W piątek, 15 listopada 2024, północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała, że dzień wcześniej dyktator Kim Dzong Un odwiedził nieujawnione miejsce testów nowej amunicji krążącej i ogłosił, że osobiście kierował próbami uzbrojenia wyprodukowanego przez instytuty badawcze i spółki w ramach nowo utworzonego Stowarzyszenia Technologii Bezzałogowych Statków Powietrznych.
Kim Dzong Un powiedział: Rywalizacja o wykorzystanie dronów jako głównego środka potęgi militarnej przyspiesza poprzez wprowadzanie innowacyjnych technologii do globalnej gry. Zakres ich wykorzystania w działaniach wojskowych stale się rozszerza i coraz łatwiej jest je wykorzystywać jako składnik sił uderzeniowych w nowych obszarach, podczas gdy koszt produkcji jest niski, a proces produkcji prosty.
Podkreślił również znaczenie bezzałogowców jako niezbędnego elementu dla Koreańskiej Armii Ludowej.
Koreańska amunicja krążąca przypomina rosyjską ZALA Lancet
Według relacji KCNA, amunicja krążąca, która została poddana testom, była w stanie precyzyjnie uderzyć w cele, lecąc zgodnie z wyznaczonymi trasami na różnych dystansach. Kim Dzong Un wyraził zadowolenie z cech technicznych i specyfikacji bezzałogowców i nakazał jak najszybsze ustanowienie zintegrowanego systemu linii produkcyjnych i rozpoczęcie masowej produkcji.
Stowarzyszenie Technologii Bezzałogowych Statków Powietrznych jest pierwszym tego typu w Korei Północnej, co wskazuje że Pjongjang intensywnie inwestuje w produkcję bezzałogowych statków powietrznych.
Momenty trafień trzech typów amunicji krążącej
Zaprezentowane na fotografiach bezzałogowce zostały ocenzurowane i nie ujawniono szczegółowych specyfikacji, ale na podstawie pobieżnej analizy można zauważyć, że testowano trzy typy amunicji krążącej.
Zaprezentowano małe bezpilotowce wystrzeliwane z wyrzutni pneumatycznej, średniej wielkości podobne do rosyjskiej amunicji ZALA Lancet oraz średniej wielkości podobne do izraelskiej IAI Harop.
W przypadku tego ostatniego, silnik marszowy stanowi napęd śmigłowy, ale do startu wykorzystuje przyspieszacz rakietowe, więc można spodziewać się dużego zasięgu i prędkości przelotowej. Ponadto uważa się, że średniej wielkości amunicja typu Lancet jest także wspomagana rakietowo, ale ponieważ nie potwierdzono zastosowania silnika napędzającego śmigło odpychające, oczekuje się, że jego zasięg będzie mniejszy. Nie poinformowano o szczegółach systemów naprowadzania i zdalnego sterowania.
Korea Północna próbowała wysyłać bezzałogowce do Korei Południowej od 2010 roku, ale intensyfikacja nastąpiła dopiero w 2022, w związku z czym Seul powołał Dowództwo Operacji Bezzałogowych Sił Zbrojnych Republiki Korei.
W szczególności, gdy Korea Północna wspiera Rosję w jej w wojnie przeciwko Ukrainie, Moskwa chce taniego uzbrojenia, a Korea Północna może takie produkować, a wątpliwości co do rosyjskiego transferu technologii nieuchronnie rosną, więc pomyślny wynik testów amunicji krążącej jest kolejnym niepokojącym sygnałem w zacieśnianiu stosunków Korei Północnej z Rosją.