W piątek, 6 grudnia 2024, japońska Agencja Zamówień, Techniki i Logistyki (ATLA, Acquisition Technology and Logistics Agency) przy tamtejszym Ministerstwie Obrony poinformowała o pierwszym teście zmodernizowanego pocisku przeciwokrętowego o wydłużonym zasięgu Typu 12SSM-ER.
Test miał zostać przeprowadzony w ostatnim czasie, choć nie ujawniono dokładnej daty, ani też lokalizacji testu. Ciekawe jednak, że 30 września br. w japońskich mediach społecznościowych pojawiła się fotografia transportera-wyrzutni rakietowej w rejonie miejscowości Numazu nad Zatoką Suruga w prefekturze Shizuoka w środkowej części wyspy Honsiu. Wówczas domniemywano, że jest to nośnik z nowo opracowywanymi szybującymi pocisków hipersonicznych HVGP (Hyper Velocity Gliding Projectile). Teraz wydaje się, że był to właśnie prototyp systemu Typ 12SSM-ER np. w drodze na owe testy. Zwłaszcza, że porównując wrześniowe zdjęcie z tym co udostępniła teraz ATLA – podobieństwa są znaczące.
Przy czym, Ministerstwo Obrony Japonii podało, że w październiku przeprowadzono pięć próbnych odpaleń: trzy z wyrzutni lądowej i dwa z platformy nawodnej.
ATLA poinformowała, że docelowy pocisk Typ 12SSM-ER bazowania lądowego (zapewne w konfiguracji seryjnej) zostanie opracowany w roku fiskalnym 2025 (pod koniec 2025 wejdzie do służby), wariant wystrzeliwany z okrętu w 2026, a wariant wystrzeliwany z platformy lotniczej w 2027. Plan zakłada zakończenie prac rozwojowych do końca roku.
Według nieoficjalnych informacji, zmodernizowany pocisk ma dysponować zasięgiem 1500 km (w porównaniu do 200 km bazowego systemu), ma 9 m długości, średnicę 1000 mm oraz masę startową 1600 kg. Nośnikiem ma być samochód ciężarowy Mitsubishi 8×8 Gen.2.
Przypomnijmy, że 11 kwietnia 2023 ATLA podpisała umowę o wartości 378 mld JPY (12,02 mld zł) ze spółką Mitsubishi Heavy Industries (MHI) na opracowanie i zakup szeregu systemów uzbrojenia rakietowego, w tym hipersonicznego. Umowa przewidywała rozwój omawianych pocisków Typu 12SSM-ER czy produkcję manewrujących pocisków hipersonicznych HCM (Hypersonic Cruise Missile) z planami wdrożenia ich do służby operacyjnej w latach 2026-2027 oraz opracowania pocisków manewrujących wystrzeliwanych z okrętów podwodnych. Na zmodernizowane pociski Typu 12 zaplanowano przeznaczone 33,8 mld JPY (wówczas 1,07 mld zł) w roku fiskalnym 2023, a łącznie na cel w dalszej perspektywie – 150 mld JPY (4,77 mld zł).
Równolegle, Kawasaki Heavy Industries (KHI) pracuje nową generacją pocisków przeciwokrętowych bazowania lądowego, a uzupełnieniem wzrostu zdolności rakietowych, poza wymienionymi, są także niedawne zakupy w USA: 50 lotniczych pocisków manewrujących AGM-158B/B-2 JASSM-ER oraz 400 okrętowych RGM-109E Tomahawk Block V/IV.