W środę, 12 lutego 2025, amerykańska spółka Barrett Firearms Manufacturing Inc. (część australijskiej NIOA Group) poinformowała, że otrzymała zamówienie od Narodowej Armii Kolumbii (Ejército Nacional de Colombia) na dostawę wielokalibrowych karabinów wyborowych MRAD (Multi-role Adaptive Design) (Pierwszy zagraniczny kontrakt na karabiny Barrett MRADELR).
Zdjęcie: Barrett Firearms Manufacturing Inc.
Choć nie sprecyzowano ani wartości ani wielkości zamówienia, to podkreślono, że jest to największy zagraniczny kontrakt dla użytkownika wojskowego. Dostawy mają rozpocząć się latem 2025.
Odbiorca kolumbijski wybrał konfigurację w kolorze zielonym oliwkowym (OD Green) z komorą zamkową na naboje 7,62 mm x 51 NATO i 8,6 mm x 70 (.338 Lapua Magnum), komplementowaną wraz z tłumikiem dźwięku Barrett AM338 i celownikiem optycznym Leupold Mark 5HD.
MRAD w tej konfiguracji oznacza kluczowy krok w staraniach kolumbijskiego wojska o standaryzację karabinów precyzyjnych za pomocą modułowej, wielokalibrowej, nowoczesnej broni. Karabiny MRAD wcześniej trafiły do sił zbrojnych Indonezji, Izraela, Nowej Zelandii, Norwegii, Korei Południowej, Ukrainy oraz USA.
Jesteśmy głęboko zaszczyceni, że udało nam się zabezpieczyć ten nowy kontrakt z naszymi profesjonalnymi klientami w Kolumbii — powiedział Cooper Thompson, dyrektor ds. sprzedaży międzynarodowej w Barrett Firearms Manufacturing Inc. Ta współpraca to dla nas monumentalna chwila, ponieważ ten kontrakt ustanawia nasz rekord największego pojedynczego zakupu karabinów MRAD od dowolnego międzynarodowego użytkownika końcowego w wojsku. Nie możemy się doczekać wzmocnienia naszej już udanej relacji z kolumbijską armią i przewidujemy ogromny sukces i wzrost razem.
Obecnie w Narodowej Armii Kolumbii użytkowane są karabiny wyborowe różnych kalibrów, w tym 12,7-mm Barrett M82 i M95, 7,62-mm IMI Galatz, 7,62-/8,6-mm M24 SWS i wielokalibrowe Remington MSR (te ostatnie w jednostkach operacji specjalnych).
Opis
MRAD to karabin powtarzalny o modułowej konstrukcji. Zastosowano w nim system łatwowymiennych luf, dzięki czemu w krótkim czasie można zmienić wykorzystywany typ amunicji. Na stronie producenta prezentowane są lufy różnej długości o konstrukcji klasycznej lub w formie powlekanej włóknem węglowym. Lufa osadzana jest w charakterystycznej dla tej konstrukcji komorze zamkowej, z którą zintegrowane jest długie łoże. Przez całą długość grzbietu komory ciągnie się nieprzerwana szyna Picatinny, umożliwiająca swobodny montaż różnej wielkości celowników optycznych oraz specjalnych przystawek. Kanał, w którym porusza się zamek, uszczelniony został specjalną polimerową zaślepką.
Rozkład konstrukcyjny MRAD przywodzi na myśl nowoczesne karabinki automatyczne, dzielące się na dwa zespoły: komory zamkowej (upper receiver) oraz spustowej (lower receiver). Z komorą spustową zintegrowane jest gniazdo magazynka, który wyczepiany jest za pomocą obustronnej dźwigni. Wewnątrz komory mieści się łatwowymienny mechanizm spustowy, zwiększający modułowość konstrukcji i ułatwiający pielęgnację broni na poziomie użytkownika.
Inspirację karabinkami widać także w rejonie kabłąka. Komora spustowa przystosowana jest do chwytów pistoletowych standardu AR-15, co pozwala na zastosowanie preferowanego przez strzelca typu. Praca w kącie 45° oraz odpowiednie umiejscowienie bezpiecznika eliminować mają potrzebę modyfikacji ułożenia dłoni na chwycie. Skrzydełka bezpiecznika znajdują się po obu stronach komory.
Kolba składana jest na prawy bok, chroniąc w pozycji złożonej dźwignię zamka. Wyposażono ją w regulowaną bez użycia narzędzi bakę oraz stopkę. Na spodzie kolby znajduje się krótki odcinek szyny Picatinny, służący montażowi akcesoriów ergonomicznych.