12 maja br. szwedzka spółka Saab Defence and Security poinformowała o podpisaniu umowy o wartości 16 mln USD (71,85 mln zł) z Dowództwem Zamówień US Army (Army Contracting Command, ACC), poprzez biuro programowe MAAWS, w formule IDIQ (Indefinite Delivery/Indefinite Quantity; co oznacza wykonanie nieokreślonej liczby usług przy niesprecyzowanych warunkach) na dostawę kolejnej partii 84-mm przeciwpancernych granatników bezodrzutowych Carl-Gustaf M4 dla amerykańskich wojsk lądowych i Korpusu Piechoty Morskiej (oznaczonych jako M3E1 Multi-Role Anti-Armor Anti-Personnel Weapon System; MAAWS).
Szwedzka spółka Saab Defence and Security otrzymała zlecenie na dostawę kolejnej partii 84-mm przeciwpancernych granatników bezodrzutowych Carl-Gustaf M4 dla amerykańskich wojsk lądowych i Korpusu Piechoty Morskiej / Zdjęcie: Saab Defence and Security
W ramach umowy, Saab nie tylko dostarczy nowe egzemplarze broni, ale wesprze proces jej wdrażania w strukturach US Army i USMC (trzecim użytkownikiem tych granatników w amerykańskich siłach zbrojnych jest Dowództwo Operacji Specjalnych; US SOCOM).
W Saab zawsze staramy się wspierać piechotę za pomocą lekkich rozwiązań, które ułatwiają ich pracę. To zamówienie sprawi, że żołnierze amerykańscy będą bardziej mobilni, dzięki zmniejszonej masie i zwiększonej zdolności w porównaniu z poprzednią wersją obecnie używaną. Ponadto zamówienie to zwiększy interoperacyjność między rodzajami sił zbrojnych USA, sojusznikami i partnerstwami, przy czym tak wielu już użytkuje Carl-Gustaf M4 – powiedział Erik Smith, prezes i dyrektor generalny Saab w USA.
Warto przypomnieć, że 15 października 2020 Saab podpisał 7-letnią umowę z ACC o wartości 770 mln SEK/87 mln USD (840 mln zł) na dostawę kolejnych CGM4, natomiast 19 lipca 2021 zamówienie o wartości około 75 mln USD (337 mln zł) na zakup kolejnej partii amunicji 84 mm x 246R, zarówno do Carl-Gustaf M3/M4, jak i jednorazowych granatników M136 AT4. Pierwotnie, we wrześniu 2017 US Army zamówiły 1111 granatników M3E1 MAAWS (w przypadku kolejnych umów nie podano ilości egzemplarzy), a dowództwo uważa je za broń perspektywiczną (Więcej amunicji do Carl-Gustaf i AT4 dla US Army, Więcej CGM4 dla US Army).
Z kolei 1 czerwca 2021 informowano o wspólnych testach przeprowadzonych przez Saab, Raytheon i US Army nowej wielozadaniowej amunicji kierowanej GMM (Guided Multipurpose Munition), przeznaczonej właśnie do CGM4 i AT4, która prawdopodobnie powstała w oparciu o szwedzką amunicję ULM (Ultra Light Missile). Z kolei na początku lipca tego samego roku wdrażanie zmodyfikowanych granatników rozpoczął wspomniany Korpus Piechoty Morskiej (zamówionych w marcu 2019) (CGM4 w USMC, Nowa amunicja kierowana do Carl-Gustaf i AT4).
Opis
Carl-Gustaf M4 został ujawniony we wrześniu 2014 na terenie poligonu Bofors Test Center w Karskronie, w 23 lata po premierze poprzedniej generacji systemu. Badania kwalifikacyjne przeprowadzono w 2015. M4 przy masie 6,7 kg jest lżejszy od poprzednika o 3,4 kg, dzięki tytanowo-kompozytowej konstrukcji lufy i płaszcza, a także przekonstruowaniu niektórych elementów stalowych. Nowy granatnik jest również krótszy (950 mm długości w porównaniu do 1015 mm M3).
CGM4 przystosowano do używania wszystkich 11 typów amunicji 84 mm x 246R, w tym FFV751 z pociskiem kumulacyjnym w układzie tandemowym, FFV551 z pociskiem kumulacyjnym wspomaganym silnikiem rakietowym, FFV502 z pociskiem przeciwpancerno-kumulacyjnym, FFV441B z pociskiem burzącym. Można również wykorzystywać naboje FFV469 (dymny), FFV545 (oświetlający) i ćwiczebne FFV552 oraz FFV752 z nabojem ćwiczebnym o tych samych charakterystykach co FFV751. W wersji M4 wprowadzono także dwustopniowy system zabezpieczenia, dzięki któremu możliwe jest przenoszenie broni z amunicją wprowadzoną do lufy.
Spośród piętnastu dotychczasowych użytkowników najnowszej wersji granatnika z rodziny Carl-Gustaf, ujawniono dziewięć: Australię, Danię, Estonię, Łotwę, Norwegię, Słowację (która jest pierwszym użytkownikiem), Słowenię, Szwecję, Węgry i USA. Większość użytkowników zastępuje starsze granatniki Carl-Gustaf M3, które są także m.in. na uzbrojeniu Sił Zbrojnych RP, a konkretnie Wojsk Specjalnych (Dania 15. użytkownikiem granatników CGM4).