W piątek, 20 września 2024, Ministerstwo Obrony Japonii opublikowało szczegóły na temat uruchomionego 28 czerwca br. programu modernizacji czołgów typu 10. Poinformowano, że pojazdy zostaną wyposażone w zestawy systemu ochrony aktywnej pojazdów (ASOP) i 30-mm zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (zsmu) (Budżet obronny Japonii na 2024 rok).
Jako że japońskie Lądowe Siły Samoobrony (Rikujō Jieitai, JGSDF) priorytetowo traktowało doktrynę wojny obronnej skoncentrowane na powstrzymywaniu desantów na terytorium państwa, czołgi typu 10 zostały zaprojektowane z myślą o walce przybrzeżnej i miejskiej oraz szybkim rozmieszczeniu. Opancerzenie czołgu typu 10 zapewnia wysoki stopień ochrony balistycznej w stosunku do jego masy podstawowej 44 ton, ale może zostać zwiększona do 48 ton dzięki dodatkowym modułom opancerzenia, ale nadal pozostaje stosunkowo lekki w porównaniu z innymi czołgami na świecie.
Jednak w ostatnich latach zagrożenie ze strony przeciwpancernych pocisków kierowanych i amunicji krążącej znacznie wzrosło na współczesnym polu walki, a w Japonii zagrożenie jest poważnie brane pod uwagę, zwłaszcza że spory dyplomatyczne z Chinami i Rosją stają się coraz poważniejsze. W rezultacie program modernizacji czołgu typu 10 koncentruje się na poprawie ochrony przed bronią przeciwpancerną i bezzałogowcami.
Schemat systemu ochrony aktywnej pojazdów (ASOP) dla czołgu typu 90 / Grafika: ATLA
Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez Agencję Zamówień Technologicznych i Logistyki ATLA (Acquisition, Technology & Logistics Agency) Ministerstwa Obrony Japonii w sumie trzech kandydatów: Rafael Advanced Defense Systems z Trophy HV, Elbit Systems z Iron Fist i Rheinmetall AG z StrikeShield – zostało wybranych do oceny systemów klasy ASOP dla czołgu typu 10. Oznacza to, że samodzielnie opracowany system klasy ASOP przez Mitsubishi Heavy Industries (MHI) został pominięty przy planach modernizacji (projekt zakończono i zrezygnowano z jego dalszego rozwoju). Wymagania dotyczące ASOP obejmują integrację z czujnikami wykrywającymi pociski przeciwpancerne, ochronę górnej półsfery i 360-stopniowe możliwości przechwytywania przez cztery przeciwpociski oraz całkowitą masę nie większą niż 1000 kg.
Protector RS6 / Zdjęcie: Kongsberg Defence & Aerospace
Japoński resort obrony podjął decyzję również o przeprowadzeniu testów na czołgach typu 10 zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia Protector RS6 norweskiej spółki Kongsberg Defence & Aerospace, który jest uzbrojony w 30-mm armatę automatyczną Northrop Grumman M230LF. Ma to na celu zapewnienie czołgowi typu 10 samodzielnych możliwości obrony powietrznej przed bezzałogowcami, więc zsmu musi być wyposażony w odrębny czujnik do wykrywania zagrożeń. Będzie można używać wówczas amunicji programowalnej, takiej jak XM1211 HEP (High Explosive Proximity) do zestrzeliwania bezzałogowców.
Japonia planuje zakup około 300 zestawów zsmu RS6, z czego 10 będzie produkowanych rocznie w kraju na licencji.
Pierwsze czołgi typu 10 weszły do służby w 2012, a obecnie w linii znajduje się łącznie 148 egzemplarzy, a 12 kolejnych jest planowanych do zamówienia w roku fiskalnym 2025. Ponadto, zgodnie z dokumentem dotyczącym zakupu sprzętu wojskowego opublikowanym przez agencję ATLA w 2023, wyprodukowanych zostanie łącznie 350 czołgów, które zastąpią także starsze czołgi typu 90.