W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zakończył się pierwszy kurs operatorów systemu amunicji krążącej Warmate. Intensywne szkolenie obejmowało zakres wiedzy z teorii jak i praktyki działania polskiego urządzenia. Jest to pierwsze szkolenie realizowane w CS WOT, które w przyszłości zapoczątkuje cykl kursów instruktorskich.
W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zakończył się pierwszy kurs operatorów systemu amunicji krążącej Warmate
Podczas trzytygodniowego szkolenia żołnierze WOT zapoznali się z dokładnymi danymi technicznymi polskiego bezzałogowca, odbyli szkolenia z praktycznego używania systemu Warmate, a także jego wykorzystaniem w działaniach bojowych. Zadania, które postawiono przed uczestnikami kursu dotyczyły przeprowadzenia zwiadu, rozpoznanie oraz likwidację wybranych celów.
Kurs był bardzo dobrze zaplanowany co pomagało stopniowo przyswajać wiedzę. Codziennie poznawaliśmy nowe informacje i funkcje dotyczące wykorzystania systemu Warmate. Z łatwością zaznajomiliśmy się z tym urządzeniem – powiedział kursant z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
System amunicji krążącej Warmate to bezzałogowy statek powietrzny, przeznaczony do ataku na wrogie oddziały oraz lekko opancerzone pojazdy. Do jego głównych zadań należy zwiad, śledzenie, rozpoznanie bądź eliminacja celu, a jego wsparcie może zapewnić zdecydowaną przewagę na polu walki. Realizowane w Centrum Szkolenia WOT szkolenie operatorów systemu amunicji krążącej jest pierwszym etapem w drabince szkoleń z jakim muszą zmierzyć się żołnierze. Kolejnymi etapami jest kurs na technika, administratora, a w przyszłości instruktora.
Szkolenie jest bardzo ciekawe, szczególnie jest to nowe doświadczenie. Oprócz posługiwania się samym urządzeniem i sprzętem, który mu towarzyszy, to na kursie również pojawiły się elementy taktyki, czyli to co dla nas żołnierzy jest najistotniejsze – ocenił uczestnik kursu z Centrum Szkolenia WOT.
Inteligentny System Kierowany do Rażenia Celów (ISKdRC) Warmate 1 w wersji 3.0 jest przeznaczony do identyfikowania i rażenia, w zależności od zastosowanej głowicy, lekko opancerzonych celów bądź piechoty przeciwnika. Warmate 1 może być użytkowany jako samodzielny system, przenoszony przez żołnierzy bądź przewożony, jako element zintegrowany z pojazdem. System wyposażony jest w moduły sterujące, umożliwiające pełną automatyzację większości faz lotu oraz wspieranie operatora w fazie naprowadzania na cel. Sterowanie latającym środkiem bojowym odbywa się w czasie rzeczywistym w oparciu o przekaz wideo z podsystemu obserwacyjnego. Operator ma pełną kontrolę w zakresie wyboru trybu pracy systemu, pomiędzy wielorazowym trybem rozpoznawczym a jednorazowym trybem bojowym (Warmate i FlyEye – bezzałogowce Grupy WB w Wojsku Polskim).
ISKdRC Warmate 1 ma masę własną 4 kg, długość kadłuba 1,1 m, rozpiętość skrzydeł 1,4 m. Napędzany jest silnikiem elektrycznym zasilanym z baterii, który pozwala na 1,5-godzinny lot. Jego uzbrojeniem jest wymienna głowica bojowa. Warmate 1 używa nawigacji satelitarnej i zliczeniowej (GPS/INS) i wykonuje loty z wykorzystaniem autopilota wspomaganego systemem automatycznego śledzenia celu (videotracker).
Pierwsza umowa na dostawę systemu, o wartości ponad 100 mln zł, została podpisana 20 listopada 2017. Obejmowała ona 100 zestawów po 10 bezzałogowców, czyli łącznie 1000 ISKdRC Warmate 1, przeznaczonych dla żołnierzy Wojsk Specjalnych, Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojsk Lądowych. Pierwsze zestawy zostały odebrane przez gestora 19 grudnia 2017. Trafiły do Jednostki Wojskowej Nil (JWN), gdzie rozpoczęto szkolenie i opracowywanie taktyki wykorzystania nowego uzbrojenia (MON kupuje Warmate, Pierwsze Warmate przekazane do wojska).
Następnie, 25-26 kwietnia 2018 dziewięciu pierwszych żołnierzy Wojska Polskiego zostało certyfikowanych jako operatorzy ISKdRC Warmate 1. Pięciu z nich to służący w ramach Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) (Pierwsi operatorzy Warmate w WOT).
System został wprowadzony do Sił Zbrojnych RP Rozkazem Nr 10/DWOT Szefa Sztabu Generalnego WP z dnia 13 stycznia 2021 r.
29 kwietnia br. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych o zawarciu umowy z Grupą WB umowy o wartości ok. 50 mln zł brutto na dostawę kolejnych zestawów Warmate dla Wojska Polskiego (Więcej amunicji krążącej Warmate dla Wojska Polskiego).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.