23 marca br. rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek poinformował w mediach społecznościowych, że spółka PZL-Świdnik (część włoskiej Leonardo Helicopters) rozpoczęła montaż końcowy pierwszych dwóch z 32 zamówionych przez Polskę wielozadaniowych śmigłowców wsparcia AW149. Spodziewany odbiór nastąpi w drugiej połowie br., a w 2024 oczekiwany jest odbiór 6 kolejnych.
Wizualizacja AW149 w barwach Lotnictwa Wojsk Lądowych, uzbrojony w osiem przeciwpancernych pocisków kierowanych AGM-114R2 Hellfire II / Grafika: Ministerstwo Obrony Narodowej
Trwa finalny etap montażu dwóch pierwszych śmigłowców AW149 dla Polskich Sił Zbrojnych. Spodziewany odbiór nastąpi w II połowie br. W przyszłym roku PZL-Świdnik dostarczy 6 kolejnych maszyn. Na grafice śmigłowiec z najnowszą wersją pocisków rakietowych AGM-114R2 Hellfire – napisał na Twitterze rzecznik Agencji Uzbrojenia.
Przypomnijmy, że 32 wielozadaniowe śmigłowce wsparcia AW149 zostały zamówione w ramach programu Perkoz 1 lipca 2022 w spółce PZL-Świdnik za równowartość 8,25 mld złotych brutto z dostawami w latach 2023-2029. Wiropłaty będą napędzane silnikami turbowałowymi General Electric CT7-2E1 o mocy wyjściowej 2000 KM, na mocy umowy z amerykańską spółką GE Aviation z 17 października 2022. Śmigłowce zastąpią lekkie wiropłaty Mi-2.
AW149 to wielozadaniowy śmigłowiec wojskowy zdolny do realizacji lotów VFR/IFR (Visual Flight Rules/Instrumental Fligth Rules) w dzień i w nocy oraz w warunkach NVC (Night Vision Conditions). Maksymalna masa startowa wynosi 8300 kg z możliwością zwiększenia do 8600 kg. Prędkość maksymalna śmigłowca wynosi 313 km/h a przelotowa 287 km/h. Załogę stanowią 2 osoby, niemniej podstawowe zadania mogą zostać zrealizowane przez jednego pilota. Maksymalny zasięg to 958 km, a maksymalna długotrwałość lotu wynosi 4 godz. i 55 minut. AW149 może zabrać na pokład 19 pasażerów.
Przedmiotem zeszłorocznej umowy był również pakiet logistyczny i szkoleniowo-symulatorowy. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowo-symulatorowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz dostawę zestawu zaawansowanych symulatorów i wyposażenia szkoleniowego.
Nowe śmigłowce realizować będą misje zarówno transportu żołnierzy, jak i wsparcia pododdziałów z powietrza. Wyposażenie śmigłowców umożliwi również zastosowanie ich do prowadzenia operacji ewakuacji, poszukiwania i ratownictwa w warunkach bojowych oraz transportu towarów i zaopatrzenia.
Zamówione śmigłowce, w konfiguracji odpowiadającej potrzebom Sił Zbrojnych RP, zostaną wyposażone m.in. w systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie, kierowane i niekierowane pociski rakietowe oraz systemy samoobrony. Uzbrojenie, w zależności od wariantu wykorzystania śmigłowca, może być instalowania w kabinie lub na punktach podwieszeń śmigłowca.
Ich podstawowym uzbrojeniem kierowanym będą amerykańskie przeciwpancerne pociski kierowane (ppk) AGM-114R2 Hellfire II, oznaczone także jako AGM-114R Hellfire II (Romeo Hellfire), na których zakup 800 egzemplarzy przez Polskę zgodę wyraził Departament Stanu USA, 16 marca br. Jest to jeden z najnowszych wariantów rodziny ppk Hellfire wprowadzony do sprzedaży w 2012. Pocisk ma zasięg 8 km, naprowadzany jest półaktywnie laserowo i wyposażony został w wielozadaniową głowicę bojową do rażenia różnych celów. Pocisk ma 180 cm długości, 49 kg masy i porusza się z prędkością rzędu Ma1,3.
https://twitter.com/krzysztof_atek/status/1638807605022715904?s=20