Raytheon jako dostawca kluczowych komponentów w ramach programu Wisła jest zaangażowany w szereg projektów zakładających współpracę z polskim przemysłem obronnym zrzeszonym w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. W wywiadzie Caroline Touchstone podsumowuje postępy w ramach wdrażania kolejnych etapów budowy obrony powietrznej średniego zasięgu w Polsce oraz zaangażowania lokalnych partnerów.
LTAMDS
LTAMDS to trójścianowy nieruchomy radar zapewniający pokrycie w zakresie 360 stopni i wykorzystujący antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA (Active Electronically Scanned Array) w technologii azotku galu (GaN). Dzięki tym cechom umożliwia znacznie skuteczniejszą ochronę przed całą gamą zagrożeń – od samolotów załogowych i bezzałogowych do pocisków manewrujących, balistycznych i hipersonicznych.
Radar LTAMDS GhostEye / Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski, MILMAG
31 lipca 2024, Dowództwo Zamówień US Army (Army Contracting Command, ACC), w imieniu Departamentu Obrony USA podpisało umowę o wartości 2 089 200 000 USD (8,31 mld zł) ze spółką Raytheon Missiles and Defense (część korporacji RTX) na produkcję małoseryjną radiolokatorów średniego zasięgu LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor) dla pierwszego użytkownika eksportowego, czyli Polski.
Prace będą wykonywane w Andover w stanie Massachusetts, a ich szacowany termin zakończenia to 30 listopada 2028. Środki finansowe na realizację umowy pochodzą z funduszy programu FMS (Foreign Military Sales) dla Polski, a w chwili jej zawarcia uruchomiono 815 875 200 USD (3,243 mld zł) na produkcję, badania, rozwój, testy i ocenę. (Umowa na produkcję 48 wyrzutni M903 w II fazie programu Wisła, PGZ finalizuje kolejne inwestycje w ramach I fazy programu Wisła, Umowa na IBCS w II fazie programu Wisła i dla programu Narew)
/ współpraca reklamowa