W czwartek, 26 grudnia 2024, południowokoreańska spółka Korea Aerospace Industries (KAI) poinformowała, że rozpoczęła dostawy do lotnictwa wojsk lądowych Republiki Korei lekkich śmigłowców szturmowych LAH-1 Miron, opracowanych w ramach programu KHP (Korean Helicopter Program).
Wczoraj po południu w siedzibie KAI w Sacheon w prowincji Gyeongsang Południowy, odbyła się uroczystość przekazania przedstawicielom urzędu zamówień obronnych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) przy Ministerstwie Obrony Republiki Korei pierwszych dwóch seryjnych egzemplarzy LAH-1 Miron. O rozpoczęciu jeszcze w tym roku dostaw lekkich śmigłowców szturmowych, oznaczonych jeszcze jako LAH (Light Armed Helicopter), informowano 19 stycznia br.
Prezes KAI Kang Koo-young powiedział: Udany rozwój i wdrożenie Miron jest symbolem nieustannych wysiłków i pasji rządu, wojska i przemysłu, w tym KAI. Pomyślnie zakończymy terminową dostawę i wsparcie operacyjne poprzez dokładną kontrolę jakości śmigłowców do momentu wdrożenia i przyczynimy się do wzmocnienia zaawansowania siły lotniczych naszych sił zbrojnych poprzez ciągłą innowację technologiczną.
Po zakończeniu testów odbiorczych w przyszłym roku, śmigłowce trafią do Dowództwa Lotnictwa Armii, gdzie będą stopniowo zastępować śmigłowce AH-1J/S Cobra i MD 500 Defender. Proces ten zakończy się w 2031.
Program KHP został rozpoczęty wprawdzie w 2004, w ramach którego powstał wielozadaniowy KUH-1 Surion, ale jego część obejmująca szturmowy LAH-1 Miron ruszyła znacznie później. Dopiero 7 lipca 2011 spółka KAI została wybrana jako główny wykonawca, a prace rozpoczęto w marcu 2015 po wyborze Airbusa H155, wcześniej znanego pod nazwą Eurocopter EC155 B1, jako podstawy do opracowania śmigłowca – podpisano umowy na transfer technologii, wyłączną produkcję i zapobieganie wewnętrznej konkurencji, a od czerwca na dobre rozpoczęto prace nad LAH-1 Miron (ponadto w ramach programu KHP zakupiono śmigłowce szturmowe Boeing AH-64E Apache Guardian).
Prototyp LAH-1 Miron miał swoją premierę 18 grudnia 2018. Następnie 4 lipca 2019 pomyślnie odbył swój pierwszy lot, a 11 grudnia 2020 roku uzyskał certyfikację (Prezentacja prototypu KAI LAH).
W związku z tym 23 grudnia 2022, DAPA i KAI podpisały kontrakt o wartości 302 mld KRW (wówczas 900 mln zł) na rozpoczęcie produkcji seryjnej, obejmującej 10 śmigłowców LAH oraz pakiet szkoleniowy i logistyczny. Dostawy zaplanowano na grudzień 2024, co udało się zrealizować. Z kolei 27 grudnia 2023 podpisano drugą umowę produkcyjną o wartości 1,4 bln KRW (wówczas 4,2 mld zł), a pierwsze dostawy zaplanowano zimą 2025.
LAH-1 Miron jest wyposażony w głowicę optoelektroniczną TADS (Target Acquisition Designation System) od Hanwha Systems i 20-mm 3-lufowe działko napędowe TGS (Turretted Gun System) od SNT Dynamics, które są połączone z wyświetlaczem nahełmowym HMD pilota, umożliwiając pracę w trybach Stow/Fixed/Flex/MBR.
Główne uzbrojenie to dwa zasobniki dla rakiet 2,75 cala (70 mm) kierowanych lub niekierowanych albo cztery przeciwpancerne pociski kierowane TAipers od Hanwha Aerospace. Produkcja seryjna pocisków rozpoczęła się w 2023, a wejście do służby zaplanowano na 2026. Pociski mają masę 35 kg, zasięg 8 km oraz zdolność do penetracji walcowanej stali pancernej o równoważniku grubości 1000 mm (RHA). W pocisku zastosowano podwójny moduł wyszukiwania w podczerwieni i obrazie dziennym IIR/CCD od LIG Nex1, tryb pracy wystrzel i zapomnij / wystrzel i zaktualizuj oraz tryby bezpośredniego przewodnika, naprowadzania na cel po wystrzeleniu (LOAL) i możliwości atakowania celów poza widocznością wzrokową (NLOS), dzięki technologii przewodów światłowodowych.