W sobotę, 9 listopada 2024, z okazji 70-lecia powstania Japońskich Sił Samoobrony, Agencja Zamówień Technologicznych i Logistyki (ATLA) Ministerstwa Obrony Japonii zaprezentowała prototyp wysokoenergetycznej broni laserowej na podwoziu ciężarowym.
Zgodnie z dostępnymi informacjami, system broni laserowej o mocy wyjściowej 10 kW, zasilany modułem generatora prądotwórczego Denyo DCA-125 LSIE 200/400 V, posadowiony na czteroosiowym nośniku Mitsubishi Heavy Industries, przeznaczony jest do obezwładniania i niszczenia małych bezzałogowych statków latających.
Prototyp ma obecnie przechodzi testy. Docelowo oczekuje się, że system osiągnie moc wyjściową 100 kW, co pozwoli też na zwalczanie innych zagrożeń, takich jak granaty moździerzowe kal. 81 mm, a miniaturyzacja pozwoli na zastosowanie mniejszego i bardziej mobilnego nośnika. Nie ujawniono skutecznego zasięgu rażenia systemu.
System laserowy ma chronić lotniska i instalacje wojskowe przed potencjalnymi atakami małych bezzałogowców jako uzupełnienie tradycyjnych środków obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, takich jak systemu rakietowe ziemia-powietrze i artyleria przeciwlotnicza.
Podczas tzw. przeglądu Sił Samoobrony z okazji wspomnianej okrągłej rocznicy, zaprezentowano pojazd z prototypem uzbrojenia laserowego w ruchu, a na telebimie możliwości podczas jego testów. O zaawansowanych pracach nad systemem uzbrojenia wysokoenergetycznego agencja ATLA informowała w 2023 (Japonia dołącza do europejskiego projektu działa elektromagnetycznego).
W ostatnim czasie pojawiła się fotografia innego, zaawansowanego systemu uzbrojenia, rozwijanego w Japonii – domniemanego transportera-wyrzutni odpalanych z ziemi szybujących pocisków hipersonicznych HVGP (Hyper Velocity Gliding Projectile).
https://twitter.com/AyumiFurukawa/status/1855142182916964838