W listopadzie ubiegłego roku w aplikacji mobilnej mObywatel pojawiła się możliwość zagłosowania za wprowadzeniem do niej legitymacji posiadacza broni. Pomysł ten został zainicjowany przez środowisko strzeleckie i spotkał się ze sporym zainteresowaniem. Dnia 20 listopada 2024 roku posłanka Urszula Pawłowska zgłosiła interpelację nr 6498 do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie podjęcia działań nad digitalizacją dokumentu legitymacji posiadacza broni i umieszczenia go w wersji elektronicznej w aplikacji mObywatel o następującej treści:
Szanowny Panie Ministrze,
w obecnych niespokojnych czasach osoby uprawnione do posiadania broni stanowią istotny element systemu obrony cywilnej, zasługują więc na adekwatne wsparcie ze strony państwa. Legitymacja posiadacza broni to dokument, który pod groźbą grzywny zobowiązany jest nosić przy sobie każdy posiadacz broni, nosząc broń lub ją transportując. Problem w tym, że w 2024 roku formą przypomina legitymacje znane z PRL-u; to książeczka, w której ręcznie wpisuje się informacje dotyczące posiadanej broni.
Taki system wydawania dokumentu jest nie tylko przestarzały, ale także uciążliwy, tym bardziej, że proces rejestracji broni po zakupie od pewnego czasu jest skomplikowany i czasochłonny z powodu braków kadrowych we właściwych urzędach. Tymczasem Policja dysponuje zdigitalizowaną bazą danych posiadaczy broni, która z niewiadomych powodów nie została udostępniona w aplikacji mObywatel.
Sytuacja budzi frustrację i pytania osób posiadających broń, które zwróciły się do mnie z prośbą o interwencję poselską. Zwracam się zatem do Pana o jak najszybsze opracowanie elektronicznej wersji legitymacji posiadacza broni, która będzie dostępna w aplikacji mObywatel, a także o uproszczenie procedur rejestracji broni.
Niniejszym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
- Jakie konkretne działania podjęło MSWiA w celu wprowadzenia elektronicznej wersji legitymacji posiadacza broni i umieszczenia jej w aplikacji mObywatel?
- Czy zmiany dojdą do skutku w 2025 roku?
- Czy MSWiA przewiduje uproszczenie procedur rejestracji broni w celu zredukowania czasu oczekiwania na wpis w bazie danych?
- Dlaczego legitymacja posiadacza broni nadal jest niedostępna w wersji elektronicznej, mimo iż Policja posiada zdigitalizowaną bazę osób posiadających broń?
Z wyrazami szacunku
Odpowiedź MSWiA
Odpowiedzi dnia 15 stycznia 2025 roku udzielił upoważniony Sekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Czesław Mroczek. Według niej, obecnie analizowana jest możliwość wprowadzenia legitymacji posiadacza broni do aplikacji. W odpowiedzi zaznaczono, że pomysł ten zdobył największą ilość głosów (40 982 na dzień 13 listopada 2024 roku) w ramach usługi Zagłosuj na pomysł prowadzonej w mObywatel.
Treść interpelacji oraz odpowiedzi znaleźć można w sekcji Interpelacji, zapytań, pytań i oświadczeń polselskich na oficjalnej stronie Sejmu.
Treść odpowiedzi:
Pan
Szymon Hołownia
Marszałek Sejmu RP
Szanowny Panie Marszałku,
w odpowiedzi na interpelację nr 6498 Pani Poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie podjęcia działań nad digitalizacją dokumentu legitymacji posiadacza broni i umieszczenia go w wersji elektronicznej w aplikacji mObywatel, uprzejmie przedstawiam poniższe informacje.
Zgodnie z obowiązującym wzorem określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 czerwca 2023 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z posiadaniem broni1, legitymacja posiadacza broni jest dokumentem papierowym. Dodatkowo należy zauważyć, że na mocy przepisów ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych2 wskazana legitymacja została zaliczona do dokumentów publicznych drugiej kategorii. W związku z powyższym, przedmiotowy dokument musi spełniać wymogi wynikające z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 lipca 2022 r. w sprawie wykazu minimalnych zabezpieczeń dokumentów publicznych przed fałszerstwem3. Należy także nadmienić, że konieczne do zastosowania we wskazanych dokumentach rozwiązania zabezpieczające przed fałszerstwem, wpłynęły na koszty ich wydrukowania i personalizacji zgodnie z obowiązującymi wymogami.
W tym miejscu warto zauważyć, że na podstawie art. 1 ust. 3 ustawy o dokumentach publicznych, minister właściwy do spraw wewnętrznych, kształtuje politykę bezpieczeństwa dokumentów publicznych oraz zapewnia funkcjonowanie systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ww. ustawy, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji m.in. bierze udział w procedurze opracowywania wzoru dokumentu publicznego, a przedmiotowe zadanie wykonuje przy pomocy Komisji do spraw dokumentów publicznych.
Jednocześnie informuję, że 28 listopada 2024 r. Minister Cyfryzacji skierował do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji pismo, w którym poinformował, że w ramach usługi Zagłosuj na pomysł w aplikacji mObywatel, w głosowaniu nr 1/2024 zostało przedstawionych kilka pomysłów, z których największą liczbę głosów uzyskał dokument4 pn. „Legitymacja posiadacza broni”. W obliczu tak znaczącego zainteresowania obywateli przedmiotowym dokumentem, Minister Cyfryzacji w powyższym wystąpieniu zwrócił się z prośbą o podjęcie rozmów z przedstawicielami MSWiA w obszarze dotyczącym wdrożenia dokumentu w aplikacji mObywatel, jak również zaznaczył, że w celu uruchomienia dokumentu w aplikacji konieczne będzie umożliwienie aplikacji mObywatel dostępu do rejestru, w którym są przechowywane informacje na temat posiadaczy broni oraz dokonanie zmian legislacyjnych w aktach dziedzinowych.
Aktualnie, w porozumieniu z Komendą Główną Policji, analizowana jest możliwość ewentualnego wdrożenia przedmiotowego rozwiązania, w kontekście wymaganych do przeprowadzenia zmian legislacyjnych oraz możliwości technicznych baz danych prowadzonych przez Policję, zawierających informacje dotyczące osób posiadających pozwolenie na broń. Powyższe wynika z faktu, że zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji5, pozwolenie na broń wydaje właściwy organ Policji. Komendant wojewódzki Policji w drodze decyzji administracyjnej, wydaje pozwolenie na broń, w którym określa się cel, w jakim zostało wydane oraz rodzaj i liczbę egzemplarzy broni. Natomiast Komendant Główny Policji prowadzi rejestr zawierający dane osobowe osób posiadających pozwolenie na broń, dopuszczonych do posiadania broni oraz posiadających legitymację osoby dopuszczonej do posiadania broni.
Przedstawiając powyższe należy wskazać, że aktualnie trwają prace analityczne związane z oceną ewentualnej możliwości dodania dokumentu „legitymacja posiadacza broni” do aplikacji mObywatel. Decyzja o ewentualnym wdrożeniu przedmiotowego rozwiązania zostanie poprzedzona analizą, uwzględniającą przegląd obowiązujących uregulowań prawnych, możliwości technicznych oraz wymaganych do poniesienia nakładów finansowych.
Z poważaniem
z up. Czesław Mroczek
Sekretarz Stanu
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym)
Otrzymuje:
Departament Spraw Parlamentarnych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
¹U. poz. 1316
²U. z 2024 r. poz. 1669
³Dz. U. poz. 1456
⁴40 982 głosów ‐ stan na 13 listopada 2024 r.
⁵U. z 2024 r. poz. 485